Svilena kosa koja se presijava na suncu i za sobom ostavlja blistav trag koji privlači poglede nije samo stvar reklama — ali zahteva mnogo truda i nege. Oštećeni krajevi, suv skalp, masnoća, nedostatak sjaja i volumena i spor rast su samo neki od problema sa kojima se većina nas susrela bar jednom do sada. I oni mogu ostaviti dalekosežne posledice po zdravlje i izgled naše kose.
Na svu sreću, drogerijski lanci i apoteke su danas preplavljeni preparatima za kosu koji deluju na sve vrste i tipove problema, od peruti do masnoće. Jedina mana je što je u proseku potrebno isprobati bar nekoliko preparata, i potrošiti mnogo novca, pre nego što pronađemo onaj koji odgovara našem tipu kose, kože, ali i problemu.
U tom smislu, kućno pravljene maske za kosu mogu biti odlična alternativa. One se obično prave od prirodnih sastojaka koje većina nas već poseduje ili ih može lako nabaviti bez preteranih ulaganja. Osim toga, maske za kosu koje se prave kod kuće ne sadrže sulfate i druga jaka hemijska jedinjenja koja mogu negativno uticati na zdravlje ljudske kože i kose.
Istina je da maske za kosu koje sami/e napravimo ne mogu biti efektne koliko i preparati koji se specijalno razvijaju u laboratorijama po različitim recepturama i sa limitirano dostupnim komponentama. Ipak, za nekoga, ovakve maske mogu biti jedino rešenje koje im je potrebno za prelepu, blistavu kosu. Za druge, one mogu biti dobar početni korak u razumevanju koje sastojke da traže u budućnosti u svim preparatima za kosu.
Da vam pomognemo da ovaj korak napravite, danas smo za vas pripremili preporuke maski za kosu koje možete brzo i lako napraviti kod kuće za različite vrste problema i tipova kose.
Upozorenje: Bez obzira što se za ove (i neke druge) maske za kosu koriste uglavnom prirodni sastojci, oni i dalje mogu izazvati iritaciju kože i različite probleme sa kosom. Budite pažljivi u upotrebi ovih kućno pravljenih preparata i obavezno konsultujte doktora/ku pre upotrebe.
Kokosovo ulje i med (za obnavljanje kose)
Kokosovo ulje je najčešći sastojak u proizvodima za negu lica i kose jer sadrži niz nutrijenata koji pozitivno utiču na zdravlje kože i kose. Masne kiseline prisutne u kokosu duboko hidriraju suvu kosu i tako sprečavaju njeno lomljenje do koga dolazi svakodnevnim češljanjem i stilizovanjem. One takođe smanjuju suvoću skalpa, što može prevenirati perut.
Kokosovo ulje takođe može pomoći u zaštiti kose protiv sunčevih zraka.
Kada je reč o medu, opšte je poznato da on ima niz benefita za zdravlje čoveka zbog svojih antioksidantnih i protivupalnih svojstava. Ali, osim kao super hrana, med se može koristiti i za tretiranje kose, i često ćete videti da on predstavlja glavni sastojak šampona, regeneratora i maski za kosu. Razlog je taj što med sprečava gubitak vlažnosti kose i time održava dobru hidrataciju. Studije su pokazale da med zbog toga sprečava pojavu dermatitisa i njim uzrokovan gubitak kose.
U kombinaciji, kokosovo ulje i med čine savršen izbor za obnavljanje kose, vraćajući joj živost i sjaj. Maske za kosu koje sadrže ove sastojke možete pronaći širom drogerija i apoteka, ali ih možete napraviti i kod kuće. Potrebno vam je samo:
- 1 kašika kokosovog ulja
- 1 kašika meda
Ova dva sastojka pomešajte u šerpi i zagrejte na šporetu dok ne dobiju tečni oblik. Sačekajte da se smesa blago prohladi, vodeći računa da se sasvim ne ohladi, jer onda neće moći da je nanesete na kosu. Ovako napravljenu masku za kosu nanesite na kosu, zadržite je oko 15 minuta i temeljno isperite.
Kokosovo ulje i cimet (za rast)
Iako zvuči kao nešto što biste pre upotrebili/e za pripremu kolača nego preparata za kosu, ovi sastojci su zapravo odličan izvor nutritijenata za kosu. O kokosovom ulju smo već govorili iznad. Njegova sposobnost hidratacije ga čini idealnim sastojkom za sve maske za kosu.
U kombinaciji sa cimetom, međutim, kokosovo ulje može pomoći u sprečavanju opadanja kose i promovisanju njenog rasta. To je zato što cimet sadrži vrstu kiseline koja pozitivno utiče na rast vlasi.
Zbog jednostavnog načina pravljenja, maske za kosu od kokosovog ulja i cimeta možete redovno pripremati kod kuće za samo nekoliko minuta. Potrebna vam je:
- 1 kašika kokosovog ulja
- 1 kašika cimeta
Pomešajte ove sastojke dok ne dobijete homogenu smesu. Nanesite masku za kosu od vrha do kraja kose i nežno umasirajte nanetu smesu u skalp. Zatim uvijte kosu u peškir i sačekajte oko pola sata pre dubinskog ispiranja.
