Putovanja čine jedno od najuzbudljivijih iskustava u životu, dajući nam priliku da vidimo nova mesta, iskusimo nove stvari i, pre svega, stvorimo nezaboravne uspomene. Ljudi koji imaju kućne ljubimce, međutim, znaju osećaj praznine koji neminovno nastaje kada na put krenu bez svog najboljeg prijatelja ili prijateljice.
Ako ste odlučili/e da kroz ovo više ne prolazite i u mogućnosti se da svom psu ili mački priuštite nezaboravna putovanja, došli/e ste na pravo mesto. Putovanje sa kućnim ljubimcima i ljubimicama može doneti nekoliko novih izazova, ali sasvim je izvodljivo i pružiće vam više uživanja nego ikada ranije. Vaš krzneni prijatelj ili krznena prijateljica će se radovati istraživanju novih predela, a svi/e zajedno ćete prosto uživati u zajedničkom vremenu i iskustvima.
U ovom tekstu govorimo o tome šta je sve potrebno za ugodno putovanje sa kućnim ljubimcima i ljubimicama — od dokumentacije i prevoza do prtljaga. Pridružite nam se i otkrijte kako da uz adekvatnu pripremu izbegnete stres i učinite vašu zajedničku avanturu nezaboravnom.
Dokumentacija koja vam je potrebna za putovanje sa kućnim ljubimcima
Priprema dokumentacije je jedan od prvih koraka za prelazak preko granice sa životinjama. Kako biste izbegli/e neprijatnosti i obezbedili/e bezbrižno putovanje, unapred se informišite o svim potrebnim papirima za putovanje sa kućnim ljubimcima i ljubimicama.
Vašem najboljem prijatelju ili prijateljici može biti potrebno nešto (ili sve) od sledeće dokumentacije:
Pasoš
Ovaj dokument sadrži sve potrebne informacije o vašem ljubimcu ili ljubimici, njegovom ili njenom zdravstvenom stanju, vakcinacijama i mikročipovanju. Izdaje se od strane ovlašćene veterinarske stanice i služi kao potvrda o ispunjenosti svih međunarodnih standarda.
Pasoš za kućne ljubimce i ljubimice će vam sigurno biti potreban bez obzira gde idete, ali neke države mogu tražiti i drugu vrstu dokumentacije, kao što su na primer zdravstveni sertifikati. To je zato što neke države žele da se u potpunosti uvere da vaša životinja neće doneti neku zaraznu bolest, a to je jedino moguće kroz testove krvi i testove na antitela. Kada je reč o pasošu, ovaj dokument samo pokazuje datume izvršenih vakcinacija i potvrđuje da je vaša životinja obeležena mikročipom.
Zdravstveni sertifikati
Kao što smo spomenuli, zdravstveni sertifikati potvrđuju da je životinja zdrava i da nema zarazne bolesti koje bi mogle prestavljati rizik za druge životinje i ljude. Sertifikate takođe izdaje ovlašćeni veterinarski centar, a često je potrebno pribaviti ih neposredno pre puta, jer mnoge zemlje zahtevaju da budu izdati u roku od nekoliko dana pre dolaska.
Neke zemlje mogu tražiti od vas da izvadite posebnu potvrdu o mikročipovanju, iako se ovaj postupak dokumentuje u samom pasošu. Trajno obeležavanje ljubimaca i ljubimica mikročipom neophodno je u gotovo svim zemljama. Mikročip mora biti kompatibilan sa ISO standardima, koji su međunarodno priznati, i ugrađen pre vakcinacije protiv besnila. Ova potvrda sadrži jedinstveni broj mikročipa, datum njegovog postavljanja i podatkle o vlasniku ili vlasnici.
Sa druge strane, neke zemlje mogu zatražiti potpisani sertifikat o opštem zdravstvenom stanju životinje. Radi osiguravanja tačnosti informacija, ovaj dokument se izdaje od strane veterinara/ke najkasnije 48 sati pre putovanja. Isto važi i za potvrdu o količini antitela na besnilo, koju ćete morati da izvadite za putovanje u neke evropske zemlje. Države Evropske Unije takođe mogu zahtevati od vas da potpišete dokument u kome izjavljujete da životinju koju sa vama vodite na put ne transportujete iz komercijalnih razloga.
