Čitalački izazovi na platformama kao što je Goodreads predstavljaju odličan način da sebe motivišete da pročitate više knjiga u toku godine, posebno zato što vam omogućavaju da istražite i zabeležite naslove koje želite da pročitate i koje ste pročitali/e. Ipak, nekad i najveća moguća motivacija nam ne može pomoći da stvorimo vreme za čitanje u moru drugih obaveza od kojih nam zavisi egzistencija.
Ako ste i ove godine bili/e u ,,stisci” sa vremenom, sada ste verovatno tek nadomak ispunjenja svog čitalačkog izazova — ili veoma daleko od njega. U ovom slučaju, možete odustati, i početi da se spremate za novu godinu i nove čitalačke zadatke, ili pokušati da nadomestite propušteno sa nešto kraćim naslovima.
Svaki od 14 naslova koje smo danas izdvojile, na primer, imaju od oko 100 do oko 200 stranica, te vam mogu pomoći da u toku decembra u potpunosti ispunite svoj čitalački izazov. Kao što ćete videti, ova književna dela su kratka ali veoma sadržajna, te nećete morati da se brinete oko toga da ,,varate” sistem.
,,Mali princ” Antoan de Sent Egziperi
Ako do sada niste imali/e prilike da pročitate ,,Malog princa”, ili ste ga čitali/e davno, još kad je bio obavezan deo lektire u osnovnoj školi, evo prilike da izronite iz ,,sveta odraslih” i preispitate svoje poglede i razmišljanja. ,,Mali princ” je bajka i književni klasik francuskog pisca Antoana de Sent Egziperija. Objavljen je 1943. godine uz ilustracije nacrtane od strane pisca, a do sada je preveden na nekoliko stotina jezika i prodat u milionima kopija širom sveta.
Narator ove novele je pilot čiji se avion srušio u Sahari. Dok pokušava da popravi motor aviona, pilot sreće malog princa, plavog sitnog dečaka, za koga saznaje da je došao sa Asteroida 325. Mali princ mu pripoveda kako je pošao na put sa svoje planete i doživeo različite zgode i nezgode dok nije stigao do Zemlje.
Iako prvenstveno označena kao knjiga za decu, novela ,,Mali princ” je pisana i za odrasle jer se bavi veoma zrelim temama uskogrudnosti, sazrevanja, razvijanja odnosa i učenja kroz istraživanje.
,,Vladalac” Nikolo Makijaveli
,,Vladalac” se smatra najvažnijim političkim delom Nikola Makijavelija, a ujedno i prvim ostvarenjem moderne političke filozofije. Reč je o traktatu koji proučava aristokratsku vlast, odnosno načina dobijanja i održavanja moći u državi. Poznat je naročito po odsustvu etike, jer Makijaveli u njemu zagovara vlast u kojoj ,,cilj opravdava sredstva”. Tako je i izazvao kovanje novog termina, ,,makijavelizma”.
Pisac u ,,Vladaocu” odbacuje moralne zakone kao načela kojima bi vladari trebalo da se vode pri donošenju odlika i postavlja svrsishodnost kao jedinu tačku oslonca. Prema njemu, onaj koji trenutno ima moć ima i pravo da naređuje.
Osim istorijskog konteksta, ,,Vladalac” je i dan danas aktuelan kao književno delo koje opisuje shvatanja tiranskih režima, i njihovih zagovornika i zagovornica.
,,Sidarta” Herman Hese
,,Sidarta” je filozofski roman koji je Herman Hese napisao i izdao 1922. godine inspirisan spiritualnim životom u Indiji. On prati mladog muškarca po imenu Sidarta u potrazi za spiritualnim ispunjenjem. Ne našavši svrhu života u nacionalnoj veri i domovini, Sidarta polazi na put učenja i samootkrića, suočen sa svakodnevnim izazovima života.
Uprkos lakoći jezika i stila karakterističnim za Heseovo pisanje, ,,Sidarta” je duboko filozofski roman koji navodi na razmišljanje o civilizaciji, društvu, životu, i, uopšte, autentičnosti ljudskosti.
,,Životinjska farma” Džordž Orvel
Još jedno izuzetno kratko ali efektno delo je i antiutopijska satira pod nazivom ,,Životinjska farma” Džordža Orvela. Ovo delo je svetlost dana videlo 1945. godine, kritikujući Oktobarsku revoluciju u Rusiji i izdaju socijalističkih ideala od strane Jozefa Staljina.
