Tasos ima poseban sjaj u junu; ili bolje rečeno, Tasos uvek ima poseban sjaj, u zavisnosti od toga koga pitate i kada je taj neko posetio ovo jedinstveno ostrvo u Grčkoj. Deo ovog sjaja prvenstveno potiče od nestvarno plavetne boje mora koja dotiče obale ostrva, ali tu je i netaknuta priroda, prelepa u svojoj surovoj ogoljenosti, nepregledni maslinjaci, zavijeni putevi koji uvek vode do neke peščane ili kamene plaže i, još važnije, gostoljubivi ljudi koji u Tasos privlače na hiljade turista i turistkinja svakog meseca.
Rezon Magazin tim vam prenosi svoja iskustva boravka na Tasosu u junu i otkriva informacije koje će vam biti od koristi bez obzira kada i kako planirate da posetite Tasos.
Osnovne informacije o ostrvu Tasos
Ostrvo Tasos se nalazi u severoistočnom delu Grčke i na severnoj strani Egejskoj mora. Poznato je kao ,,Smaragdno ostrvo” zbog bogate vegetacije i šuma koje ga čine atraktivnom turističkom destinacijom. Ali ovo ostrvo je takođe bogato mineralima i prirodnim resursima i nalazi se na strateški važnoj poziciji, te su se u prošlosti Atinjani, Spartanci, Persijanci i Rimljani borili oko prevlasti nad njim.
I dan danas, ostaci prošlosti i duge istorije vidljivi su u strukturi i građevinama svakog gradića i sela na Tasosu. Najpre je tu Limenas, koji kao glavni grad ovog ostrva možda ponajviše čuva duh starih vremena. Ali i svi ostali gradovi i lokaliteti na Tasosu čuvaju tradiciju kroz arhitekturu.
Naravno, Tasos je takođe dom nekoliko važnih i velikih arheoloških nalazišta kao što su svetilišta Dionisu, Artemidi i Posejdonu, ali i hramovi Apolonu i Atini. Turiste i turistkinje će možda ponajviše zanimati i oduševiti to što Tasos ima čak 95 kilometara dugu obalu koju uz pomoć auta možete preći čitavom dužinom, pritom zastajući da se okupate i uživate u plavetnom moru mnogobrojnih plaža.
Kako doći do Tasosa?
Bez obzira na prevozno sredstvo, izgled vašeg puta do Tasosa će zavisiti od toga kojom od dve rute želite da stignete do ovog ostrva. Jedna opcija je da putujete do Kavale i tu se ukrcate na trajekt do Tasosa, a druga opcija je da produžite do Keramotija i tu učinite isto. U nastavku otkrivamo razlike između ove dve rute.
Tasos avionom
Iako ostrvo Tasos nema svoj aerodrom, čak dva velika aerodroma se nalaze u njegovoj blizini, te je putovanje avionom svakako zgodno. ,,Aleksandar Veliki” je najbliži i nalazi se u Keramotiju, na 15 minuta od trajekta koji prevozi do Tasosa (više o trajektima ispod). Malo dalje od ostrva (na oko dva sata od Kavale i 2 ipo sata od Keramotija) je aerodrom ,,Makedonija” u Solunu, koji uprkos svoje udaljenosti nudi benefit većeg i češćeg broja polazaka i dolazaka sa različitih destinacija u svetu.
Ako putujete iz Srbije, biće vam potrebno (najmanje) oko 1h iz Beograda, 1h i 25 min iz Kraljeva i 4h iz Niša do Soluna, a let do Keramotija još uvek nije dostupan na našim aerodromima.
Tasos autom ili autobusom
Ako planirate putovanje na Tasos autom ili autobusom, biće vam potrebno više ili manje sati putovanja u zavisnosti od toga iz kog mesta krećete na put. Putovanje autobusom sa turističkom agencijom je obično organizovano prema tome na koju lokaciju u Tasosu treba da stignete. Ukoliko, međutim, putujete individualno, jednom kada stignete u Kavalu, moraćete da napravite izbor između dve trajaktne opcije (više o tome ispod).
Imajte na umu da tokom ,,udara” letnje turističke sezone na granicama možete provesti i po nekoliko sati, bilo da putujete autom ili autobusom. Kada je reč o kvalitetu puta, prelazak preko Makedonije do Grčke autoputem je prilično jednostavan. Osim na nekoliko deonica, putevi su u uglavnom stabilni i dozvoljavaju ugodno i brzo putovanje.
Tasos trajekt
Bilo da do Kavale dođete avionom, autobusom ili autom, ostatak puta ćete morati preći trajektom. Ipak, postoji razlika u tome koji od dva trajekta na raspolaganju izaberete.
Opcija koja je najpopularnija među turistima i turistkinjama je Keramoti-Limenas. Razlog je to što putovanje ovim trajektom traje tek 35 minuta, a novi trajekt kreće iz luke na svakih pola sata. Sa druge strane, trajekt iz Kavale polazi za Prinos nešto ređe, traje nešto više od sat vremena i košta otprilike 1.5 evro više, te je manje popularna opcija.