Važno je napomenuti da se zahtevi za ulazak razlikuju od zemlje do zemlje, posebno unutar Evropske Unije, pa savetujemo da se za sva specifina pitanja konsultujete sa veterinarskom stanicom ili nadležnim službama pre planiranja putovanja.
Detaljnije informacije možete pronaći na sledećem linku. Imajte na umu da se sve gore navedene informacije uglavnom odnose na tipične kućne ljubimce i ljubimice, kao što su to pas i mačka. Za putovanje sa egzotičnim životinjama važe neka potpuno druga pravila, te je važno informisati se na vreme, i to na zvaničnim sajtovima vlade one zemlje u koju planirate da otputujete.
Obavezna oprema prema vrsti transporta
U zavisnosti od toga koju vrstu transporta koristite, biće vam potrebna različita oprema za putovanje sa kućnim ljubimcima i ljubimicama.
Putovanje avionom
Ako planirate putovanje avionom sa psom ili mačkom, potrebno je da najpre razmotrite nekoliko stvari. Većina avionskih prevoznika ne dozvoljava transportovanje kućnih ljubimaca i ljubimica u kabini osim ako ne mogu stati u transportere određenih dimenzija. Drugačije rečeno, moći ćete da putujete sa psom ili mačkom u krilu pod uslovom da staju bezbedno i udobno u manji transporter.
Vlasnici i vlasnice pasa srednjih i većih rasa moraju da ostave svoje ljubimce i ljubimice u velikim transporterima u prostoru za prtljag. Bez sumnje, avionske kompanije su se pobrinule da životinje imaju bezbedne uslove za let u ovom prostoru, ali putovanje u mračnom i izolovanom delu aviona (bez vas i sa drugim životinjama) može biti stresno za vašeg ljubimca ili ljubimicu.
Ako biste ipak želeli/e da putujete na ovaj način, razmislite o treniranju psa i postepenu adaptaciju na kavez i mračni prostor, tako da vaš prijatelj i prijateljica budu u potpunosti opušteni kada do leta stvarno dođe.
Kada putujete sa svojim krznenim prijateljem ili prijateljicom avionom, trudite se da osigurate siguran i što udobniji transporter koji odgovara zahtevima odabrane avio kompanije. Transporter treba da bude dovoljno prostran, izrađen od čvrstog i sigurnog materijala i da ima dobru ventilaciju. Takođe je bitno da podloga unutar transportera bude udobna, pogotovo u slučaju dugih putovanja.
Prilikom rezervacije avionske karte, važno je naglasiti da putujete sa ljubimcem ili ljubimicom, jer je broj ljubimaca i ljubimica na letu obično ograničen. Neke avio kompanije takođe mogu zahtevati da imate transporter tačno propisanih dimenzija, te je veoma važno dobro proveriti smernice i zahteve avionske kompanije sa kojom planirate da putujete.
Putovanje vozom
Putovanje vozom sa kućnim ljubimcima može biti jedno od najuzbudljivijih iskustava kako za vlasnike i vlasnice, tako i za njihove krznene prijatelje i prijateljice. Dok prolazite kroz razna mesta i gradove, vaši ljubimci i ljubimice će imati priliku da istraže nova okruženja i osete uzbuđenje polaska na avanturu baš kao i vi.
Za putovanje vozom biće vam potrebna dobro opremljena torba za putovanje, omiljena igračka ili pokrivač koji pruža poznati osećaj sigurnosti, kao i pravljenje redovnih pauza za šetnju kako bi se vaš ljubimac protegao i osvežio.
Ako putujete unutar naše zemlje, možete pogledati smetnice kompanije Srbija voz koje nalažu da se u voz mogu uneti:
- male, pripitomljene životinje (smeštene u kavezima, korpicama ili drugim odgovarajućim kontejnerima koji mogu biti klasifikovani kao ručni prtljag), kao i mali psi koji neće ometati druge putnike;
- veći psi koji se prevoze uz pratnju vojske, policije ili slepih osoba i oni mogu biti smešteni u putnička kola drugog razreda.
Važno je napomenuti da je pristanak svih putnika u odeljku neophodan za unošenje psa. Bez obzira na veličinu, psi moraju nositi korpu (ili brnjicu) na njušci, dok veći psi moraju biti na kratkom povocu.
