U Beogradu je, kao i svake godine, leto dočekano sa nestrpljenjem: letovanja, festivali, kupanje na Adi Ciganliji i Lidu, duge večernje šetnje Kalemegdanom i pored obala dve prelepe reke, bioskopi na otvorenom i kasni sladoledi. Ali pored izobilja opcija za druženje i zabavu, Beograd ovog leta nudi i širok asortiman raznovrsnih umetničkih i istorijskih izložbi, koje možete posetiti besplatno ili po veoma priuštivoj ceni.
Raznovrsna kulturna ,,ponuda”, ako ćemo je tako nazvati, ovog leta je u Beogradu itekako kvalitetna. Među izložbama koje možete obići, čak i u jednom istom danu, nalaze se najrazličitiji pristupi umetnosti, stvarnosti i društvu.
Od savremene umetnosti Endija Vorhola, preko jugoslovenske umetnosti, pa sve do Ježeve kućice Branka Ćopića — beogradska kulturna scena nudi za svakog ponešto. Ukoliko ste ljubitelj/ka (pop)kulture, istorije ili umetnosti — ove izložbe su za vas.
Postanite ,,turista” ili ,,turistkinja” u svom gradu! Izdvojite jedan dan u mesecu, označite ga u kalendaru i od jutra do mraka posvetite ga obilasku grada nekim novim očima. Otvorite srce i detinje radoznalo zakoračite u dan. Možete povesti nekoga sa sobom u ovu avanturu, a možete je izvesti i potpuno solo. U procesu, ne zaboravite da pravite pauze za kafu, ručak i dezert.
PAŽNJA! Ovo se ne odnosi samo na Beograd, odnosi se na bilo koje mesto gde stanujete i imaćete sjajno iskustvo, obećavam.
Andy Warhol i 40 grafika
Počnimo od možda i najsenzacionalnije vesti, ali i jednog od najkomercijalnijih umetnika sveta, pop-art ikone Endija Vorhola. Do 30. jula iskoristite ekskluzivnu priliku da pogledate izložbu originalnih serigrafija Endija Vorhola pod nazivom ,,Sve boje Vorhola” u Salonu Muzeja grada Beograda u Bulevaru kralja Aleksandra 30.
Čuveni portreti Merilin Monro, Marte Graham, zatim planetarno poznate limenke supe „Kembel”, samo su neke od 40 grafika ovo proslavljenog umetnika.
Museum of Broken Relationships
Na internetu proslavljeni putujući ,,Muzej prekinutih veza” iz Zagreba je doputovao i u Beograd i tu će ostati do 30. septembra! ,,Muzej prekinutih veza” je zbirka predmeta i fotografija predmeta, koji predstavljaju lične priče visoke sentimentalne vrednosti, sa kojima se, ruku na srce, zaista svi možemo poistovetiti.
Muzej je kolekcija uspomena na emotivne veze koje prate priče anonimnih donatora predmeta i fotografija. Ovo je jedna od onih izložbi koje predstavljaju emotivno iskustvo i apeluju na naše antropološko jedinstveno ljudsko iskustvo.
,,Muzej prekinutih veza” možete posetiti u u prostoru nekadašnjeg restorana „Peking” u ulici Vuka Karadžića 2.
Ježeva kućica – izmišljanje boljeg sveta
Izložba koja je odnela ICOM-ovu nagradu za projekat godine, ,,Ježeva kućica – izmišljanje boljeg sveta”, autorki Sare Sopić i Mirjane Slavković, kustoskinja iz Muzeja Jugoslavije, svakako je jedna od onih koje ne smete da propustite. Izložba ,,Ježeva kućica – izmišljanje boljeg sveta” po mnogo čemu je posebna, ali prevashodno zbog iskustva koje su autorke vešto kreirale za posetioce i posetiteljke Muzeja, kako starije, tako i one malene, kojima je deo prostora i prilagođen.
