Ljubitelji i ljubiteljke cveća su uvek u potrazi za novim kutkom u svom domu koji mogu obogatiti novom biljkom. Stvar je lakša za one koji imaju terasu ili dvorište, jer pored dodatnog prostora, oni/e mogu iskoristiti ograde da okače razne vrste cveća i time unesu raznolikost u svoju prirodnu kolekciju.
Viseće saksije, međutim, pružaju svima jedinstvenu mogućnost da iskoriste više prostora u kući, i van nje, za sadnju omiljenog cveća. One se odlično uklapaju u svaki enterijer i eksterijer jer dodaju teksturu zidovima i prirodnu notu unutrašnjosti kuće a obogaćuju njenu spoljašnjost dajući joj specifičan izgled dobrodošlice.
Iako možete izabrati različito cveće za viseće saksije, dobro je imati na umu da visoko postavljene biljke često zahtevaju više zalivanja, posebno ako su postavljene napolju. Tokom leta, cveće u visokim saksijama upija mnogo direktne sunčeve svetlosti, te je uvek bolje posaditi one biljke koje mogu izdržati ove uslove.
Rezon Magazin je odabrao 14 vrsta cveća koje će ukrasiti vaše viseće saksije a može izdržati njihove zahtevne uslove.
Dan i noć
Dan i noć je vrsta ljubičice dobro poznata na domaćem tržištu. Veoma je popularna zbog svojih mekih, jarkih latica koje formiraju krupne i mnogobrojne cvetove u saksiji. U visećim aranžmanima, ovi cvetovi padaju preko ivica saksije i prave čudo od boja.
U zavisnosti od vrste, Dan i noć može biti vaš izbor višegodisnjeg cveća za terasu. Ova biljka je veoma otporna na niske temperature i manjak svetlosti. Iako joj pogoduje svetlost, Dan i noć ne traži direktnu i dugu izloženost suncu.
Zasadite Dan i noć u rano proleće ili jesen.
Hrizantema
Hrizanteme su idealno cvece za dvoriste, terasu i kuću. Osim što zahtevaju izloženost direktnom suncu da bi postigle pun cvat, lake su za održavanje i ne zahtevaju posebnu negu.
Najbolja stvar kod hrizantema je što cvetaju i u leto i u jesen – dugo nakon što sve ostale biljke izgube cvet. Njihovi cvetovi takođe dolaze u raznim bojama, te ih možete kombinovati po želji.
Posadite hrizanteme u proleće i očekujete da vam traju nekoliko godina. Ove biljke dobro podnose hladnoću i čak mogu prezimeti u zemlji.
Nephrolepis exaltata (Paprat)
Još jedna odlična vrsta cveća za terasu u hladu je paprat. Nephrolepis exaltata je vrsta paprati koja ima karakteristične, duge vreže sa reckastim, tankim listovima. Ova biljka najbolje uspeva u visećim saksijama upravo zbog toga, dajući dramatičan izgled svakoj prostoriji, terasi i dvorištu.
Iako dobro podnosi hladnije uslove, paprat je najbolje držati u kući preko zime. Dobro očuvana, ova biljka može potrajati nekoliko godina. Potrebno je samo zakloniti je od direktnog sunca i držati u delimičnom ili potpunom hladu.
Posadite paprat u proleće ili jesen.
Verbena
Poznata po nizu benefita koje može imati za ljudsko zdravlje, verbena je takođe često u upotrebi i kao ukrasna biljka. Njeni sitni cvetovi mogu biti različitih atraktivnih boja i odličan su izbor za viseće saksije.
Verbena je uglavnom višegodišnja biljka, iako postoji nekoliko vrsta koje su godišnje. Najbolje uspeva pod direktnom sunčevom svetlosti i ne zahteva posebnu negu osim čestog zalivanja.
Možete posaditi verbenu u rano proleće.
Petunija
Petunija je vrsta cveta koji ćete najčešće spaziti na terasama i u dvorištima širom zemlje tokom leta. To je zato što ova biljka pravi čitavu skupinu cvetova jakih boja koji traju od proleća pa sve do prvih mrazeva. Takođe je možete pronaći u varijacijama i mešavini različitih boja.
Petunija traži sunčevu svetlost 6 ili više sati dnevno a najbolje uspeva kada je postavljena ispod direktne sunčeve svetlosti – mada tada traži redovno zalivanje. Možete je posaditi kada prođu poslednji mrazevi u proleće.
Kalibrahoa
Ako vam se dopadaju petunije, sigurno će vam se dopasti i Kalibrahoa, biljka koja svojim cvetom veoma nalikuje na petuniju ali ih proizvodi sitnije i u većem broju. Kalibrahoa je veoma zahvalna biljka koja traži direktno sunce bar 8 sati dnevno, pa je jedan od najboljih izbora vrste cveća za terasu na suncu.