,,Životinjska farma” zaista predstavlja životinjsku farmu, u kojoj se životinje ujedinjuju da svrgnu ljudskog okupatora, samo da bi ga zamenile novim, iz svojih redova. Nažalost, roman Džordža Orvela je i danas aktuelan, i ostavlja gorak ukus u ustima, ali je vredan čitanja jer nas mnogo toga može naučiti.
,,Starac i more” Ernest Hemingvej
Ernest Hemingvej je roman ,,Starac i more” objavio 1952. godine i za njega dobio Pulicerovu nagradu 1953. godine. Reč je o kratkoj priči o bici između starog pecaroša i ogromne ribe marlin.
,,Starac i more” obrađuje uvek aktuelne teme časti u borbi, porazu i smrti, kao i ponosa, odlučnosti i veza sa drugim ljudskim bićima. Kao takav, ovaj roman će vas sigurno navesti na razmišljanje i držati zainteresovanima do samog kraja.
,,Stranac” Alber Kami
Ako ste nekim slučajem propustili/e da pročitate ,,Stranca” od Albera Kamija, sada je vreme da ispravite ovaj propust. Jedno od najznačajnijih dela u istoriji književnosti, ,,Stranac” reflektuje filozofiju egzistencijalizma i apsurda. Kroz priču o Mersou, Alžircu koji kroz život prolazi uglavnom indiferentno, dobijamo uvid u apsurdnost ljudskog postojanja, ali i opresivnost kolonijalnog društva.
Bonus savet: Kamijeva dela ,,Mit o Sizifu” i ,,Pad” su takođe dva kratka naslova koja će vam pomoći da ispunite čitalački izazov. ,,Mit o Sizifu” je esej o filozofiji apsurda, dok je ,,Pad” filozofski roman koji istražuje teme nevinosti, krivice, postojanja i istine.
,,Zapisi iz podzemlja” Fjodor Dostojevski
Novela ,,Zapisi iz podzemlja” od Fjodora Dostojevskog sadrži sve one teme koje se izdvajaju kao ključne u ostalim kapitalnim, opširnim romanima ovog ruskog pisca. To su, pre svega, moralnost, religija i politička i socijalna pitanja.
,,Zapisi iz podzemlja” su zapravo odgovor na ideološki roman ,,Šta da se radi” Nikolaja Černiševskog. Kao takvo, ovo delu kritikuje utopijska stanovišta i naučnost i racionalnost samointeresa. Izloženi zapisi nam dolaze od nepoznatog, izolovanog i ogorčenog autora, i pokušavaju da pokažu kako čovek često deluje protiv svog interesa, vođen uglavnom inatom.
,,Smrt u Veneciji” Tomas Man
Objavljen 1912. godine, roman ,,Smrt u Veneciji” je zapravo poluautobiografska novela bazirana na susretu koji je Tomas Man imao sa nepoznatim dečkom u ovom italijanskom gradu. Naime, roman opisuje pisca iz visokog staleža koji odlazi u Veneciju i tamo napušta disciplinu pisanja i, uopšte, života, obuzet opsesijom prema nepoznatom mladom momku iz Poljske.
,,Smrt u Veneciji” je zapravo roman o umetnosti i umetničkim delima koji za glavnu temu ima kritiku buržoaskog života. On emotivnu i čulnu zanesenost osoba koje stvaraju predstavlja kao destruktivne sile suprotstavljene zdravom redu, radu i disciplini.
,,Poslednja ljubav u Carigradu” Milorad Pavić
Milorad Pavić je 1994. godine objavio još jedan nelinearni roman, veoma nalik ranije publikovanom ,,Hazarskom rečniku”. ,,Poslednja ljubav u Carigradu”, sa podnaslovom ,,Priručnik za gatanje”, kroz 22 poglavlja predstavlja priče od kojih svaka nosi naziv tarot karte. Ovaj blok tarot karata se zapravo koristi za predviđanje budućnosti, a svaka priča na jedinstven način otkriva značenje i simbole svake karte.
Kao što naslov nagoveštava, ,,Poslednja ljubav u Carigradu” je ljubavni roman, a govori o isprepletanim sudbinama dve srpske porodice, jedne zanatske a druge umetničke. U Pavićevom maniru podele stvaralaštva na maskulino i feminino, ovaj roman se fokusira najpre na feminino, i na ženski položaj u muškom svetu.
