Ako ste pronašli/e džemper (ili dva) sa nekoliko malih rupa ili otvorili/e vrata ormara i zatekli/e krznenog leptira kako izleće iz njega, ne verujte da je to slučajnost. Moljci su uporni insekti koji obožavaju da se nastane u hladnoj i mračnoj unutrašnjosti ormara da u njoj polože jaja — kao i da se hrane mekom odećom od vune, kašmira i krzna. I pre nego što stignete da osvestite problem, oni će stići da vam naprave pravi haos od omiljene garderobe i razmnožiti se u toj meri da će vam biti teško da ih se u potpunosti rešite.
Ukoliko sumnjate na problem sa moljcima, ili ste čak primetili/e prve znake njihove pojave, ne čekajte ni trenutka. Rezon Magazin je za vas izdvojio nekoliko prirodnih i profesionalnih rešenja za moljce u ormaru, kao i savete kako da prevenirate ovaj problem tokom cele godine.
Znaci da imate problema sa moljcima u ormaru
Moljci su vrsta insekta koja pripada istoj porodici kao i leptiri, mada su razlike među njima značajne. Uočićete da se radi o njima, a ne o leptirima, prvenstveno po uskim krilima koja na sebi imaju sitne dlake, ali i bezličnoj boji krila koja su kod leptira uvek raznobojna.
Kao što smo spomenuli, moljci se hrane odećom, odnosno životinjskim vlaknima koja se nalaze u odeći, te ih zato stalno privlače ormari sa garderobom. Takođe traže mrak i hladovinu da bi postavili i izlegli jaja, pa ćete ih najčešće pronaći u najdaljim uglovima ormara i na samom dnu velikih gomila odeće.
Osim što možete primetiti odrasle jedinke i larve moljaca ili prepoznati fizička oštećenja na vašoj odeći, kod problema sa moljcima ćete takođe osetiti čudan miris kako se širi iz vašeg ormara. On uglavnom nalikuje na miris buđi i direktan je pokazatelj već proširenog problema.
Kako eliminisati ove uporne insekte sa odeće
Moljci u kući se mogu naći ne samo u ormaru već i u kuhinji, na tavanu i svim ostalim mestima koja imaju bogat izvor životinjskih vlakana a obiluju zatvorenim komadima nameštaja. U svim ovim slučajevima imate nekoliko načina da ih eliminišete, a prvi i osnovni uključuje dubinsko čišćenje i vetrenje prostorija i stvari.
Prirodna rešenja za moljce
Osnovno sredstvo protiv moljaca je, kao što smo nagovestili, čišćenje. Ako želite da se rešite ovih insekata, moraćete da uklonite sve odrasle jedinke i larve sa vaše odeće i iz vašeg ormara. Ovo će zahtevati izbacivanje sve garderobe iz ormara, njeno istresanje i pranje, i usisavanje ormara.
Imajte na umu da je potrebno oprati odeću na najvišoj temperaturi da bi se larve uklonile, što neće biti moguće sa delikatnom garderobom. Ipak, ovo možete zaobići tako što ćete provući delikatne odevne predmete kroz sušilicu za veš ili ih ručno sušiti i provetriti na dobro osvetljenom mestu.
Možete takođe zapakovati garderobu u plastične kese i spustiti je u zamrzivač na oko 48 sati (ili više). Ekstremno niske temperature će ubiti sve larve moljaca, te tako možete biti sigurni/e da ste ih sve eliminisali/e. Potrebno je samo dobro zatvoriti kesu sa garderobom da bi se izbegla kondenzacija i oštećenje garderobe.
Kada je reč o čišćenju ormara, ne zaboravite da nakon usisavanja istresete usisivač van kuće i dobro ga operete. Takođe, obrišite ormar dezinfekcionim sredstvom ili pozovite profesionalce/ke da primene dubinsko pranje.
Hemijska rešenja za moljce
Ako nijedno od gore spomenutih rešenja za moljce u ormaru ne deluje, možda ćete morati da se okrenete alternativama na bazi hemije. Ovakvi preparati dolaze u formi gela, spreja ili kesica, i mogu se naći u poljoprivrednim apotekama, marketima i drogerijskim lancima po prilično povoljnoj ceni.
Gel za moljce se obično nanosi na uglove ormara, a kesice se ostavljaju da deluju produženo, kraj garderobe. Sprej za moljce deluje na sličan način, ali može poslužiti i za prskanje garderobe. Svaki proizvod koji kupite će na sebi imati detaljno uputstvo za korišćenje, te je najbolje ispratiti ga od početka do kraja za najbolju efikasnost.
Ipak, imajte na umu da ova rešenja za moljce u sebi sadrže jake hemikalije koje ostavljaju negativne posledice po živi svet i životnu sredinu. Ako imate ljubimce u stanu, ovakvi hemijski proizvodi takođe mogu biti toksični za njih. Zato je preporučljivo da ih koristite samo kao poslednje sredstvo odbrane protiv insekata.
Prevenirajte problem sa moljcima
Dakle, prirodna rešenja za moljce u ormaru vam mogu pomoći da se otarasite ovih upornih insekata bez upotrebe jakih hemijskih preparata. Dovoljno je samo da otkrijete problem na vreme, očistite ormar na pravi način i preduzmete potrebne mere da se ovaj problem ne ponovi u budućnosti.
Ipak, ako je problem sa moljcima otišao predaleko, možda ćete želeti da upotrebite nešto ,,jače” hemijske preparate da biste ih u potpunosti uklonili. Ali, i u tom slučaju, želećete da pokušate sa preveniranjem problema u budućnosti.
Dobra vest je da moljci ne vole čiste i provetrene prostore do koje često dopire svetlost. Zato redovno provetravajte ormar i odeću.
Još jedna mera prevencije jeste hemijsko čišćenje odeće pre skladištenja pred leto, što se posebno odnosi na vunenu garderobu kao što su džemperi. Hemijsko čišćenje će ubiti sve moguće larve koje možda postoje na odeći. Ukoliko ste u mogućnosti, dobro je i držati zimsku garderobu u plastičnim, potpuno zatvorenim kesama da bi se prevenirala mogućnost ulaska moljaca spolja.
Možete, takođe, probati da u ormar stavite sredstva za zaštitu od insekata koja odbijaju ne samo moljce već i druge vrste insekata. Ovi preparati su obično veoma pristupačni, ali ih možete napraviti i sami. Na primer, lavanda je prirodni preparat za odbijanje insekata. Možete je upotrebiti tako što ćete njeno cveće zapakovati u nekoliko mrežastih kesica, tako da može stalno da širi svoj miris, i ove kesice onda rasporediti širom ormara. Jak miris lavande će držati moljce podalje od vaše garderobe.
Izvor naslovne fotografije: Freepik
Rezon Magazin ne pretenduje na naučnu tačnost u ,,Uradi sam/a” tekstovima. Uvek koristite zaštitnu opremu kada radite stvari kod kuće i konsultujte eksperte i ekspertkinje iz specifičnog polja pre nego što se upustite u projekte.
Rezon Magazin nije odgovoran za neuspele procese. Čitaoci i čitateljke koje prate naše procese snose sopstvenu odgovornost za projekte koje preduzimaju kod kuće.