Obične ili mirisne sveće su idealan poklon za svaki dom. One odlično služe kao dekoracija za svaku sezonu, poboljšavaju atmosferu u svakom domu i doprinose relaksaciji svojim izgledom i mirisom. Ali takođe je tačno da dekorativne i mirisne sveće često imaju visoku cenu, pa oni/e koji/e ih redovno kupuju mogu biti u iskušenju da ili preduzmu podvig pravljenja sveće na sebe ili potpuno odustanu od ovog troška.
Dobra stvar je da je prilično lako napraviti sveću kod kuće. Potrebno vam je samo nekoliko materijala i sastojaka – i malo strpljenja i truda. Jednom kada savladate ovaj proces, možete napraviti mnoštvo mirisnih sveća za svoj dom po značajno nižoj ceni nego da ih kupujete u drogerijama i marketima. Takođe možete isprobavati različite mirise i boje za savršeni dekorativni aranžman.
Šta vam je potrebno da napravite sveću kod kuće
Ovo je lista sastojaka i materijala koji će vam biti potrebni da napravite sveću kod kuće:
- Dvostruki lonac ili dva obična lonca. Dvostruki lonac je specijalno napravljena posuda koja omogućava postepeno zagrevanje sadržine – u ovom slučaju, voska. Radi se o posudi koja sadži dva lonca jedan nad drugim. U prvi lonac se sipa voda a u drugi sadržina koju želite da kuvate. Para iz vode zagrejane u prvom loncu direktno zagreva i drugi lonac i time ravnomerno kuva sadržinu. Isti efekat, međutim, možete postići time što ćete ovaj postupak pratiti uz korišćenje dve odvojene posude – jednog većeg i manjeg lonca. Ovo zahteva malo više truda, ali ako nemate već dvostruki lonac, spasiće vas novog troška.
- Vosak. U prodaji vosak za sveće obično možete naći u specijalizovanim zanatskim radnjama, najčešće online. Najpopularniji izbor za izradu sveća je parafinski vosak i prirodni pčelinji vosak ili vosak od soje. Oni obično dolaze u formi ljuspica.
- Eterično ulje. Ukoliko želite da napravite mirišljavu sveću, biće vam potrebno eterično ulje da ga pomešate sa voskom. Mirisna ulja za sveće takođe možete napraviti sami kod kuće u nekoliko lakih koraka.
- Silikonska spatula. Za mešanje voska tokom kuvanja će vam biti potrebna spatula otporna na topljenje na visokim temperaturama.
- Fitilj za sveće. Svaka sveća mora imati fitilj da bi mogla da gori. Fitilj može biti napravljen od papira, pamuka, drveta ili cinka.
- Drveni štapići. Možete iskoristiti obične drvene štapiće da stabilizujete fitilj kada ga budete postavljali u posudu sa voskom.
- Staklena posuda otporna na visoke temperature. Na samom kraju, biće vam potrebna posuda koja će držati rastopljeni vosak, a samim tim, i vašu sveću. Veličina posude će odrediti i veličinu vaše sveće. Možete koristiti bilo koje staklene posude, odnosno tegle, otporne na visoke temperature – one su često široko dostupne u marketima i prodavnicama. Kalupi za sveće su takođe dostupni u radnjama koje prodaju proizvode ta kuću.
- Ubrusi. Iskoristite ubruse da brzo uklonite neželjene kapljice voska sa površina. Možete takođe iskoristiti krpe, ali imajte na umu da vosak može dosta zaprljati tkaninu.
Instrukcije
Kada sakupite sve potrebne alate i materijale za pravljenje sveća, ispratite ove korake:
Prvi korak
Izmerite vosak. Najjednostavniji način da ovo uradite je da ljuspice neobrađenog voska sipate u staklenu posudu koju ste namenili za sveću sve do nivoa do kog želite da vaša sveća dođe jednom kada je izradite. Zatim sipajte tu količinu u posudu za kuvanje i ponovite postupak još jednom. Ljuspice će se toliko istopiti u procesu kuvanja da će vam biti potrebna dupla mera da dostignete želenju veličinu sveće.
Drugi korak
Istopite vosak kuvajući ga na umerenoj vatri. Koristite dvostruki lonac ili dva lonca za kuvanje, kao što je gore spomenuto, i spatulom mešajte vosak da ne zagori.
Treći korak
Kada se vosak potpuno istopi, dodajte mu eterično ulje. Pošto je eterično ulje obično visoko koncentrisovano i ima jak miris, oko šest kapi na 500 grama voska bi trebalo da bude dovoljno da se postigne tipična mirisna aroma za sveću.
Četvrti korak
Pre nego što sipate rastopljeni vosak u teglu, stavite u nju fitilj. Trebalo bi da fitilj dobijete sa metalnim delom koji ide na dno posude. Pre nego što ga postavite, utopite ga blago u vosak. Zatim, iskoristite drvene štapiće da stabilizujete fitilj dok ne sipate sav vosak preko i oko njega. Jednostavno postavite fitilj između dva štapića koje ste stavili vodoravno na teglu i pridržavajte ih.
Kada se vosak stvrdne, fitilj će moći da stoji samostalno. Tada možete i skratiti višak fitilja uz pomoć makaza. Obično je potrebno nekoliko sati da se vosak stvrdne a nekoliko dana da vosak bude u potpunosti spreman za upotrebu – sve zavisi od vrste voska koji upotrebite.
Kreativni saveti
Postoje dva brza načina koje možete iskoristiti da učinite vaše sveće još atraktivnijim. Prvi je da ukrasite sveću osušenim cvećem. Ovo možete učiniti tako što ćete voskom zalepiti suve cvetove ili latice za unutrašnjost tegle pre nego što sipate ostatak istopljenog voska. Potrebno je samo malo sačekati da se vosak koji ste iskoristili za lepljenje osuši da bi zadržao latice na mestu.
Možete takođe iskoristiti voštane bojice da obojite vašu sveću u željenu nijansu. Jednostavno iseckajte bojicu nožem i dodajte je u vosak tokom topljenja. Ovo će obojiti vosak u ružičasto, plavo, crveno ili bilo koju drugu boju po vašem izboru. Za još jedinstveniji učinak, pomešajte različite bojice da dobijete specifičnu nijansu.
Rezon Magazin ne pretenduje na naučnu tačnost u ,,Uradi sam/a” tekstovima. Uvek koristite zaštitnu opremu kada radite stvari kod kuće i konsultujte eksperte i ekspertkinje iz specifičnog polja pre nego što se upustite u projekte.
Rezon Magazin nije odgovoran za neuspele procese. Čitaoci i čitateljke koje prate naše procese snose sopstvenu odgovornost za projekte koje preduzimaju kod kuće.
Izvor naslovne fotografije: Freepik