Voda sa limunom je novi internet trend koji je uveliko zahvatio sve društvene mreže. Sigurno ste već videli/e poznate influensere i influenserke iz raznih oblasti kako promovišu vodu sa limunom kao ultimativno piće za dobro zdravlje i gubitak telesne mase. Videi na TikToku koji tvrde da ovo piće ima brze i veoma snažne efekte dosežu milionske preglede i ,,šerovanja”.
Ideja da je voda sa limunom dobra za zdravlje, međutim, nije nova. Limun je citrusno voće sa benefitima koji su uočeni još mnogo pre interneta. Ono što je novo jeste tvrdnja da piće sa tek malim sadržajem limuna može da izazove tako brze i moćne efekte na organizam. Da li je reč o istini ili tek nepotvrđenoj informaciji (čijem širenju je internet i inače sklon), otkrivamo u ovom tekstu.
Voda sa limunom može imati niz pozitivnih uticaja na organizam, ali možda ne u toj meri u kojoj internet tvrdi
Običaj da se jutro započne čašom vode sa limunom nije nov, mada je teško datirati ga i reći ko je tačno zaslužan za ovu praksu. Limun se kroz istoriju koristio za tretman različitih bolesti, naročito prehlade i gripa, a kasnije su savremenije studije potvrdile njegovu delotvornost u jačanju imuniteta, prevenciji bolesti i pružanju drugih benefita za zdravlje čoveka.
Prema mnogobrojnim istraživanjima, limun je bogat izvor vitamina C, karotenoida, vitamina A, vlakana i drugih minerala i nutritijenata koji mogu unaprediti imunitet i zdravlje srca, ali i uticati na prevenciju raka dojke i razbijanje kamena u bubregu. Kada je reč o regulisanju telesne mase, međutim, rezultati studija nisu ubedljivi u istoj meri.
Dosadašnja istraživanja nesumnjivo pokazuju da postoji određena veza između poboljšanja sveukupnog zdravlja ispitanika i ispitanica koji/e su kontinuirano pili/e vodu sa limunom dok su bili/e na dijeti baziranoj na voćnim sokovima. Ipak, još uvek nije u potpunosti jasno u kojoj meri i da li se uopšte može reći da limun direktno pospešuje gubitak telesne mase.
Naime, ako dodate kolutove limuna u flašu ili čašu sa vodom, izvesno ćete poboljšati njen ukus i obogatiti je antioksidantima i mnogobrojnim vitaminima i mineralima, čija redovna konzumacija može poboljšati mnoge zdravstvene aspekte. Nažalost, još uvek ne postoje studije koje bi potvrdile da voda sa limunom, uz navedene benefite, može da pospeši gubitak telesne mase ništa više nego obična voda.
Ono što su istraživanja potvrdila jeste da bolja hidratacija može biti ključ do regulisanja telesne mase. Jednostavno rečeno, unos veće količine vode u organizam može dovesti do razbijanja masti u organizmu.
Ipak, postoje indicije da voda sa limunom, ispijena nakon obroka, može sniziti nivo šećera u krvi i uticati na druge procese u organizmu i tako pomoći u gubitku telesne težine. Ali više studija je potrebno da potvrdi ovu tvrdnju, i, naposletku, reč je o procesu koji ima svoje trajanje i ne može se svesti na tek nekoliko dana konzumacije vode sa limunom.
Da li bi trebalo da dodate vodu sa limunom vašoj ishrani?
Bez obzira na to što čitav trend koji okružuje vodu sa limunom ponekad izgleda pomalo preteran, kao što smo naznačili, dodavanje limuna u običnu vodu može imati niz benefita za zdravlje čoveka, te ga slobodno možete isprobati. Jedino što treba imati na umu jeste da voda sa limunom može imati i par negativnih efekata.
Postoje studije koje dovode limunsku kiselinu u vezu sa oštećenjem zuba i upozoravaju na pogoršanje simptoma gastroezofagealnog refluksa (GERB-a) kod prolongiranog konzumiranja citrusa. Zato je dobro piti vodu sa limunom umereno i uvek isprati usta običnom vodom nakon konzumacije.
Izvor naslovne fotografije: KamranAydinov/Freepik
Rezon Magazin ne pruža medicinske savete. Sve informacije ovog tipa na našem sajtu, uključujući tekst, grafiku i slike, su informacionog i edukacionog karaktera. Rezon Magazin ne pretenduje da zameni profesionalne lekarske savete, dijagnoze i tretmane. Uvek potražite savet doktora za vaše specifično zdravstveno stanje ili tretman.
Rezon Magazin koristi linkove drugih sajtova ili ostalog edukacionog materijala da osigura kredibilnost sadržaja ali ni u kom slučaju nije odgovoran za tvrdnje ovih materijala.
Ako zahtevate hitnu medicinsku pomoć, pozovite svog lekara ili hitnu pomoć (194) ili posetite najbližu bolnicu.