Ipak, treba u ovu računicu uvesti i još jedan značajan faktor — mesto odsedanja na Tasosu. Turisti i turistkinje koji/e planiraju da odsednu u Limenasu ili obližnjim mestima (kao na primer, Zlatnoj plaži, koja se nalazi tek na 10 minuta udaljenosti od Limenasa) će naći da je za njih možda najbolje da se ukrcaju na Keramoti-Limenas trajekt i direktno stignu u grad.
Oni/e koji/e, međutim, planiraju da se smeste u južnijim mestima duž Tasosa, kao što su to Limenarija i Potos, treba da razmisle i o dužem putovanju trajektom. Naime, da biste od Kavale stigli/e do Keramotija, potrebno je da putujete duže od pola sata, odnosno oko 40 kilometara. I, u zavisnosti od toga koliko daleko ste smešteni od Limenasa, potencijalno isto toliko, ili više, do smeštaja nakon što napustite trajekt.
U ovim slučajevima, ukrcavanje na trajekt koji operiše na relaciji Kavala-Skala Prinos može da sačuva dragoceno gorivo, novac, pa čak i vreme provedeno u putu.
U trenutku pisanja ovog teksta, cena prevoza trajektom Keramoti-Limenas je 5 evra za odraslu osobu i 20 evra za standardan auto. Cena trajekta Kavala-Skala Prinos je 6.5 evra za odraslu osobu i 20 evra za auto.
Gde i kako naći smeštaj na Tasosu?
Tasos je ostrvo koje prvenstveno zarađuje od turizma. Većina njegove površine je neobradiva, te put oko ostrva zapravo celom dužinom vodi pored obale — obale koja je ispunjena apartmanima i hotelima. Pronalazak smeštaja na Tasosu u tom smislu neće biti nikakav problem i imaćete opciju da birate raznovrsne smeštaje u raznim mestima.
Ono na šta treba obratiti pažnju jeste da Tasos privlači mnogo turista i turistkinja, te odlazak na ostrvo bez prethodno ugovorenog smeštaja može predstavljati problem. Najbolja opcija je ugovaranje smeštaja putem mnogobrojnih digitalnih platformi otvorenih u ovu svrhu, kao što su Booking ili Nikana, bar nekoliko meseci ranije, ukoliko je to moguće.
Iako ćete smeštaj verovatno moći da pronađete preko interneta i nekoliko nedelja pred put, imajte na umu da i cene tada znaju biti znatno više.
Šta posetiti na Tasosu
Ukoliko želite da napravite okvirni plan puta za posetu Tasosu 2024-e, sastavili smo listu od nekoliko značajnih mesta i lokaliteta, kao i popularnih plaža, koja vredi posetiti na ovom pelepom ostrvu.
Najpopularnija mesta na ostrvu
Neka od najposećenijih mesta na ovom ostrvu su definitivno Limenas, Skala Rahoni, Prinos, Limenarija, Potos i Zlatna plaža, ali turiste i turistkinje ćete naći smeštene i u svim ostalim mestima na ovom ostrvu. Budući da Tasos najviše zarađuje upravo od turizma, apartmani i hoteli su na ovom ostrvu raspoređeni duž čitave obale, i retko vam se može desiti da dugo vozite pre nego što susretnete kakav pansion.
Tasos plaže
Kao što smo spomenuli, Tasos ima dugu obalu i veliki broj plaža, što registrovanih, što divljih, te je teško nabrojati ih sve. Zato ćemo sada spomenuti samo naše favorite:
- Zlatna plaža. Na manje od 15 kilometara udaljenosti od Limenasa (na jugu) nalazi se Zlatna plaža. Ona je ime dobila po svom zlatnom pesku koji u dodiru sa plavetnim morem ostavlja spektakularan utisak. Zlatna plaža je takođe poznata po brojnim kafićima, tavernama, sportskim aktivnostima i ostalim modernim i tradicionalnim atrakcijama koje krase njenu 2 kilometra dugu obalu.
- Rajska plaža. Nedaleko od Zlatne plaže (još južnije) nalazi se plaža koja svoje ime duguje tropskoj atmosferi sa belim peskom, neodoljivim zelenilom i kristalno čistom (i plitkom) vodom.
- Tripiti plaža. Severozapadno od Limenarije se nalazi Tripiti plaža povezana sa istoimenom pećinom do koje možete doći na kajaku ili plivajući. Ova široka i peščano kamenita plaža je idealna za avanturiste i avanturistkinje koji/e vole da osete zdravu dozu uzbuđenja na letovanjima.
- Aliki plaža. Na oko pola puta između Zlatne plaže i Potosa nalazi se Aliki, unikatno mesto na Tasosu. Reč je praktično o spomeniku prošlosti koji svojom belom kamenitom obalom podseća na vreme kada je Tasos bio glavno izvorište prirodnih minerala — Aliki na grčkom doslovno znači ,,solana”. U srcu te kamenite obale i arheološkog nalazišta koje pruža ugodnu šetnju kroz minule dane i poglede na more koji oduzimaju dah, nalazi se uski prilaz plaži sa kristalno čistom plavetnom vodom i tradicionalnim tavernama. Ovo je plaža koju Rezon Magazin toplog srca preporučuje svima koji/e se nađu na Tasosu.
