Ljudi koji u svoj život žele da uključe psa ili mačku bi prvo trebalo da razmisle o količini slobodnog vremena koje mogu da posvete novom članu porodice. Kućni ljubimci svakom domu donose neizmernu radost i ljubav — ali i obaveze. Ako želite da svom psu ili mački obezbedite najbolji mogući, srećan život, prvo što treba da im pružite jesu pažnja i ljubav, a to zahteva vreme i zajedničke aktivnosti.
Kućni ljubimci se brzo vežu za osobu koja im pruži sklonište, hranu i pažnju, te stalno traže da su u njenoj blizini. Ali, uopšte, psi i mačke su društvena bića (veoma nalik ljudima). Ostavljeni sami na svome, biće tužni i ophrvani dosadom, što može dovesti do anksioznosti i destruktivnog ponašanja. Zato je veoma važno navići ljubimce da ostaju sami kod kuće, postupno, kroz trening.
Ako živite sa nekim i vaš ljubimac ne mora da ostaje sam duži vremenski period, imaćete manje problema sa adaptacijom. Ipak, svaku životinju koja živi u kući bi trebalo navići da je u redu da ostane sama neki vremenski period, jer neminovno će doći do takve situacije. Ovakva navika će biti bolja i za vas (za vaše brige, ali i kućne dragocenosti), ali i za samo blagostanje ljubimca.
Koliko dugo ljubimac može ostati sam kod kuće?
Plavi Krst (Blue Cross), neprofitna organizacija za pomoć životinjama u Engleskoj, naznačava da psi ne bi trebalo da budu ostavljeni sami kod kuće duže od četiri sata. Ipak, ovo vreme zavisi od od stanja, starosti, fizionomije i karakteristika svakog psa. Manji psi imaju manje bešike, te nisu u stanju da izdrže dugo do novog izlaska napolje kao psi srednjih ili velikih rasa. Sa druge strane, stariji psi, i psi sa određenim zdravstvenim problemima, mogu zahtevati dodatnu negu i pažnju tokom dana.
Zato je veoma važno uzeti u obzir ove faktore kada razmišljate da li možete adekvatno da se starate o ljubimcu, naročito ako imate posao sa striktnim radnim vremenom od 8 sati. Većina zdravih pasa se, međutim, može navići na 8 sati samoće u stanu ili kući — pod uslovom da imaju dovoljno vode, prostora, zabave i ostalih neophodnih stvari za prijatan boravak u jednom prostoru dok vi niste tu sa njima.
Kada je reč o mačkama, one mogu ,,lagano” izdržati 8 sati samoće (i čak više od toga), pod uslovom da su zdrave — ali sigurno neće biti srećne zbog toga. Mačke su nešto manje zahtevne od pasa jer im je toalet u kući uvek dostupan, i ne zahtevaju redovne šetnje za trošenje energije (ne računajući one noćne, baš preko vašeg kreveta). Ipak, ni mačke ne treba ostavljati previše i prečesto same, zato što ove krznene životinje uživaju u društvu, a kao i psi, mogu ostati bez dostupne hrane, vode i zabave.
Kako osigurati zdravlje i sreću ljubimca dok ste odsutni/e
Ljubimci ne mogu prosto odjednom ostati sami kod kuće. Potrebno je navići ih na određen raspored i rutinu u životu da biste osigurali/e njihovo opšte blagostanje.
Ne zaboravite da neki ljubimci prosto zahtevaju da stalno budete kraj njih i ne mogu izdržati 8 ili više sati razdvojenosti. Štenci i mačići, na primer, ne bi trebalo da ostaju sami u kući, ali ni stariji psi i mačke sa teškim zdravstvenim problemima. Psi koji imaju separacionu anksioznost takođe neće izdržati bez vas — i to duže od pola minuta — ali se oni mogu dresirati da prevaziđu svoj strah od odvajanja.
