Scenariji koji su nekada pripadali isključivo naučno-fantastičnim filmovima danas su realnost. Ako vam je potreban brz tekst za posao ili prosto savet ili informacija, imate mogućnost da iskoristite alate veštačke inteligencije i dobijete zatraženo u milisekundama. Isto važi i za umetnička dela.
Potrebna vam je fotografija za posao koju ne možete pronaći regularnim putem? Softveri veštačke inteligencije će vam doslovno napraviti sliku koju tražite u stilu koji vam najviše odgovara. Želite li da to bude na način na koji je Van Gog naslikao ,,Zvezdanu noć”? Veštačka inteligencija će se potruditi da dobijete ako ne identičan onda bar veoma sličan proizvod.
Ali kako veštačka inteligencija uopšte može da proizvede ovakve rezultate? Da bi na zahtev proizvela umetnička i fotografska dela, između ostalih, veštačka inteligencija bi morala da trenira svoje modele na primerima iz stvarnosti — što podstiče pitanje, šta se dešava sa autorskim pravima umetnika i umetnica čija su dela završila kao modeli za učenje veštačke inteligencije bez njihovog pristanka?
Prošle godine, nekoliko umetnika i umetnica je tužilo Stability AI, londonski generator fotografija, Midjourney, još jedan popularni generator fotografija i digitalnu galeriju DeviantArt zbog povrede autorskih prava miliona umetnika i umetnica. Naime, oni i one su izneli i iznele tvrdnje da ovakvi softveri veštačke inteligencije prikupljaju i obrađuju gomilu autorskih radova da bi kasnije od njih ,,izveli” sopstvena dela, odnosno derivate koji podsećaju na originale i sa njima se takmiče.
Razumljivo, umetnici i umetnice su zabrinute zbog načina na koji veštačka inteligencija pretenduje da zameni figuru autora i autorke kao takve, nudeći ljudima brz proizvod po znatno nižoj ceni — proizvod koji ne bi postojao bez originala napravljenog ljudskom rukom. Važno je naglasiti i da vizuelni umetnici i vizuelne umetnice nisu jedini ugroženi i ugrožene razvitkom veštačke inteligencije.
Napomenuta tužba usledila je nakon što su holivudski glumci i glumice, pisci i spisateljice i muzičari i muzičarke mesecima protestovali i protestovale zbog neregulisane upotrebe veštačke inteligencije u svom sektoru. Uopšte uzev, umetnici i umetnice u svim poljima se osećaju ugroženo zbog sve veće i nekontrolisane upotrebe veštačke inteligencije — i imaju mnogo razloga za to.
Bez regulacije u polju tehnologije, kompanije i njihovi roboti će prosto nastaviti da zarađuju na onome što je čovek napravio — a pravi umetnici i umetnice će se sve više suočavati sa egzistencijalnim problemima. Ono što još više zabrinjava jeste da je spomenuta tužba protiv Stability AI, Midjourney i DeviantArt odbijena krajem godine.
Odlukom sudije, međutim, umetnici i umetnice su dobili i dobile drugu priliku da preformulišu i dostave novu tužbu. Preformulisanoj tužbi protiv ovih kompanija pridružilo se još nekoliko umetnika i umetnica.
Izvor naslovne fotografije: Freepik