Jaja i limun (za masnu kosu)
Sastojci koje obično svaka kuća ima, posebno tokom zime, su jaja i limun. Jaja čine nezaobilazni deo ishrane većine ljudi, a limun neizostavni dodatak jelima i pićima za poboljšanje ukusa i unapređenje nutritivne vrednosti.
Bogata proteinima, vitaminom A, B i D, folnom kiselinom i mnogim drugim komponentama koje pozitivno utiču na zdravlje čoveka, jaja su praktično super hrana — i to ne samo za naše telo. Buduči da se naša kosa većinski sastoji od proteina, visoka koncentracija proteina u jajima pomaže oštećenoj kosi da se regeneriše. Osim toga, riboflavin i niacin iz belanceta pomažu rast kose, a njegov enzim ubija bakterije, čineći skalp čistim i zdravim.
Kada je reč o limunu, ovo citrusno voće sadrži visok procenat vitamina C, flavonoida i gvožđa, što su sve komponente koje pozitivno utiču na zdravlje kože i kose kod čoveka. Ovi sastojci limuna na skalp deluju tako što drže njegovu pH vrednost na optimalnom nivou, sprečavajući pojavu peruti, ali i eliminišući preteranu masnoću kože glave. Oni takođe učvršćuju vlasi, čineći kosu jačom i otpornijom na spoljašnje uticaje.
Shodno ovome, kombinovanje jaja i limuna za maske za kosu može biti dobar izbor za sve one koji/e imaju problema sa masnom kožom glave, ali i svima koji/e prosto žele da održe kosu zdravom i jakom. Da napravite ovaj preparat kod kuće, potrebno vam je samo:
- 1 jaje
- ½ limuna
Odvojite žumance od belanceta, jer ćete koristiti samo potonje. Iscedite limun u činiju sa belancetom i dobro promešajte. Dobijenu smesu nanesite na mokru kosu i sačekajte oko pola sata da maska deluje. Zatim dobro operite kosu šamponom, i koristite regenerator za kosu kao i inače.
Maslinovo ulje i smeđi šećer (za suvu kosu)
Poput kokosovog ulja, maslinovo ulje je jedan od najčešćih sastojaka koje ćete videti upotrebljene za komercijalne maske za kosu. Razlog je taj što ovo ulje podstiče dobru hidrataciju vlasi, štiti kosu od štetnih UVB sunčevih zraka i pomaže u prevenciji i tretiranju psorijaze. Takođe je pokazalo učinkovitost u eliminisanju simptoma crvenila, peruti i svraba skalpa.
Sa druge strane, šećer je jedan od najefikasnijih sastojaka za piling kože. On nežno uklanja nečistoće i mrtve ćelije, otvarajući pore i čineći kožu svežijom. Kada se upotrebi za skalp glave, dobija se isti efekat — sve nagomilane nečistoće i mrtve ćelije nestaju sa skalpa, a kosa je slobodnija da raste.
Zajedno, ova dva sastojka su idealan izbor za pravljenje maske za suvu kosu, posebno jer se mogu lako, brzo i jeftino nabaviti. Za ovu masku vam je potrebno:
- 2 kašike smeđeg šećera
- 1 kašika maslinovog ulja
Sve što treba da uradite jeste da pomešate ove sastojke i dobijenu smesu nanesete na kosu, od vrha do krajeva. Ostavite masku za kosu da odstoji oko 15-20 minuta, a zatim temeljno isperite i uživajte u zdravijoj, mekšoj kosi.
Banana, jogurt i med (za kosu sklonu podizanju)
Iako aranžman na slici izgleda ukusno, umesto za doručak, iskoristite ga da duboko hidrirate kosu i sprečite njeno podizanje, koje je često uzrokovano vlagom i hladnim vremenom. O benefitima meda za hidrataciju kose smo već govorili iznad, ali ono što ovoj maski za kosu dodaje efektnost jeste dodatak banane i jogurta.
Puna vitamina i minerala, kao što su fosfor, gvožđe, cink, magnezijum, kalcijum, kalijum i vitamin C, B6 i A, banana je apsolutni favorit u izboru voća za ishranu. Ali, sve ove komponente se mogu iskoristiti i kroz spoljašnju upotrebu, jer pomažu kosi da zadrži vlagu i sprečavaju podizanje kose u kontaktu sa vlažnosti iz vazduha.
Iako klinička istraživanja još uvek nisu potvrdila pozitivnu ulogu jogurta u sprečavanju podizanja kose, mnogi ljudi ga koriste (i smatraju ga veoma efektnim) u promociji rasta kose, čišćenju skalpa od nečistoća i obnavljanju oštećenja nastalih od spoljašnjih uticaja.
Ako i sami želite da proverite efektnost ova tri sastojka, pomešajte:
- 1 iseckanu bananu
- 2 kašike jogurta
- 1 kašiku meda
Sastojke bi trebalo mešati sve dok ne dobijete homogenu smesu. Zatim je možete naneti na kosu. Ovako napravljene maske za kosu bi trebalo ostaviti da odstoje bar 30-45 minuta. Nakon tog perioda, obavezno operite kosu šamponom i nanesite regenerator.
