U vremenu kada sve više govorimo o važnosti delanja protiv klimatskih promena i, samim tim, zagađenja planete, proizvodnja plastike i dalje doseže rekordne nivoe. Oko 430 miliona tona plastike napusti fabrike, a od toga čak jedan do dva miliona plastičnog otpada se nađe na dnu okeana.
Kao što verovatno već znate, plastika ostavlja mnogostruke negativne posledice po ekosisteme i životnu sredinu. Prvenstveno, njena proizvodnja podrazumeva upotrebu fosilnih goriva, čija je sama ekstrakcija iz prirodnih resursa štetna po okolinu. Zatim, pravljenje plastike podrazumeva emisiju velike količine ugljen dioksida u atmosferu. I, na samom kraju, plastika nije biorazgradiva, što znači da može da ostane netaknuta u prirodi čak 1,000 godina, predstavljajući rizik po zdravlje biljnog i životinjskog sveta, kao i zdravlje čitavog tla na kome se nalazi (pa i šire).
Iako je proizvodnja plastike i taloženje plastičnog otpada štetna po čitavu planetu, možda se njen najveći negativni uticaj vidi u slučaju morskog života. Naime, plastika je odgovorna za oko 85 procenata čitavog morskog otpada, i procenjuje se da će se ova brojka utrostručiti u narednih 20 godina.
Ovi podaci ukazuju da je zagađenje životne sredine plastikom na nivou globalne krize i da ima devastirajuće posledice ne samo po okeane već po čitavu planetu. Dobra vest je da naučnici i naučnice ubrzano rade na osmišljavanju novih rešenja i inovacija koje bi u potpunosti rešile problem sa plastikom u svetu. Jedno od takvih potencijalnih rešenja upravo dolazi iz morskih dubina, i zovemo je morskom travom.
Zašto su morske alge važne za ekosistem?
Morska trava je termin koji upotrebljavamo za grupu morskih algi koje rastu u okeanima. Ove alge mogu biti mikro alge i jedva vidljive ispod mikroskopa ili makro alge i porasti čak do 65 metara u dužinu.
Značaj morske trave u morskom životu i ekosistemu je mnogostruk. Ona prvenstveno ima važnu ulogu proizvodnje kiseonika kroz proces fotosinteze koji uklanja ugljen dioksid iz atmosfere. Zaparavo, bakterije i morska trava u okeanima doprinose proizvodnji čak više od polovine sveukupnog kiseonika na čitavoj Zemlji.
Morska trava takođe obezbeđuje stanište i hranu za mnoge morske vrste biljojeda. Ona pomaže dobrom funkcionisanju zajednica biljojeda u okeanima, služeći kao sklonište od predatora mesojeda.
Važno je napomenuti da su morske alge i dobar izvor hrane za ljude i biorazgradivo i bezbedno rešenje za đubrenje u poljoprivredi. Mnogi lekovi i kozmetički preparati takođe sadrže morske alge zbog visoke koncentracije proteina, vlakana, gvožđa i drugih nutritijenata kao što su vitamin K i omega-3 masne kiseline.
Kako bi morske alge mogle pomoći u smanjenju plastike u okeanima?
Kao što smo spomenuli, naučnici i naučnice već uveliko istražuju i testiraju alternativne načine proizvodnje plastike koja ne bi podrazumevala emisiju štetnih gasova u atmosferu i mogla bi da se razgradi mnogo brže — i bez negativnih posledica po morski život i čitavu životnu sredinu planete Zemlje. Morske alge se, po svemu sudeći, nalaze u centru ovih istraživanja.
Mladi naučni tim iz Danske je već predstavio niz proizvoda koji je napravio od morske trave umesto od plastike, uključujući rukavice, torbe i kesice za sendviče i čokoladice. Time je pokazao da postoji način da se dobiju preko potrebni proizvodi od plastike bez oslanjanja na naftu, materijal koji ima dalekosežne negativne posledice po atmosferu. Uz to, plastika napravljena od morskih algi bi bila potpuno razgradiva i njeno taloženje na dnu okeana i zemlje ne bi imalo toskične posledice po tlo i, samim tim, zdravlje biljnog i životinjskog sveta — kao ni zdravlje čoveka.
Naučnici i naučnice iz Kine i Australije su takođe udružili/e snage u istraživanju mogućnosti i benefita korišćenja morske trave u proizvodnji plastike. Iako je još studija i rezultata potrebno da se potvrdi bezbednost i prednosti upotrebe morske trave u ove svrhe, dosadašnji rad u ovom pravcu obećava pozitivne ishode.
Pozitivna stvar je i to što je moguće odgajati morsku travu u specijalizovanim farmama, i tako doći do njene veće proizvodnje bez ugrožavanja postojeće količine morske trave u okeanima. Ipak, pitanje da li ovakve farme mogu da operišu bez dodatnih emisija štetnih gasova u atmosferu ostaje još uvek otvoreno.
Izvor naslovne fotografije: Freepik