Naviknite ljubimca da provodi vreme bez vas
Da naučite psa ili mačku da ostanu sami kod kuće (i izbegnete nastanak separacione anksioznosti), napravite plan dresure. Ako imate štene, sačekajte da malo poraste pre nego što počnete da ga ostavljate samo, ali svakako ga postupno navikavajte da provodi neko vreme samostalno, čak i dok ste u prostoriji.
Na primer, i kod odraslih pasa i kod štenaca, dresuru treba započeti učenjem ljubimca da bude miran u određenom prostoru dok vi radite nešto drugo. Ovo se često odnosi na učenje psa da spava u svom krevetu, bar neki deo dana. To možete postići tako što ćete hranom nagraditi psa svaki put kada mirno sedne ili legne u svoj krevet, ili drugi ograđeni prostor koji za njega opremite. Time ćete nagraditi mirno ponašanje i pokazati psu šta treba da radi.
Kada vaš pas nauči da provodi vreme u svom prostoru, možete početi da izlazite iz prostorije na neko vreme. Prvo to uradite na, recimo, 10 minuta. Izađite iz prostorije, stana ili kuće, i čekajte 10 minuta kraj vrata. Zatim uđite unutra i nagradite psa što je mirno sačekao vaš povratak. Postupno povećavajte ovo vreme na 20 minuta, pa zatim 30 minuta, sat vremena, i tako dalje.
Imajte samo na umu da bi ove vežbe trebalo da traju danima i nedeljama. Nemojte istog dana produžavati vreme odsustva, već to činite postupno, svakog dana povećavajući broj minuta.
Mačke su nešto samostalnije životinje, i obično ne prave veliku buku ako im najbolji prijatelji i prijateljice ne budu kod kuće neko vreme. (iako to zavisi od mačke do mačke). Ipak, čak i najsamostalnije mačke će biti tužne (i ljute!) ako ih ostavite predugo. Neke mačke takođe ispoljavaju simptome separacione anksioznosti, te preporučujemo da i sa njima isprobate istu vrstu učenja kao sa psima.
Početak ovakve dresure, bez sumnje, može biti težak. Ljubimci nenaviknuti da sami provode vreme u kući mogu ispoljiti svoju anksioznost zbog usamljenosti i dosade na različite načine. Psi mogu od nervoze gristi nameštaj, knjige, odeću i druge predmete po kući. Mačke mogu grebati nameštaj i čak po njemu vršiti nuždu. Obe vrste takođe često mogu biti vokalne, pa ćete na početku dresure sigurno čuti dosta mjauka, laveža i zavijanja koje će vam slamati srce.
Ipak, ne zaboravite da je za kućne ljubimce dobro da nauče da imaju svoje slobodno vreme koje provode bez vas. Tako će se naučiti samostalnosti i vodiće zdrav život bez anksioznosti.
Ostavite dovoljno hrane i vode
Jednom kada ljubimci nauče da se svet neće srušiti ako par sati ostanu bez vas, slobodni/e ste da napustite kuću i odete na posao, kafu ili kakvu drugu aktivnost u koju ne možete uključiti svog ljubimca. Ipak, nikada nemojte napustiti kuću bez da ste proverili/e da li u posudama vaših ljubimaca ima dovoljno hrane i vode za period vašeg odsustva.
Kada je reč o psima, oni obično jedu jednom ili dva puta dnevno, te možete napraviti takav raspored da ih hranite pre nego što izađete iz kuće ili kada se vratite. Neki ljudi, međutim, mačke hrane više puta dnevno ili im ostavljaju određenu količinu hrane za ceo dan. Ako je ovo slučaj sa vama, obavezno proverite da li u činiji ima dovoljno sadržine da vašu mačku zadovolji dok se ne vratite.
U slučaju vode, ljubimci treba da imaju pune činije tokom celog dana. Ako odlazite od kuće na nekoliko sati, razmislite o tome da ostavite rezervnu činiju sa vodom za svog ljubimca, u slučaju da prva bude neočekivano popijena do dna — ili ,,slučajno” prosuta.
