Kada je reč o nezi kose i kože, postoji nebrojeno mnogo preparata na biljnoj bazi koji pretenduju na učinkovitost upravo zbog svog prirodnog porekla. U moru ovakih proizvoda, teško je znati koji sastojak ima koje benefite i kako izabrati pravi za vaše specifične potrebe.
Kokos je jedan od najčešćih sastojaka koje ćete pronaći u drogerijskim proizvodima za kosu i kožu. Ako ste se već susreli sa preparatima koji ističu njegovo prisustvo ali niste sigurni zašto bi to moglo biti dobro za vašu kosu ili lice i telo, ovaj tekst je za vas.
Šta je kokosovo ulje?
Kokos je voće koje dolazi iz tropskih predela sa kokosovog drveća iz roda palmi. Bogato je mastima i ima specifičan okrugasti oblik sa tvrdom korom. Unutrašnjost kokosa se sastoji od kokosove vode i mesa – oba su jestiva i puna masti.
Kokosovo meso se može jesti sveže, osušeno ili prerađeno u kokosovo mleko ili ulje. Zanimljivo je da kokosovo ulje sadrži 100% procenata masti i nimalo holestrola i vlakana. Vitamina i minerala ima tek u tragovima.
Proces dobijanja kokosovog ulja je jednostavan, iako iza njega stoji upoteba dosta mašina. Devičansko kokosovo ulje se dobija tako što se sveže meso ovog voća suši a zatim presuje mašinama da bi se iz njega istisnulo ulje. Takođe postoje mašine koje pomažu da se ulje odvoji od kokosovog mleka. Sa druge strane, rafinisano kokosovo ulje se dobija presovanjem svežeg mesa voća i odvajanjem ulja.
Benefiti kokosovog ulja za kosu
Svakodnevno pranje, češljanje i stiizovanje može uzrokovati gubitak važnih proteina i oštetiti strukturu vaše kose. Ovo obično čini kosu suvom i lomljivom. Kokosovo ulje smanjuje gubitak proteina zahvaljujući svojoj sadržini. Masne kiseline prisutne u ovom voću pomažu očuvanju strukture kose i lako se apsorbuju.
Zanimljivo je da je kosa najpodložnija oštećenjima kada je mokra jer se pod dejstvom vode pramenovi nadimaju i dobijaju drugačiju strukturu. Ulje od kokosa pomaže prevenciji oštećenja mokre kose češljanjem i stilizovanjem tako što umanjuje mogućnost upijanja vode. Takođe čini vlažnu kosu mekšom, čime smanjuje trenje koje može uzrokovati lomljenje prilikom češljanja.
Studije takođe ukazuju na efektivnost ovog ulja u zaštiti kose od štetnih sunčevih zraka i prevenciji suvoće skalpa koja uzrokuje perut. Sve ovo pozitivno utiče na sveukupni rast i izgled kose.
Kako koristiti kokosovo ulje za kosu?
Kokosovo ulje je široko dostupno u marketima i drogerijskim lancima kao što je to DM ili Lilly. Cena kokosovog ulja u ovim radnjama obično varira u zavisnosti od proizvoda i proizvođača. Najmanje bočice običnog, čistog ulja koštaju nešto više od 100 dinara. Veće bočice i teglice sa devičanskim uljem ili dodatnim sastojcima dolaze do 500 i više dinara.
Jedan od načina na koji možete koristiti ulje od kokosa jeste da prosto kupite šampon, regenerator ili masku za kosu koje ga sadrže i koristite ih kako je naznačeno na uputstvu proizvoda. Drugi način je da kupite čisto ulje i iskoristite ga za celokupan tretman na sledeće načine:
- Utrljajte kokosovo ulje u kosu od sredine do krajeva umesto regeneratora nakon što isperete šampon.
- Nakon što isperete kosu od šampona i regeneratora, utrljajte malo ulja kroz celu dožinu kose da je zaštitite tokom češljanja.
- Iskoristite ulje kao masku za kosu tako što ćete ga utrljati u vlasi i ostaviti da odstoji nekoliko sati pre ispiranja.
- Utrljajte malu količinu kokosovog ulja u skalp i ostavite da odstoji malo pre pranja – ovo će pomoći prevenciji peruti.
