Ako ste ikada napravili ili kupili cvetni aranžman, najverovatnije ste se do sada susreli sa biljkom eukaliptus. Ona se često koristi u buketima da doda raznobojnom cveću zelenu, prirodnu notu — i obogati ih svežim mirisom nalik menti.
Drugo najčešće mesto na kome se može videti ova biljka je u rukama koala. Ovi torbari iz Australije se hrane eukaliptusom i žive u njegovim visokim krošnjama u divljini. Ta simbiotska veza postala je toliko čuvena da se pored koala i eukaliptus može smatrati simbolom ove zemlje.
Ali, iako poreklom iz Australije, eukaliptus se može uzgajati u različitim klimama — sve dok mu pružite odgovarajuću negu.
Šta treba da znate o eukaliptusu?
Eukaliptus je atraktivna zimzelena biljka sa tamnobraon korom i srebrnkastim, plavo-zelenim lišćem. Jedinstvena u svom izgledu, ona privlači botaničare i botaničarke i sve pasionirane ljubiteljke i ljubitelje cveća, drveća i uopšte biljaka. Ali pre nego što kupite ovu biljku u cvećari ili rasadniku, upoznajte se sa njenim osnovnim svojstvima da biste znali da li je eukaliptus pravi izbor za vaš dom.
Svojstva eukaliptusa
Eukaliptus potiče iz Australije i rod je biljaka iz porodice mirti. Broji više od 660 vrsta drveća koje obično raste veoma visoko i ima žilavo stablo. Eukaliptus može dostići i do 60 metara u visinu kada raste u divljini — ali ostaje na oko 3 metra kada se uzgaja u baštama van svog prirodnog okruženja.
Kao što smo spomenuli, eukaliptus ima lišće specifične boje koje ostavlja miris mente kada se protrlja – veoma nalik nani. Zbog toga je i omiljeno među ljubiteljima i ljubiteljkama biljaka. Pored toga, eukaliptus raste relativno brzo, te ne morate čekati godine da vidite kako se sadnica razvija u drvo.
Treba napomenuti, međutim, da eukaliptus sadrži supstance koje su toksične za ljude i kućne ljubimce. Koale se hrane ovom biljkom samo zato što njihov digestivni trakt sadrži mikrobe koji mogu da razbiju ove toksične supstance iz eukaliptusa. One takođe imaju spor metabolizam, što im dozvoljava da duže zadrže hranu u sistemu i time izvuku najviše energije iz nje.
Sa pozitivne strane, otrovno svojstvo eukaliptusa sprečava insekte da se hrane njegovim lišćem, tako da oni/e koji/e uzgajaju ovu biljku ne moraju da brinu o ovom aspektu.
Prednosti eukaliptusa
Eukaliptus se često uzgaja zbog eteričnih ulja koja se dobijaju destilacijom lišća. Ovako dobijen derivat biljke – ali i samo sveže lišće biljke – može doneti sledeće prednosti korisnicima i korisnicama:
- Antioksidantna svojstva. Eukaliptusovo lišće je puno antioksidanata koji mogu da zaštite ljudsko telo od oksidativnog stresa. Samo zapamtite da je sveže lišće otrovno. Najbezbednije je kupiti profesionalno napravljen čaj eukaliptusa. Nemojte dodavati eterično ulje u vaš čaj jer ono nije bezbedno za oralnu upotrebu.
- Umirenje simptoma prehlade i gripa. Verovatno ste primetili da mnogi apotekarski proizvodi za tretiranje simptoma prehlade i gripa sadrže eukaliptus. To je zato što ova biljka smanjuje sekret u grlu i nosu i proširuje bronhije. Studije su takođe pokazale da eukaliptus umiruje upale uzrokovane virusima – i da čak može pomoći u borbi sa koronavirusom.
- Tretman suve kože. Eukaliptus je takođe pokazao pozitivan efekat u tretmanu suve kože koja obično nastaje manjkom ceramida, masnih kiselina koje utiču na očivanje barijere kože i zadržavanje njene vlažnosti. Ekstrakt ove biljke pomaže koži da očuva barijeru kože i stimuliše proizvodnju ceramida.
- Smanjenje bola i stresa. Udisanje ulja eukaliptusa takođe može doprineti smanjenju bola i anksioznosti.
- Unapređenje oralne higijene. Verovatno ste takođe primetili da paste, sredstva za ispiranje i ostali proizvodi za zdravlje zuba obično sadrže eukaliptus. To je zato što ova biljka pozitivno deluje na smanjenje bakterija u ustima koje mogu izazvati karijes i bolesti desni.
- Zaštita protiv insekata. Kao što smo već spomenuli, eukaliptusovo lišće je toksično za insekte, te se ova biljka koristi za njihovo odbijanje. Štaviše, Centar za prevenciju i kontrolu bolesti preporučuje upotrebu specifičnog ulja eukaliptusa za odbijanje insekata.
Ipak, uvek imajte na umu toksična svojstva eukaliptusa i koristite ovu biljku tačno kako je propisano na proizvodima koji je sadrže. Ukoliko odlučite da napravite eterično ulje kod kuće, konsultujte svog doktora ili doktorku o najboljim i najbezbednijim načinima korišćenja ulja eukaliptusa.