Osim čestog zalivanja i kiselog zemljišta, kalibrahoa ne traži posebnu negu. Ovu biljku možete posaditi u proleće ili jesen napolju – a unutra tokom cele godine.
Tamjanika
Tamjanika je popularna biljka koja pravi duge vreže od zelenog lišća. Cvetovi su joj sitni i beli a lišće ispušta specifičan miris nalik menti, što ne začuđuje ako znate da potiče iz iste porodice biljaka kao i menta. Ova svojstvenost takođe dozvoljava tamjaniki da odbija insekte, posebno komarce i moljce.
Tamjanika je godišnja biljka koja ne zahteva mnogo nege. Ako tražite cvece za terasu u hladu, ona može biti dobar izbor jer ne trpi direktnu sunčevu svetlost – listovi će joj odmah požuteti od prevelike izloženosti jakom suncu. Ipak, tamjanika traži svetlost bar nekoliko sati dnevno. Idealna je i kao kućna biljka jer joj prozori mogu služiti kao zaštita od sunca.
Tamjaniku je najbolje posaditi u proleće.
Begonija
Begonija je takođe jedna od čestih biljaka na domaćim prostorima jer ima dopadljive male cvetove u crvenoj, žutoj ili beloj boji. Zanimljivo je da je zabeleženo više od 10,000 razvijenih vrsta begonije, te je sigurno da ćete pronaći onu koja je savršena za unutrašnjost ili spoljašnjost vaše kuće.
Treba samo imati u vidu da begonija ne trpi niske temperature i jako sunce. Treba je saditi u proleće sa lepim, toplim vremenom, namestiti u hlad ili delimično zasenjen prostor i uneti preko zime u kuću, jer je ovo višegodišnja biljka koja će vam trajati duže od jedne sezone.
Snežni tepih
Ako želite biljku koja će vam uviti dvorište ili terasu u žbun prelepih sitnih cvetova, snežni tepih je najbolji izbor. Ova biljka se brzo širi, zahteva vrlo malo pažnje i cveta tokom cele prolećne, letnje i jesenje sezone. Cvetovi će se slabije razvijati kada je biljka predugo izložena direktnoj sunčevoj svetlosti ali će se ponovo razviti u jesen, kada temperature padnu.
Snežni tepih je najbolje posaditi nakon poslednjih mrazeva i postaviti ga tako da ima zaklon od sunca u popodnevnim časovima. Zimu će preživeti ako joj sasvim skratite stabljike do zemlje u dvorištu ili unesete saksije u kuću.
Torenija
Torenija je biljka sa atraktivnim raznobojnim cvetovima koji padaju preko oboda saksije poput mekog vela, te je idealna za viseće saksije. Takođe dobro podnosi i velike vrućine i kišu i visoku vlažnost u vazduhu. Osim redovnog zalivanja, ova biljka jedino zahteva delimični hlad preko dana.
Možete posaditi toreniju nakon poslednjih mrazeva – i skidati joj uvele cvetove da podstaknete cvetanje.
Sedum
Ako tražite jesenje cveće za terasu ili cveće za bastu koje ne mrzne, sedum je odličan izbor. Sedumi su biljke koje dolaze u različitim oblicima i bojama i obično obuhvataju sukulente. Uspevaju odlično na visokim temperaturama i pod direktnim suncem – i čak ne zahtevaju često zalivanje. Njihovi mesnati raznobojni listovi i cveće će se razvijati punom brzinom preko cele sezone i preživeti zimu napolju – sve dok temperature ne padnu ispod -10°C.
Posadite sedum u rano proleće i nemojte ga često zalivati.
Muškatle
Muškatle su još jedna vrsta cveća koja je veoma popularna na domaćim prostorima. To je zato što muškatla razvija pune cvetove prelepe crvene, ljubičaste, roze ili bele boje. Ova biljka takođe dobro uspeva pod direktnom sunčevom svetlosti uz redovno zalivanje i može trajati više godina sve dok je unesete u kuću tokom zime.
Najbolje je posaditi muškatlu u proleće, nakon poslednjih mrazeva.
Angelonija
Ako želite da ukrasite vaš dom netipičnim visokim cvetovima jakih boja, angelonija može biti pravi izbor za vas. Ova biljka cveta tokom čitavog leta i odlično podnosi direktnu sunčevu svetlost – jedino zahteva konstantno vlažnu zemlju.
Angeloniju je teško sačuvati preko zime pa se obično tretira kao jednogodišnja biljka. Najbolje je saditi je u proleće.
Skaevola
Još jedan odličan izbor cveća za viseće saksije je Skaevola, biljka sa sitnim cvetovima koji rastu u krug i šire se tako da padaju oko i preko rubova saksija. Skaevola će vam trajati jednu sezonu ali će cvetati neprestano i pod punim suncem i visokom vlažnosti vazduha.
Skaevolu je najbolje posaditi u proleće.