Putovanje automobilom
Putovanje sa kućnim ljubimcima i ljubimicama automobilom je najlakše, a i najprijatnije. Kada se vozite autom, možete da pravite česte pauze, ponesete sve što vam je potrebno bez brige o veličini i težini prtljaga i budete sigurni da se vaš pas oseća ugodno a ne anksiozno. Ipak, postoji nekoliko pravila koja morate da ispoštujete.
Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima propisuje da pas mora da se vozi u autu tako da ne ometa vozača ili vozačicu, odnosno na zadnjem sedištu. Pas takođe mora biti vezan za sedište sigurnosnim pojasom ili razdvojen od prednjih sedišta mrežom, a ne sme nositi ogrlicu već am da u slučaju naglog kočenja ne bi došlo do povreda vrata.
Ista je situacija kada je reč o mačkama. Da vas mačka ne bi ometala u vožnji, trebalo bi da bude smeštena u zadnjem delu vozila i vezana za sedište, zatvorena u transporter ili ograđena od prednjih sedišta tako da ne može doći do vas.
Ipak, imajte na umu da su ove sve smernice našeg zakona. Kada planirate put u inostranstvo, obavezno se informišite o zahtevima specifične zemlje u koju putujete.
Šta je vašim ljubimcima neophodno za ugodno putovanje?
Osim zakonom propisane opreme za putovanje sa kućnim ljubimcima i ljubimicama, biće vam potrebno i nekoliko stvari da osigurate udobnu i zabavnu vožnju:
- Posude za hranu i vodu
- Omiljene igračke
- Posip za mačke
- Prsluk ili drugo odelce za potencijalno hladne noći
Neizostavno ponesite i rezervne ogrlice, amove i druge stvari koje vam mogu zatrebati na putu.
Dodatni saveti za ugodno putovanje sa kućnim ljubimcima
Pored osnovnih priprema za putovanje sa kućnim ljubimcima i ljubimicama, imamo i nekoliko dodatnih saveta kako biste se još bolje pripremili/e za izazove na koje možete naići na putu sa vašim krznenim saputnikom ili saputnicom. Na primer, preporučuje se da ljubimce i ljubimice ne hranite neposredno pre putovanja ili tokom vožnje kako biste izbegli/e mučninu i probleme sa probavom.
Takođe, ne ostavljajte ljubimce i ljubimice same u vozilu ni za trenutak. Ekstremne temperature mogu ugroziti zdravlje životinja i izazvati toplotni udar za samo nekoliko minuta.
Nabavka identifikacione oznake sa kontakt podacima takođe može biti od ključne važnosti u slučaju da ljubimac ili ljubimica nestane tokom putovanja.
Na kraju, prilikom obavljanja rezervacija za smeštaj, proverite da li je smeštaj pet friendly, odnosno da li su ljubimci i ljubimice dozvoljeni/e. Iako se vama to možda čini očiglednim, važno je znati da mnogi smeštaji ne dozvoljavaju kućne ljubimce i ljubimice, pa je najbolje unapred potvrditi.
Svaka priprema za putovanje sa kućnim ljubimcima i ljubimicama zahteva pažljivo planiranje i organizaciju. Bilo da putujete unutar zemlje ili van nje, životinje treba pripremati prilagođavajući se njihovim uobičajenim potrebama i navikama. Na kraju dana, važno je da oni uživaju u avanturi baš kao i vi.
Želimo vam srećan put i nezaboravne trenutke sa vašim četvoronožnim prijateljima i prijateljicama!
Izvor naslovne fotografije: wirestock/Freepik
Dodatni izvori:
Republika Srbija, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Uprava za veterinu
Uvek konsultujte veterinara ili veterinarku pre nego što poslušate bilo kakav savet od trećih lica u vezi sa vašim ljubimcem ili ljubimicom. Ono što je bezbedno za jednu životinju ne mora biti bezbedno za drugu životinju (čak i iste vrste).
Rezon Magazin nije odgovoran za akcije koje čitaoci i čitateljke naprave čitajući naše tekstove i ne pretenduje da zameni mišljenje veterinara ili veterinarke.