- Pefkari plaža. Još jedna mala ali izuzetno atraktivna plaža na Tasosu je i Pefkari plaža. Reč je o 250 metara dugoj plaži prekrivenoj peskom (pefkari na grčkom znači pesak), kamenčićima i kamenjem koje će ronioci i roniteljke prosto obožavati. Pefkari je takođe krcat zanimljivostima, od taverni sa grčkim tradicionalnim jelima i pićima do suvenirnica.
Tasos lokaliteti
Pored gore navedenih mesta, ne propustite Antičku Agoru, ostatke drevnog grada Tasosa, i Antički Teatar, iskopine koje se nalaze u gradu Limenasu. Manastir Arhangela Mihaila, arheološki muzej, Panova pećina, kapija Zevsa i Here i Tarnasas su samo još neki od mnogobrojnih lokaliteta koje vredi posetiti na Tasosu.
Neizostavna grčka kuhinja
U zavisnosti od toga na kom mestu odsednete, imaćete mnogo prilika da uživate u grčkoj kuhinji na Tasosu. Rezon Magazin tim je sa zadovoljstvom primetio da većina restorana na ovom grčkom ostrvu nudi hranu odličnog kvaliteta, te u većini slučajeva neće zapravo biti važno koji restoran odaberete za doručak, ručak ili večeru.
Ukoliko do sada niste imali/e priliku da uživate u tradicionalnoj grčkoj kuhinji iz prve ruke, neizostavno isprobajte grčku musaku, giros i suvlaki. Rezon Magazin tim je imao prilike da proba giros ,,kod Đoleta”, u centru pešačke zone u Limenariji. Ovaj dobroćudni domaćin tvrdi da najbolji giros pravi već 38 godina, i mi možemo protvrditi da je najbolji koji smo pojeli tokom svog boravka u Limenariji.
Jedinstveni pogled na Tasos i Grčku kroz priču jednog gostoljubivog domaćina
Kada je reč o našem boravku na Tasosu, smeštaj smo pronašli u apartmanima pod nazivom ,,Šumadinac” u Limenariji. Shodno imenu, dočekao nas je gostoljubivi domaćin Nikolas koji ne samo da tečno govori srpski, već je u Srbiji i studirao teologiju ‘90-ih, te je svoj nadimak i dobio tokom boravka kod jedne srpske porodice u Kragujevcu.
Bespotrebno je spomenuti da smo sa Nikolasom odmah imali mnogo tema za razgovor. Naš ljubazni domaćin nas je počastio čašicom (a onda i drugom) kvalitetnog domaćeg ciporoa, rakije od grožđa sa ledom koja, slično šljivovici, za Grke predstavlja piće u kome se uživa — ali i piće koje leči sve tegobe.
U prijatnom razgovoru na jednoj od najlepših terasa u Limenariji sa pogledom na more, Nikolas nam je otkrio da Tasos ima čak 44 plaže, uputio nas kako da dođemo do onih najposećenijih i otkrio nam mnoge sličnosti, ali i razlike, među našim narodima. Jedan zaključak smo vrlo lako izveli — poštovanje i naklonost između sprskog i grčkog naroda su uzajamni, i nadilaze godine koje prolaze.
Nikolas nam je otkrio da je Tasos ostrvo sa malo plodne zemlje na kojoj uglavnom uspevaju samo masline. Većina stanovništva koja tu živi je imala sreću da nasledi porodične kuće i bavi se turizmom kroz ugostiteljstvo. Po njegovim rečima, ,,srećni smo što neki ljudi vole da dolaze na ove plaže, kupaju se i sunčaju, pa mi možemo od toga da živimo”.
Sa druge strane novčića, Tasos se bori sa istim problemom kao i ostatak planete. Klimatske promene su dovele ovo ostrvo do situacije da već godinama nije doživelo plodonosne kiše, i naš domaćin kaže da, ako se suše nastave, to neće obustaviti samo proizvodnju maslina, već će naterati Tasos da uvozi vodu sa Kavale.
Kao i sa ostatkom sveta, nadamo se da do takve situacije neće doći, i da ćemo svi blagovremeno delovati da sprečimo ugrožavanje planete (i života na njoj) zagađenjem. Kako Nikolas kaže, grčki narod još uvek duboko veruje u demokratiju i često izlazi na ulice da snažno izrazi zajednički stav o raznim temama, te verujemo da će biti glasni i oko neophodnosti promene da bi se dragulji ove zemlje, kao što je Tasos, sačuvali.
Autorka naslovne fotografije: Suzana Mijatović
Posebna zahvalnost: Domaćinu Nikolasu iz studija ,,Šumadinac” na gostoprimstvu i informacijama o ostrvu.
Tagovi:
PutovanjaSuzana Mijatovic
Suzana je diplomirana profesorka jezika i književnosti na odseku Opšta književnost i teorija književnosti. Vaše predloge, sugestije i pitanja pošaljite na suzana@rezonmagazin.rs.