Kokosovo ulje, avokado i med (za oštećenu kosu)
Uz kokosovo ulje i med, avokado je odličan sastojak za maske za kosu zato što sadrži visoku koncentraciju masnih kiselina koje dubinski hidriraju kosu, posebno kada je suva i dehidrirana. Avokado je takođe poznat po tome što sadrži vitamin C, B6, E, a zatim i kalijum i folnu kiselinu. Svi ovi sastojci pozitivno utiču na celokupno zdravlje čoveka — uzimani oralno — ali i na zdravlje kose.
Voće koje je toliko bogato vitaminima i mineralima je sposobno da hidrira i neguje skalp i vlasi, čineći ih sjajnim i zdravim. Osim toga, vitamin B6 može podstaći brži rast kose.
Da napravite ovu masku za oštećenu kosu, potrebno vam je:
- 1 avokado
- 2 jajeta
- 1 kašika meda
- 1 kašika kokosovog ulja
Očistite avokado i dodajte ga u činiju. Razbijte jaja, i smesi dodajte med i kokosovo ulje. Sve dobro promešajte dok ne dobijete homogenu smesu koju možete naneti na kosu. Držite je 15-20 minuta, a zatim dobro isperite, i operite kosu kao i inače.
Kokosovo ulje, banana i med (za izbeljenu ili farbanu kosu)
O svim ovim sastojcima smo već govorili iznad, te vam neće biti nepoznanica kako oni pozitivno deluju na regeneraciju i hidrataciju kose koja je pretrpela visok stres kroz stalno farbanje i izbeljivanje. Ako želite da oživite vašu krutu, suvu i oštećenu kosu, pokušajte da napravite masku tako što ćete pomešati:
- 1 kašiku meda
- 1 iseckanu bananu
- 1-2 kašike kokosovog ulja
Ulje dodajte po potrebi, tako da tokom mešanja dobijete homogenu smesu koja čvrstinom podseća na regenerator. Ovako napravljenu masku za kosu možete držati oko 15 minuta, a zatim temeljno isprati.
Banana, med, jaje i maslinovo ulje (za tanku kosu)
Ovu masku za kosu zovemo ultimativnim spasiocem. Sa jedne strane, banana hrani kosu i sprečava njeno podizanje, a jaje regeneriše oštećenu kosu dajući joj preko potrebne proteine. Sa druge strane, med i maslinovo ulje podstiču hidrataciju vlasi i štite ih od UVB zraka i psorijaze. Zajedno, ovi sastojci čine kompletni tretman za zdravu i zaštićenu kosu.
Sve što vam je potrebno da napravite ovu ultimativnu masku za kosu su:
- 2 žumanceta
- 2 iseckane banane
- 2-3 kašike meda
- 2 kašike maslinovog ulja
Dobro izmešajte sve sastojke, nanesite smesu na kosu, i sačekajte da deluje oko pola sata. Na kraju dobro isperite i operite kosu.
Kokosovo, arganovo i bademovo ulje (za ispucale krajeve)
O kokosovom ulju smo već nekoliko puta govorili do sada. Bademovo ulje je jednako delotvorno jer podstiče hidrataciju i vraća kosi elastičnost. Osim toga, ovo ulje može da zaštiti kosu od UV zračenja i pruži joj proteine preko potrebne za rast.
Kada se ovim uljima doda i arganovo ulje, dobijate magičnu smesu za suvu, oštećenu kosu i ispucale krajeve. Arganovo ulje takođe efikasno vraća kosi elastičnost i dubinski je hidrira, a može regulisati i proizvodnju sebuma za neometani, zdravi rast.
Da napravite ovu masku za kosu, iskoristite:
- 1 kašiku kokosovog ulja
- 1 kašiku arganovog ulja
- 1 kašiku bademovog ulja
Ako vam je potrebno više smese, samo dodajte više svakog ulja — ali vodite računa da to učinite u jednakim razmerama. Nanesite miks ulja na suvu kosu, i pritom smesu blago umasirajte u skalp. Držite masku oko 20 minuta, a zatim temeljno isperite i operite kosu.
Izvor naslovne fotografije: Freepik
Sve informacije na ovoj stranici imaju informacioni i edukacioni karakter i dobronamerna su mišljenja i stavovi autora i autorki. Rezon Magazin se trudi da pruži tačne informacije koje će koristiti čitaocima i čitateljkama ali naši autori i autorke nisu kozmetičari i kozmetičarke, doktori i doktorke, ili uopšte stručnjaci i stručnjakinje u ovom polju. Sva njihova mišljenja dolaze iz ličnog iskustva ili citiranih studija i zato Rezon Magazin ne snosi odgovornost za odluke koje načinite prateći ove savete.
Uvek istražite proizvode samostalno i izaberite ih u skladu sa vašom specifičnom situacijom. Potražite mišljenje kozmetičara i kozmetičarki, doktora i doktorki, i drugih stručnjaka i stručnjakinja u ovom polju.
Rezon Magazin ne pretenduje da zameni savete i mišljenja eksperata i ekspertkinja.