Terarijum za biljke je idealna dekoracija za ljubitelje i ljubiteljke biljaka i cveća sa limitiranim prostorom i uslovima za držanje zelenih oaza. Uz malo kreativnog rada kod kuće, možete napraviti prenosivu mini bašticu koja će ukrasiti doslovno svaku prostoriju u kući.
Osim što prelepo izgledaju i dodaju zelenila svakom domu, biljni terarijumi su laki za održavanje. Zato su odlična dekoracija i za unutrašnje i spoljašnje prostore — i čine jedinstveni poklon za drage osobe.
Šta je terarijum za biljke?
Terarijum za biljke je mali ekosistem koji se obično nalazi unutar zatvorenog ili poluotvorenog kontejnera. Kada kažemo kontejner, mislimo na staklene boce i vaze koje potpuno otkrivaju unutrašnjost ekosistema.
U ovakvoj staklenoj boci se obično nalaze razne biljke, kamenčići i dekorativni predmeti. Biljke se nalaze u sloju zemlje ispod koje je obično postavljeno nekoliko nivoa drenaže, tako da se voda koju biljke upijaju vraća u zemlju kroz proces isparavanja i kondenzacije. Na ovaj način, terarijumi se doslovno sami održavaju.
Kao što smo spomenuli, biljni terarijumi mogu biti u potpuno zatvorenim i poluotvorenim staklenim bocama i vazama. Treba napomenuti da zbog toga oni zahtevaju biljke koje dobro podnose kondenzaciju i visoku vlažnost vazduha.
Na primer, tropske biljke kao što je paprat mogu da opstanu u zatvorenim biljnim terarijumima, a sukulenti i kaktusi zahtevaju otvorene kontejnere jer im je potreban nešto suvlji vazduh i zemljište.
Ali, sve dok vodite računa o ovom aspektu, možete posaditi bilo koju vrstu biljke koja vam se dopada — pod uslovom da je dovoljno mala da stane u vaš izabrani kontejner. I, naravno, imate svu slobodu da se prepustite kreativnosti i dodate željene dekoracije u svoj terarijum za biljke, od osušenog lišća, bobica i ljuski suvog voća do kamičaka i školjki sa plaže.
Alati i predmeti koji su vam potrebni da napravite biljni terarijum kod kuće
S obzirom na prethodno rečeno, verovatno već možete pretpostaviti šta vam je potrebno da napravite terarijum za biljke kod kuće. Ipak, ovde ćemo izlistati neophodne materijale i alate da biste bili/e sigurni/e da sve imate pri ruci pre početka celokupnog kreativnog procesa:
- Mali ašov ili kašika za pomoć pri sađenju
- Male baštenske makaze za skraćivanje korena (i kasnije lišća)
- Staklena posuda sa ili bez poklopca
- Šljunak ili kamenčići i aktivni ugalj za drenažu
- Biljke za sadnju
- Zemlja i mahovina
- Željeni dekorativni predmeti
Cena vašeg terarijuma za biljke će zavisiti od materijala koje kupite, ali ne bi trebalo da bude previsoka. Većinu minijaturnih biljaka možete pronaći po veoma povoljnim cenama, a mnoge dekorativne predmete možete pronaći i u prirodi, potpuno besplatno.
5 koraka do terarijuma za biljke
Ako ste sakupili/e sve alate i materijale, vreme je da započnete kreativni proces. Ispratite ovih 5 koraka da dobijete savršeni terarijum za biljke:
1. Izaberite odgovarajuću posudu
Staklena posuda za terarijum može biti bilo kog oblika. Kocke sa jednom otvorenom stranom, flaše za vodu sa drvenim poklopcem, potpuno zatvorene piramide, kugle (u kojima se obično drže ribice) — sve su to isprobani kontejneri za držanje minijaturnih ekosistema.
Izaberite onu posudu koja vam se najviše dopada i koja najbolje odgovara prostoru u kome ćete držati terarijum, a zatim pređite na sledeći korak.
2. Postavite nivoe za drenažu vode
Drenaža je veoma važna u celokupnom baštovanstvu, ali naročito u slučaju držanja terarijuma za biljke. S obzirom da vaša staklena posuda neće imati otvore na dnu kao saksija, biće vam potrebno bar dva nivoa drenaže da biste uspešno držali/e vodu daleko od korena biljaka.