Organizujte šetnju pre odlaska i posle povratka
Dok mačke ne zahtevaju redovne šetnje, psi će biti tužni ako propuste dnevne aktivnosti na koje su inače navikli. Osim toga, psi u šetnjama troše nakupljenu energiju. Ako ostanu sami kod kuće sa svom tom energijom, definitivno će teže podneti to što su sami.
Zato uvek organizujte šetnju sa psom pre nego što ga ostavite samog kod kuće, ali i nakon što se vratite. Tako će pas biti mirniji u vašem odsustvu, ali i radovati se što ga posle malo samostalnog vremena očekuje zabavna, zajednička aktivnost.
Nabavite igračke za razonodu
Bez obzira što vas ljubimac može da navikne da ostane sam kod kuće, neće mu biti toliko zabavno kao kada ste vi tu. Da umanjite osećaj dosade, ostavite vašem psu ili mački dovoljno igračaka. One bi trebalo da budu mentalno stimulišuće, tako da zaokupe pažnju i nateraju vašeg psa ili mačku na razmišljanje i trud. Na primer, danas su dostupne lopte i prostirke u koje možete sakriti poslastice tako da životinje moraju da ih okreću, izvrću, guraju i glođu da bi došle do nagrade.
Ostavite TV ili radio uključenim
Verujemo da ni vi ne uživate preterano u tišini tokom celog dana, zar ne? Zamislite onda koliko demotivišuće može biti za psa ili mačku da sede u tišini, sami, čekajući vaš povratak. Zato je dobro ostaviti TV ili radio uključenim, na nižem podešavanju zvuka, tako da ljubimci ipak imaju osećaj da se nešto dešava u kući, i da je sve kao i inače.
Dogovorite uzajamno čuvanje sa prijateljima i prijateljicama
Ako ste ostvarili/e prijateljstva sa drugim ljudima koji čuvaju pse ili mačke, možete napraviti dogovor da po smenama čuvate ljubimce. Ovo je naročito dobro ako vam se ljubimci druže, pa im možete omogućiti da provode više vremena zajedno.
U svakom slučaju, u trenucima kada morate da budete odsutni/e duže nego što možete ostaviti ljubimca samog, biće vam potrebna osoba da ga pričuva, bilo to dan ili nedelju. Razmislite o tome pre nego što udomite mačku ili psa. Neplanirane situacije i hitni slučajevi se dešavaju, i biće vam potrebna pomoć prijatelja ili prijateljice.
Dodatni saveti i preporuke
Pozitivna asocijacija je ključna kada je reč o građenju osećaja samostalnosti kod pasa i mačaka. Vaš ljubimac bi trebalo da vaš odlazak povezuje sa nečim pozitivnim, kao što su, na primer, poslastice i igračke. Ako vaš ljubimac zna da će svaki put dobiti da radi nešto zabavno — i jede nešto ukusno — kada vi krenete napolje, osećaće se manje usamljeno.
Ipak, svaki put kada ostavite ljubimcu hranu ili igračku, osigurajte da ona ne predstavlja nikakav bezbednosni rizik. Životinja ne bi trebalo da može da proguta igračku, ili se njome na bilo koji način povredi.
Ako niste sigurni/e kako da sprovedete gore navedenu dresuru sami/e, ili iz nekog, vama nepoznatog, razoga ne uspevate u njenom praktikovanju, potražite pomoć. Dreseri i dreserke su specijalno obučeni/e za ovakve situacije i sigurno će imati mnogo korisnih saveta za vas.
Izvor naslovne fotografije: Freepik
Uvek konsultujte veterinara ili veterinarku pre nego što poslušate bilo kakav savet od trećih lica u vezi sa vašim ljubimcem ili ljubimicom. Ono što je bezbedno za jednu životinju ne mora biti bezbedno za drugu životinju (čak i iste vrste).
Rezon Magazin nije odgovoran za akcije koje čitaoci i čitateljke naprave čitajući naše tekstove i ne pretenduje da zameni mišljenje veterinara ili veterinarke i dresera ili dreserke.