,,Glad” Knut Hamsun
,,Glad” Knuta Hamsuna se može posmatrati kao svojevrsni začetnik modernog psihološkog romana. Objavljen 1890. godine, ovaj egzistencijalistički roman je zapravo i preteča dela kao što je Kamijev ,,Stranac”.
Roman ,,Glad” prati svakodnevni život — lažnu spoljašnju reprezentativnost i unutrašnje mentalno propadanje — čoveka na ivici gladi u velikom gradu. U njegovom središtu nalazi se tema mentalne i fizičke traume čoveka koji ima samo jedan cilj — da ne umre od gladi — toliko da on dobija obrise apsurdnog.
,,Okretaj zavrtnja” Henri Džejms
Ako do sada niste imali/e priliku da čitate Henrija Džejmsa, evo dobrog povoda da na svoju listu za čitalački izazov stavite ,,Okretaj zavrtnja”. Ova gotička novela sa elementima horora je objavljena 1898. godine. U njenom središtvu nalazi se priča o guvernati koja se, čuvajući dvoje dece u izolovanoj seoskoj kući, susreće sa neobičnim ,,stvarima” i ,,situacijama”.
Ako vam se ovaj roman dopadne, ne zaboravite da tokom slobodnijeg rasporeda pročitate i ,,Džejn Ejr” Šarlote Bronte. Ovaj roman je u velikoj meri uticao na stvaralaštvo Henrija Džejmsa, a predstavlja nezaobilazni deo ženske literarne zaostavštine.
,,Veliki Getsbi” F. Skot Ficdžerald
Jedan od najpoznatijih romana američke književnosti, ,,Veliki Getsbi” F. Skota Ficdžeralda, govori o bogatom veleposedniku Džeju Getsbiju i njegovoj potrazi za ljubavi iz mladosti. Ovo književno delo je, zapravo, portret jednog specifičnog trenutka u vremenu, u kom je život za brzo obogaćenu višu klasu naizgled sjajan i prelep — a u stvarnosti ispražnjen svake radosti i značenja. U tom smislu, ,,Veliki Getsbi” je kritika ,,Američkog sna”.
,,Jadi mladog Vertera” Johan Volfgang Gete
Kao prvi roman ,,Sturm und Drang” pokreta, ,,Jadi mladog Vertera” Johana Volfganga Getea govori o sudaru razuma i emocija. Objavljeno 1774. godine, ovo delo će biti od velikog značaja za razvoj romantičarskog pokreta u književnosti.
,,Jadi mladog Vertera” su zapravo roman u pismima, ili epistolarni roman, sa pričom predstavljenom u seriji pisama koja piše glavni junak Verter. Središte zapleta je neuzvraćena ljubav Vertera prema Šarloti, mladoj devojci verenoj za drugog muškarca koja odbija njegovu ljubav.
Ali ono što je karakteristično za ovaj roman je, zapravo, opis ekstrema Verterovih osećanja, bila u pitanju ljubav, društvo ili umetnost. Nesposoban da se uklopi u svakodnevni svet zbog jačine svojih emocija, Verter će svoj izlaz pronaći samo u još jednom ekstremu.
,,Kockar” Fjodor Dostojevski
Još jedno delo Fjodora Dostojevskog koje vam je možda pomaklo, jer nije tako popularno poput romana ,,Zločin i kazna” i ,,Braća Karamazovi”, je ,,Kockar”. Bez sumnje, ovaj kratki roman ima standardne odlike ostatka stvaralaštva Dostojevskog, predstavljajući posledice individualnih akcija ljudi na njihove, i živote ljudi oko njih.
Pisana u prvom licu, novela ,,Kockar” govori o Alekseju Ivanoviču, muškarcu koji razvija zavisnost od kocke i u tome gubi svoje bogatstvo, posao i ljubav. Ali osim ove centralne priče, roman prikazuje i živote drugih ljudi oko Ivanoviča, i posledice njihovih odluka zasnovanim isključivo na finansijama.
Ako imate nešto više vremena na raspolaganju i ne jurite za kratkim naslovima koji će vam pomoći da ispunite čitalački izazov do Nove godine, pogledajte našu listu ženskih klasika. Ovde ćete verovatno pronaći i neke nove naslove za dobar početak 2025. godine.
Izvor naslovne fotografije: Freepik