Ako imate kućnog ljubimca, verovatno ste bar jednom upali u neminovni vrtlog misli i straha o njegovom dobrostanju. Ideja da će vas najbolji prijatelj jednog dana napustiti je nezamisliva, ali, nažalost, i neminovna.
Psi u proseku žive do 10 ili 13 godina, u zavisnosti od vrste. Manje vrste mogu doživeti i 15 i više godina, dok neke velike vrste ne vide više od 8 godina. Čak i da vaš pas doživi duboku starost, to će biti samo delić ljudskog, naizgled, dugog života.
Dobra vest je da su neki naučnici i naučnice posvetili pažnju ovom problemu i sada razvijaju lek koji bi mogao da produži životni vek nekih vrsta pasa. Postavlja se pitanje, međutim, da li je ovakav lek bezbedan za korišćenje i kakve implikacije nosi sa sobom.
Šta znamo o leku protiv starosti pasa
Biotek kompanija iz San Franciska pod nazivom Loyal (Lojalan/a, prim.prev) najavila je proizvodnju leka protiv starosti za pse. Naime, ova kompanija je već predala svu potrebnu dokumentaciju američkoj upravi za hranu i lekove (Food and Drug Administration – FDA), koja mora da odobri da je lek bezbedan i efektivan za upotrebu kod pasa, i dobila prvih nekoliko zelenih svetala.
Iako ovaj lek i dalje mora da prođe rigorozna klinička testiranja, uprava za hranu i lekove je po prvi put pokazala zanimanje i volju da odobri lek koji bi mogao da produži životni vek pasa.
Istraživanja ove vrste nisu nova. Naučnici i naučnice širom sveta se bave pitanjem starenja i produžavanja životnog veka raznih organizama, životinja, pa i čoveka. Ali ovakva istraživanja uglavnom zahtevaju dosta vremena, truda i sredstava jer su potrebne godine da se potvrdi učinkovitost i sigurnost određenog leka.
Istraživači i istraživačice iz kompanije Loyal, međutim, smatraju da će moći da uoče dejstvo leka na psima znatno brže – posebno kod velikih rasa pasa koji žive znatno kraće od ostalih. Lek pod nazivom LOY-001 je vrsta injekcije koja deluje na razvoj pasa i hormon metabolizma IGF-1. Naime, ovaj hormon je nešto prisutniji kod manjih nego kod većih pasa, te su istraživači i istraživačice pronašli način da povećaju količinu IGF-1 u organizmima kao što su crvi i time produže njihov životni vek. Na isti način bi lek trebalo da deluje i u telu pasa.
LOY-001 bi trebalo da se daje psima starijim od 6 godina svakih tri ili šest meseci u veterinarskim stanicama — i to velikim rasama koje žive znatno kraće od manjih rasa. Ovakav lek bi usporio starenje zdravih pasa.
Pitanja i mere opreza
Do sada ne postoji lek koji je odobren za sprečavanje starosti kod životinja ili ljudi, te bi LOY-001 bio prvi te vrste ukoliko se pojavi na tržištu. Očekivano vreme pojave ovog leka je kroz nekoliko godina, kada prođe sva klinička testiranja i dobije potrebna odobrenja.
Kompanija Loyal tvrdi da ovaj lek deluje da produži zdrav životni vek pasa, ali naravno, glavno pitanje je koliko će biti uspešan u tome da prevenira bolesti koje se javljaju kod pasa u starijim godinama. Produžavanje životnog veka kod pasa kada se oni bore sa simptomima starosti i bolesti bi bilo kontraefektivno. Ostaje nam da sačekamo i vidimo kako će se LOY-001 pokazati tokom vremena.
Izvor naslovne fotografije: Freepik
Uvek konsultujte veterinara ili veterinarku pre nego što promenite dijetu vašeg ljubimca ili planirate da unesete bilo kakvu promenu u njihovu ishranu i život. Ono što je bezbedno za jednu životinju ne mora biti bezbedno za drugu životinju (čak i iste vrste). Mnogo faktora utiče na to da li je nešto bezbedno za vašeg ljubimca ili ne, uključujući starost i zdravlje.
Rezon Magazin nije odgovoran za promene koje čitaoci i čitateljke unesu u dijetu i život svog ljubimca čitajući naše tekstove i ne pretenduje da zameni mišljenje veterinara ili veterinarke.