Inspiracija za izložbu je bila poema Branka Ćopića ,,Ježeva kućica“. Ova poema zauzima posebno mesto u sećanjima na detinjstvo brojnih generacija rođenih u Jugoslaviji. Sedamdeset godina kasnije, ono predstavlja deljeno mesto sećanja i okidač za nostalgiju mnogih, a zahvaljujući ovoj izložbi – nove generacije će se upoznati sa poemom ,,Ježeva kućica”, životom Branka Ćopića, ali i sećanjima svojih roditelja, baka, deka…
Izložba ima za cilj da pokrene dijalog o zajedničkom nematerijalnom kulturnom nasleđu i njegovim potencijalima, ali i da preispita ideju doma. Izložbu možete posetiti do 9. septembra u obnovljenoj zgradi Muzeja 25. maj.
The Arrangements
Izložbu ,,The Arrangements” Marine Marković možete posetiti do 25. avgusta u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.
Marina Marković u svom izlaganju govori jezikom korporealnog. Njena umetnička praksa oslanja se na otkrivanje onih struktura koje subjekat drže u iluziji podređenosti društveno očekivanim modelima ponašanja.
Marina se kroz ,,The Arrangements” posvetila različitim oblicima potčinjenosti i dominacije u odnosu na žensko telo. Ženu stavlja rastrzanu između ličnih izbora i društvenih očekivanja i pritisaka. Radovi su izloženi u različitim oblicima: video, instalacije, performans. Simbol prodiranja spoljašnjih sila na unutrašnji svet, na telo, na ličnost ilustrovan je najbolje činom tetoviranja, odnosno prodiranjem egzorealnosti u endorealnost, koja se uvek odigrava po unapred utvrđenim pravilima koja zadaje društvo.
Ne propustite ovo nesvakidašnje preispitivanje ljudskog iskustva i savremenog društva.
Preventivni mir
,,Preventivni mir” daje ekskluzivni pogled u više od šezdeset godina prakse najistaknutijeg italijanskog umetnika, kao i jednog od najuticajnijih savremenih umetnika u Evropi danas.
Mikelanđelo Pistoleto prvi put izlaže u Beogradu i predstavlja se domaćoj publici nekim od svojih kapitalnih dela.
Slike ogledala, Venera od krpa, Minus objekti, Voleti razlike – umetnički pokret za međumediteransku politiku, Treći raj i mnoge druge skulpture i instalacije, kao i fotografije, video-zapisi, rane akcije u javnom prostoru i druga dela će biti postavljena u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu. Pistoleto, od svog stupanja na umetničku scenu 60-ih godina 20. veka, svoju umetnost ne odvaja od društva i društvenog razvoja, ističući kroz svoj rad lepotu različitosti.
U svom izlaganju, Pistoleto se koristio i najnovijom QR tehnologijom koja vam dozvoljava da proniknete u priče iza nekih dela. Izložbu ,,Preventivni mir” možete posetiti do 10. septembra.
Miloš Andrejević Kun: umetnik, radnik, borac
Za ljubitelje i ljubiteljke angažovanog umetničkog stvaralaštva, imamo još jedan biser, ali iz socijalističke prošlosti ovih prostora. Povodom obeležavanja 120 godina od rođenja Đorđa Andrejevića Kuna, autorka dr Katarina Živanović u Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti predstavila je izložbu ,,Kun: umetnik – radnik – borac”.
Kun je fokalno ime kada se govori o istoriji jugoslovenske umetnosti 20. veka. Njegova umetnost direktno referiše na pojam borbenog realizma, odnosno umetnosti koja je angažovana, tesno vezana za emancipatorske društveno-političke događaje. Kun je čitav svoj život, svoje biće i svoju umetnost posvetio socijalističkoj revoluciji.
Posvedočite gorućoj posvećenosti za društvenu pravdu u Galeriji SANU do 8. septembra.
Izvor naslovne fotografije: Freepik
Tekstualni izvori: Zvanični sajtovi navedenih muzeja