- Takođe možete zaštititi kosu od pranja tako što ćete utrljati kokosovo ulje u suve vlasi pre šamponiranja.
Počnite sa malim količinama kokosovog ulja pa povećavajte po potrebi da biste izbegli prerano i preterano mašćenje kose.
Benefiti kokosovog ulja za lice
Postoji nekoliko razloga zašto ćete videti kokos na ambalaži mnogih preparata za lice i telo. Prvenstveno, radi se o tome da masne kiseline u kokosu deluju protiv štetnih mikroorganizama koji prouzrokuju infekcije kože kao što su akne.
Hronične upale su takođe odgovorne za niz kožnih oboljenja, uključujući ekcem i psorijazu. Studije su pokazale da kokosovo ulje ima anti-inflamatorna svojstva, što može pomoći u neutralizaciji upala.
Kao što je to slučaj i sa kosom, kokosovo ulje takođe može pomoći u tretiranju suve kože. Masnoće prisutne u ovom ulju mogu imati pozitivan efekat na očuvanje dobre vlažnosti kože i sprečiti razvitak štetnih bakterija.
Naposletku, kokosovo ulje je takođe pokazalo dobar učinak u tretiranju rana na koži. Devičansko kokosovo ulje može pomoći ranama da zarastu tako što će unparediti antioksidantna svojstva kože i proizvodnju kolagena.
Kako koristiti kokosovo ulje za lice?
Kokosovo ulje za telo i lice možete pronaći u mnogim komercijalnim preparatima kao što su kupka, mleko za telo i serum ili krema za lice. Ukoliko se odlučite za neki od ovih proizvoda, jednostavno pratite uputstva za upotrebu predstavljena na samom proizvodu.
U slučaju da želite da koristite čisto kokosovo ulje, jednostavno ga utrljajte u dlanove i zatim nanesite na delove kože i nežno umasirajte.
Napomena: Nemojte koristiti kokosovo ulje za sunčanje. Stručnjaci i stručnjakinje preporučuju upotrebu legitimnih sredstava sa zaštitnim faktorom za zaštitu od štetnih sunčevih zraka. Kokosovo ulje nije zamena za ova sredstva i više može poslužiti za negu kože nakon sunčanja.
Potencijalni rizici kod korišćenja kokosovog ulja
Kokosovo ulje se generalno smatra bezbednim za upotrebu na kosi i licu. Treba, međutim, imati u vidu da će visok nivo masnoće u ovom ulju učiniti vašu kosu masnijom ukoliko ga pažljivo ne dozirate. Oni koji imaju tanju kosu mogu da preduprede ovaj problem tako što će nanositi kokosovo ulje samo na krajeve kose i izbegavati kontakt sa skalpom.
Slična je stvar i sa kožom lica i tela. Kokosovo ulje se možda neće pokazati dobrim za one koji imaju masan tip kože jer masnoće iz ovog voća mogu pogoršati njihovo stanje tako što će blokirati pore i uzrokovati nastanak mitisera. Kao i svi drugi proizvodi, kokosovo ulje takođe može uzrokovati alergiju, te je najbolje probati ga na maloj površini kože i u maloj dozi pre upotrebe.
Sve informacije na ovoj stranici imaju informacioni i edukacioni karakter i dobronamerna su mišljenja i stavovi autora i autorki. Rezon Magazin se trudi da pruži tačne informacije koje će koristiti čitaocima i čitateljkama ali naši autori i autorke nisu kozmetičari i kozmetičarke, doktori i doktorke, ili uopšte stručnjaci i stručnjakinje u ovom polju. Sva njihova mišljenja dolaze iz ličnog iskustva ili citiranih studija i zato Rezon Magazin ne snosi odgovornost za odluke koje načinite prateći ove savete.
Uvek istražite proizvode samostalno i izaberite ih u skladu sa vašom specifičnom situacijom. Potražite mišljenje kozmetičara i kozmetičarki, doktora, i drugih stručnjaka i stručnjakinja u ovom polju.
Rezon Magazin ne pretenduje da zameni savete i mišljenja eksperata i ekspertkinja.
Izvor naslovne fotografije: Freepik