U ovu svrhu će vam biti potreban jedan sloj peska ili kamenčića. Postavite ga na samo dno posude na oko dva prsta širine. Imajte na umu da će sloj peska ili kamenčića morati da bude širi, odnosno deblji, ako je posuda dublja.
Nakon peska ili kamenčića, dodajte još jedan sloj aktivnog uglja. Ovaj sloj može biti nešto tanji, jer prvenstveno služi da pokupi vodu i neprijatne mirise iz zemlje.
3. Dodajte zemlju
Pre dodavanja same zemlje u koju ćete posaditi biljke, dobro je dodati malo mahovine preko aktivnog uglja da biste izbegli/e njihovo mešanje. Na kraju, dodajte dovoljno zemlje da vaše izabrane biljke mogu da se za nju ,,zakače”, ali vodite računa da ne preterate i tako narušite vizuelni izgled terarijuma.
4. Pripremite i posadite biljke
Rasporedite izabrane biljke oko terarijuma tako da imate uvid u to gde šta želite da posadite. Izvadite biljke iz plastičnih saksija, rastresite zemljište oko korena, i, ako je neophodno, makazama skratite dugo korenje. Skraćivanje korenja može usporiti rast biljke, a s obzirom na to da ne želite da vaše biljke izrastu previsoko, ovo je preporučljiv korak.
Konačno, možete iskoristiti mali ašov da blago razgrenete zemlju u posudi i posadite biljke na željena mesta. Blago utisnite biljku u zemlju da biste je pričvrstili/e u mesto. Ako imate posla sa užim otvorom za terarijum, iskoristite makaze ili veću pincetu da ubacite biljke unutra.
5. Dekorišite terarijum po želji
Poslednji korak je dekoracija vašeg biljnog terarijuma. Ne zaboravite, u ovom koraku imate svu slobodu da pustite mašti na volju. Mahovina, suve ljuske ili lišće, školjke, bobice, pa čak i plastične i drvene figurice — sve ovo (i mnogo više) može izgledati izvanredno u terarijumu za biljke.
Ako vam je ostalo nešto kamenčića koje ste odvojili/e za drenažu, možete ih takođe iskoristiti za dekoraciju zemljišta oko posađenih biljaka.
I, na samom kraju, ne zaboravite da blago zalijete posađene biljke.
Saveti za održavanje
Održavanje terarijuma za biljke je isto tako jednostavno, ako ne i jednostavnije, od njegovog pravljenja. Prilikom zalivanja, koje bi trebalo da obavljate otprilike jednom nedeljno, koristite bočicu sa raspršivačem ili nekakvo drugo rešenje da osigurate dobar ali ne preveliki dovod vode. Biljke u terarijumu ne treba nikada da budu potopljene u vodi, i bolje će podneti sušu od previše vlažne zemlje.
Imajte na umu da će biljke u vašem terarijumu takođe zahtevati zaklon od direktne sunčeve svetlosti, te je najbolje postaviti ih u delimičnu senku napolju ili nešto dalje od prozora unutar kuće. Nikako nemojte dodavati đubriva u posudu jer se ovaj mali ekosistem upravo sam održava kroz truljenje zemljišta.
Naposletku, redovno skidajte istrulelo lišće sa vaših biljaka i obezbedite dobru cirkulaciju vazduha. Ako se odlučite za zatvoreni terarijum za biljke, skinite sa njega poklopac bar jednom mesečno i ostavite ga tako nekoliko sati da bi unutrašnjost dobila dovoljno svežeg vazduha.
Rezon Magazin ne pretenduje na naučnu tačnost u ,,Uradi sam/a” tekstovima. Uvek koristite zaštitnu opremu kada radite stvari kod kuće i konsultujte eksperte i ekspertkinje iz specifičnog polja pre nego što se upustite u projekte.
Rezon Magazin nije odgovoran za neuspele procese. Čitaoci i čitateljke koji i koje prate naše procese snose sopstvenu odgovornost za projekte koje preduzimaju kod kuće.
Izvor naslovne fotografije: Freepik