Kako gajiti eukaliptus u saksiji i napolju?
Eukaliptus potiče iz klime koja je značajno drugačija od klime u Srbiji — što znači da postoji par stvari na koje bi trebalo da obratite pažnju kada uzgajate ovu biljku.
Sadnja eukaliptusa
U zavisnosti od vrste eukaliptusa koju kupite, ovu biljku možete uzgajati u saksiji ili napolju. Vrste koje rastu visoko neće imati dovoljno mesta za korenje u kućnim saksijama, zato dobro proverite karakteristike svake vrste koju pronađete u rasadniku.
Posadite eukaliptus na osunčano mesto jer ova biljka zahteva direktnu sunčevu svetlost za brz i zdrav rast. Najbolje vreme za sadnju je kasno proleće ili jesen. Ukoliko sadite više sadnica napolju, postavite ih na dovoljnoj udaljenosti da bi rasle neometano – 2, 3 metra bi trebalo biti dovoljno.
Ne zaboravite da zalijete sadnicu nakon što je postavite u zemlju. Eukaliptus voli stalno vlažnu zemlju, ali ona ne bi trebalo biti natopljena, pa ako je stavite u saksiju, izaberite onu koja ima dobar sistem oceđivanja. Izbegavajte potpuno zatvorene saksije jer one zadržavaju mnogo vode u zemlji. Takođe, dobro je iskoristiti blago kiselu zemlju za sadnju ove biljke.
Nega eukaliptusa
Eukaliptus voli vodu, te će verovatno zahtevati zalivanje bar jednom nedeljno. Imajte na umu, takođe, da ova biljka uspeva na tempraturama između 15 i 25 stepeni celzijusa. Ukoliko temperature padnu ispod 10 stepeni, unesite biljku u kuću ili je adekvatno zaštitite u vašem dvorištu da ne bi promrzla.
Malo vlažnosti je takođe dobro za ovu biljku, pa ako je uzgajate u saksiji, možete koristiti flašu sa raspršivačem da veštački stvorite vlažnost u vazduhu. Ukoliko želite da vaša biljka dostigne određenu visinu ili oblik, možete je potkresivati ali prvo proverite kako je najbolje da to učinite prema karakteristikama vrste. Ove informacije ćete dobiti u samom rasadniku.
Spoljne biljke eukaliptusa obično ne zahtevaju nikakvu prihranu. Ako gajite ovu biljku u saksiji, možete joj dodati đubrivo tokom rasta.
Presađivanje i uzgoj novih sadnica
Izbegavajte presađivanje eukaliptusa jer ova biljka ima osetljivo korenje. Dobro razmislite gde želite da posadite eukaliptus i da li će kasnije imati mesta za rast da biste izbegli presađivanje kasnije.
Dobra stvar kod eukaliptusa je to što brzo raste. Ako je cena eukaliptusa u rasadniku previsoka za vas, uvek možete izabrati da posadite seme. Nećete čekati predugo da vidite rezultate. Još jedna opcija je da izvedete novu sadnicu tako što ćete ožiliti grane eukaliptusa, ali ovo treba raditi samo do druge godine života biljke, inače rizikujete da oštetite posađeno drvo i da doživite neuspeh u uzgoju novih sadnica.
Problemi i prezimljavanje sa eukaliptusom
Iako insekti nisu problem za eukaliptus, vlaga jeste. U prevlažnim uslovima, ova biljka može razviti plesan, tako da je dobro stalno vetriti prostorije gde eukaliptus obitava.
Takođe vodite računa da vaše drvo eukaliptusa dobija dovoljno vode ali da zemlja nije stalno natopljena i vlažna, jer ova biljka može umreti od previše zalivanja. Koren je podložan truleži od previše vode, pa saksije moraju imati dobar sistem odvodnjavanja.
Kao što smo spomenuli, eukaliptus ne voli niske temperature. Prezimite sa ovom biljkom tako što ćete je uneti u kuću, u podrum, garažu ili bilo koju prostoriju u kojoj eukaliptus ne može da promrzne. Spoljne biljke možete zaštititi tako što ćete ih umotati u foliju i druge materijale koji će zadržati toplotu oko biljke i sprečiti mraz da se probije.
Rezon Magazin ne pruža medicinske savete. Sve informacije ovog tipa na našem sajtu, uključujući tekst, grafiku i slike, su informacionog i edukacionog karaktera. Rezon Magazin ne pretenduje da zameni profesionalne lekarske savete, dijagnoze i tretmane. Uvek potražite savet doktora za vaše specifično zdravstveno stanje ili tretman.
Rezon Magazin koristi linkove drugih sajtova ili ostalog edukacionog materijala da osigura kredibilnost sadržaja ali ni u kom slučaju nije odgovoran za tvrdnje ovih materijala.
Ako zahtevate hitnu medicinsku pomoć, pozovite svog lekara ili hitnu pomoć (194) ili posetite najbližu bolnicu.
Izvor naslovne fotografije: Freepik