Biljke pružaju jedinstveno uživanje za svakoga ko želi da napravi prirodnu oazu u svom domu. Bilo da ih uzgajate u dvorištu ili u kući, biljke će vam pomoći da se opustite i povećate koncentraciju, a čak mogu i unaprediti kvalitet vazduha.
Ali, kao i svi drugi živi organizmi, biljke zahtevaju negu. Dok je istina da neke najbolje uspevaju ako ih u potpunosti ignorišete (živeli sukulenti i kaktusi!), druge vrste biljaka traže konstantnu pažnju, i često je teško pronaći savršeni balans u pružanju te pažnje.
Ako redovno uzgajate biljke, verovatno ste već primetili/e da neke vrste vašeg cveća vole tek malo vode, druge ne žele nimalo, a treće, pak, traže svu vodu koju imate u domaćinstvu. Zato je veoma lako napraviti grešku i premalo ili previše zaliti biljke, što brzo može ugroziti njihovo zdravlje.
Pitanje je, dakle, kako da razlučite koliko je vode dovoljno da održi vaše biljke u optimalnom stanju, i omogući im da neometano rastu, razvijaju se i cvetaju?
Kako da znate da li previše zalivate svoje biljke?
Budite sigurni/e da ne preterujete u zalivanju svojih biljaka tako što ćete pratiti pojavu ovih fenomena:
Trulež u korenu
Kada previše zalivate svoje biljke, dozvoljavate zemljištu da bude stalno vlažno, a to guši koren biljke. Prosto rečeno, koren ne može da uzme dovoljno kiseonika i počinje da truli. Prolongirano, ovakvo stanje biljke dovodi do njene neizbežne smrti.
Trulež u korenu, međutim, nije lako uočiti, zato što se on nalazi duboko u zemlji. Onog trenutka kada primetite trulež u stabljici biljke, tada već može biti kasno za mere izlečenja. Zato je veoma važno motriti na druge znakove da previše zalivate svoje biljke.
Žuto ili uvelo lišće
Jedan od prvih i najznačajnijih znakova koji će vam pokazati da previše zalivate svoje biljke jesu žuti ili uveli listovi. Promena boje u korenu i listovima biljaka može ukazati na čitav niz problema, ali je najčešći loš sistem drenaže (za šta su neretko odgovorne zatvorene saksije bez odvoda) i prevelika količina vode u zemljištu.
Zapamtite, zelena boja je zakon u svetu biljaka — osim ako ne uzgajate ljubičastu detelinu ili kakvu sličnu vrstu sa obojenim listovima. U svakom slučaju, žuti listovi koji su meki pod prstima i savijaju se na dole obično označavaju početak problema sa previše zalivanja.
Napomena: Ako ste sigurni/e da ne zalivate svoje biljke previše, i njihovo lišće dobija žutu boju i meku strukturu i pored suvog zemljišta, drugi krivci mogu da budu visoka pH vrednost u zemljištu ili nedostatak nutritijenata. U ovom slučaju, najbolje je izvršiti testiranje zemljišta na pH vrednost, jer ćete možda morati da upotrebite specifične proizvode i đubriva da stvari dovedete u red.
Braon lišće koje opada
Drugi stepen u propadanju biljke zbog preteranog zalivanja odlikuje pretvaranje žute boje lišća u braon. Ovakvi listovi brzo opadaju sa korena i ukazuju na alarmantnost situacije.
Usporeni rast
Truljenje korena se u najranijoj fazi takođe može ispoljiti u usporenom rastu biljke. Ako vaše cveće ne napreduje, to može da bude znak da previše zalivate svoje biljke. U ovom slučaju, proredite zalivanje i vidite da li će to dati nekog rezultata kroz par dana ili nedelja.
Pojava gljivica i plesni
Koren koji truli u preterano vlažnoj zemlji može uzrokovati i pojavu gljivica i plesni na površini — a obe pojave će uticati negativno za zdravlje biljke. Ako primetite beličaste grudvice u saksiji ili sitne mušice, to je siguran znak da previše zalivate svoje biljke.
Kako spasiti biljke koje su previše zalivane
Ako su vaše biljke pokazale neke (ili sve) od ovih simptoma koje smo izlistali, veoma je važno da brzo delujete. Prvo što treba da uradite jeste da prestanete da zalivate svoje biljke. Sačekajte dok se tlo potpuno ne osuši pre nego što ponovo posegnete za vodom.
Presađivanje u suvo tlo je takođe preporučljivo, posebno ako sumnjate da biljka već pati od truleži u korenu. Prilikom presađivanja, veoma je važno ukloniti trule delove korena pre nego što biljku ponovo posadite u dvorište ili saksiju. Trule delove korena ćete prepoznati po braon boji i mekoj konzistenciji, a zdrave po beloj boji i čvrstini.
Da prevenirate probleme sa previše zalivanja u budućnosti, uvek izvršite ,,testiranje zemljišta prstom”. Zabodite prst u zemlju oko biljke da proverite njenu vlažnost. Ako je zemlja hladna i mokra, sačekajte par dana. Zalijte biljku samo onda kada osećate da je zemlja potpuno suva.
Kada je reč o biljkama u stanu i kući, dobra praksa je i odabir saksija koje imaju dobar sistem drenaže, odnosno dozvoljavaju vodi da ,,napusti” saksiju. Ovo će osigurati brže sušenje zemlje, a biljka će uzeti samo onoliko vode koliko joj je potrebno. Saksije koje imaju dno koje se skida su obično najzdravije za biljku.
Izvor naslovne fotografije: Freepik