Piling, proces uklanjanja mrtvih ćelija sa površine kože zarad njenog boljeg zdravlja i izgleda, je u poslednje vreme postao obavezni deo rutinske nege kože, a tržište je eksplodiralo sa ponudom raznoraznih proizvoda koji tvrde da rade ,,najbolji posao”. Dermatolozi i dermatološkinje, međutim, naglašavaju da piling nije magično rešenje za zaglađivanje i negu kože, i da se mnogi komercijalni proizvodi nađu u prodaji i bez prethodno odobrenih kliničkih ispitivanja.
Pilinzi za kožu, ipak, donose niz benefita koji se ne mogu opovrgnuti. Možda ne magično rešenje, ovaj proces ipak pomaže u otvaranju i čišćenju zapušenih pora, prevenciji urastanja dlaka i hidrataciji, što samo po sebi zaglađuje kožu, čineći je mekšom na dodir i lepšom na izgled. Ključ je u dobrom odabiru proizvoda i njegovom pravilnom korišćenju, tako da možemo da uživamo u benefitu pilinga bez negativnih posledica.
Na svu sreću, ne morate se osloniti na komercijalna rešenja da biste uživali i uživale u dobrom pilingu. Sve što vam je potrebno jeste par prirodnih sastojaka da napravite piling kod kuće — i budete sigurni i sigurne u njegovu delotvornost i poreklo.
Pravljenje pilinga za kožu kod kuće je jeftino i dobro i za vas i za okruženje, jer ne podrazumeva upotrebu štetnih materija i hemikalija za kožu i za prirodu. Osim toga, najpopularniji piling — šećerni piling za kožu — možete napraviti u samo dva koraka!
Sastojci potrebni za šećerni piling za kožu
So i šećer su najčešći glavni sastojci i potpuno prirodnih, ručno pravljenih i komercijalnih pilinga za kožu. So je puna minerala kao što su magnezijum, natrijum, kalcijum i kalijum, i njena upotreba na koži vodi uklanjanju mrtvih ćelija, ali i regeneraciji i osveženju. Sa druge strane, šećer radi kao prirodni hidratant koji pomaže koži da zadrži vlažnost, uklanjajući mrtve ćelije kože, ali i prljavštinu koja se skuplja u porama.
Šećer je češći izbor za piling kože upravo zato što ima blaže dejstvo i dodatna hidratantna svojstva. So je abrazivnija, te može izazvati iritaciju kod osoba sa osetljivom kožom. Zato je i naš izbor šećerni piling za kožu, iako se oba lako i brzo pripremaju.
Za osnovni šećerni piling za kožu je potrebno:
- 2 šolje šećera, belog ili smeđeg (kada je reč o upotrebi za kožu a ne za ishranu, razlika među ovim šećerima ne postoji)
- 1/2 šolje baznog ulja, poput maslinovog, kokosovog ili bademovog
U zavisnosti od preferenci, u ovu osnovnu smesu možete dodati i različita esencijalna ulja, kao što ćete videti na primerima ispod.
Način pripreme (plus nekoliko lakih recepata)
Sve što je potrebno da napravite šećerni piling za kožu od dva gore navedena sastojka jeste da ih dobro pomešate u činiji i odložite u teglu ili kakvu drugu posudu koju možete hermetički zatvoriti. Nakon što pomešate šećer i ulje, u smesu možete dodati i limunov ili narandžin sok ili kapljicu-dve vanilinog ekstrakta (ali pravog ekstrakta, ne arome) da pospešite njeno dejstvo i dobijete lep miris.
Bazno ulje takođe možete odabrati prema ličnoj preferenci, budući da mnoga od njih imaju benefite za zdravlje kože. Nama je najdraže kokosovo ulje, jer pored pozitivnih svojstava ima i lep miris.
Evo tri brza i laka recepta za šećerni piling za kožu koje možete isprobati još danas:
Šećerni piling za kožu sa lavandom
Lavanda je čest sastojak proizvoda za negu kože jer je pokazala sposobnost da redukuje upalne procese i pospeši zarastanje rana. Osim toga, lavanda ima karakterističan miris koji traje.
Da napravite šećerni piling za kožu sa lavandom, potrebno vam je:
- 2 šolje šećera
- 1/2 šolje kokosovog ulja
- Oko 10 kapljica esencijalnog ulja od lavande
Šećerni piling za kožu sa citrusima
Piling sa limunom donosi miris i osećaj svežine, ali i niz benefita za kožu, budući da je ovo voće bogato vitaminom C i poznato po sposobnosti da posvetli i ujednači ton. Za ovaj recept vam je potrebno:
- 2 šolje šećera
- 1/2 šolje kokosovog ulja
- 10 kapljica esencijalnog ulja limuna (ali možete koristiti i limetu ili pomorandžu za još bogatiji miris i dejstvo)
- sok od jednog limuna
Šećerni piling za kožu sa medom
Još jedna namirnica koju možete lako nabaviti — a možda je već i imate kod kuće — jeste med. Med je čest sastojak u kozmetičkim proizvodima jer ima antioksidantna i antimikrobna svojstva koja pomažu u obnovi kože, uklanjaju bakterije, ali i štite kožu od štetnih UV zraka.
Za ovaj recept pomešajte:
- 2 šolje šećera
- 1/2 šolje kokosovog ulja
- 2 kašičice meda
Kako koristiti i skladištiti šećerni piling za kožu
Šećerni piling za kožu koristite dva do tri puta nedeljno, tako da vaša koža ima vremena da se obnovi do sledećeg korišćenja. Imajte na umu da čak i blagi proizvod napravljen kod kuće može iziritirati kožu, te napravljenu smesu prvo isprobajte na malom delu kože i sačekajte do sledećeg tuširanja da vidite da li imate bilo kakvu reakciju.
Iritacija kože može nastati i kao rezultat preteranog i grubog trljanja kože. Zato vaš šećerni piling za kožu nežno umesirajte i dobro isperite mlakom ili toplom vodom (ali ne vrelom). Kao završni korak, iskoristite hidratantno i blago mleko za telo koje će pospešiti dejstvo pilinga i pomoći u očuvanju mekoće kože.
Imajte na umu i da je nakon pilinga koža podložnija oštećenjima od UV i UVB zraka, te je nemojte preterano izlagati suncu i uvek koristite adekvatnu zaštitu.
Do sledećeg korišćenja, čuvajte vaš šećerni piling u hermetički zatvorenoj posudi. Ovako skladišten proizvod vam može potrajati i više od šest meseci. Jedino ćete morati da ga ponovo promešate pre korišćenja, jer se sastojci mogu odvojiti. Ovo, međutim, neće uticati na efektnost pilinga.
Izvor naslovne fotografije: Freepik
Rezon Magazin ne pretenduje na naučnu tačnost u ,,Uradi sam/a” tekstovima. Uvek koristite zaštitnu opremu kada radite stvari kod kuće i konsultujte eksperte i ekspertkinje iz specifičnog polja pre nego što se upustite u projekte.
Rezon Magazin nije odgovoran za neuspele procese. Čitaoci i čitateljke koje prate naše procese snose sopstvenu odgovornost za projekte koje preduzimaju kod kuće.
Rezon Magazin ne pruža medicinske savete. Sve informacije ovog tipa na našem sajtu, uključujući tekst, grafiku i slike, su informacionog i edukativnog karaktera. Rezon Magazin ne pretenduje da zameni profesionalne lekarske savete, dijagnoze i tretmane. Uvek potražite savet doktora za vaše specifično zdravstveno stanje ili tretman.