Aromaterapija, grana alternativne medicine i travarstva, već dugi niz godina preporučuje upotrebu aromatskih komponenata biljaka za poboljšanje simptoma niza bolesti i uopšte zdravlja čoveka. Eterično ulje je najpopularniji proizvod ove vrste koji se zasniva na preradi biljaka da bi se izvukao njihov ekstrakt.
Iako je široko dostupno u drogerijskim lancima, eterično ulje je lako napraviti kod kuće. Uz malo truda i prave sastojke, možete napraviti ulje po svom ukusu i želji — i povoljnijoj ceni — na prirodan način.
Šta je eterično ulje?
Etarsko ili eterično ulje, drugačije poznato i kao esencijalno ulje, je derivat koji nastaje mehaničkom preradom ili destilacijom biljaka. Sadrži visoku koncentraciju ekstrakata biljaka, što znači da zadržava miris i ukus biljke od koje je poteklo.
Postoji više vrsta eteričnih ulja i sve se dobijaju jedinstvenom preradom specifičnih biljaka. Prema tome, dejstvo eteričnog ulja i njegova upotreba zavisi od vrste biljke.
Da bi eterično ulje imalo dovoljnu koncentraciju biljnog ekstrakta da bude efektno, potrebno je iskoristiti veliku količinu biljaka. Na primer, za otprilike pola litra eteričnog ulja lavande potrebno je više od 100 kilograma lavandinog cveta. Za istu količinu eteričnog ulja ruže, bilo bi vam potrebno preko 2,000 kilograma ružinih latica. To je jedan od glavnih razloga zašto ovaj proizvod zadržava visoku cenu u prodaji.
Kako se koristi eterično ulje?
Najpopularnija upotreba eteričnog ulja je za osvežavanje doma i veša. Eterična ulja za prostorije takođe mogu pomoći u odbijanju komaraca.
Ali rastuća upotreba eteričnih ulja odnosi se na relaksaciju i smanjenje anksioznosti. Iako nije naučno potvrđeno da ovaj proizvod smanjuje stres, neke studije govore o pozitivnom efektu koje eterična ulja imaju za povećanje smirenosti kod osoba koje se bore sa anksioznošću.
Nekoliko studija takođe sugerišu da kombinacija eteričnog ulja peperminta i etanola, kao i lavandino ulje, smanjuju glavobolju, a da ulje kamilice i ulje susama pomažu kod migrene. Lavandino ulje takođe može pomoći sa insomnijom i teškoćama spavanja.
Ipak, pre upotrebe eteričnog ulja, proverite način njegovog korišćenja. Esencijalna ulja se obično ne uzimaju oralno i za kožu se koriste samo uz kombinaciju sa drugim uljem kao bazom. Najsigurnija upotreba je udisanje, ali je i tu preporučen oprez.
Kako napraviti eterično ulje?
Da napravite eterično ulje kod kuće, potrebni su vam sledeći sastojci:
- Biljke. U zavisnosti od ulja koje želite da napravite, biće vam potrebni sveži cvetovi biljaka, začini ili kora citrusa.
- Ulje kao baza. Najpopularniji izbori baznog ulja su bademovo ulje, maslinovo ulje, ulje jojobe, kikiriki ulje, suncokretovo ulje i ulje kokosa.
- Oprema i materijali. Biće vam potrebna fina gaza ili muslin, plastična kesa koju možete sasvim zatvoriti zipom, avan i tučak, tegla i staklene bočice.
Kada sakupite sve potrebne sastojke i materijale, možete birati između nekoliko procesa za pravljenje eteričnog ulja.
Destilacija
Ukoliko imate aparat za kuvanje ili destilator (kazan), možete destilacijom doći do eteričnog ulja tako što ćete kuvati biljke dok one ne otpuste ulje. Kada primetite da ulje pluta na površini vode, jednostavno ga pokupite i prebacite u staklenu bočicu.
Za ovaj postupak, biće vam potrebno dosta osušenih biljaka i destilovana voda da prekrije lonac za kuvanje skoro do vrha. Kuvajte biljke na tihoj vatri 24 ili 36 sati. Zatim, sklonite poklopac, prekrijte lonac gazom i ostavite ga da stoji daleko od direktne sunčeve svetlosti. Nedelju dana kasnije, možete pokupiti ulje nakupljeno na površini lonca i prebaciti ga u staklenu bočicu, ali imajte na umu da je dobro ostaviti bočicu otvorenu još jednu nedelju da bi sva voda isparila.
Ovako napravljeno ulje može da stoji zatvoreno oko godinu dana.
Ekstrakcija
Da dobijete citrusna ulja, možete istisnuti ulje iz voća kao što su limun, limeta, narandža i grejp. Iseckajte voće sitno, uklonite pulpu i seme i iskoristite komercijalnu presu da istisnete sok iz voća i ulje iz kore. Nakon stajanja u posudi, ulje će se razdvojiti od istisnutog soka i ostati da pluta na površini, baš kao kod destilacije.
Kuvanje na šporetu
Najednostavniji način pravljenja eteričnog ulja kod kuće je kuvanje na šporetu. Iskoristite bilo koju šerpu koju imate u kuhinji i ponovite postupak opisan gore za destilaciju. Ovog puta, međutim, stavite biljke u providnu kesicu kao za čaj pre potapanja u vodu i krčkajte ih 24 časa uz dodavanje vode.
Infuzija
Još jedan lak metod dobijanja esencijalnog ulja koji možete isprobati sa biljkama kao što su lavanda, kamilica i ruzmarin je infuzija. Jednostavno stavite cveće ili delove biljaka u teglu i prekrijte ga baznim uljem. Ostavite mešavinu da stoji dve-tri nedelje i menjajte biljke u tegli svežim svakih nekoliko dana. Bazno ulje će upiti ekstrakt biljaka – potrebno je samo dobro procediti ulje kroz gazu pre nego što ga sipate u bočicu za korišćenje.
Saveti za dobro kućno eterično ulje
Nezavisno od metode koju izaberete za pravljenje eteričnog ulja, uvek skladištite proizvod na suvom, hladnom i mračnom mestu da produžite njegov vek. Koristite, takođe, sterilisanu opremu i materijale, od tegli do destilatora.
Biljke koje koristite za eterično ulje bi trebalo da budu uzgajane prirodno, bez pesticida, herbicida ili veštačkih đubriva. Ostavite biljke da se sasvim osuše ali ne dozvolite da se sasvim rasipaju pod vašim prstima jer treba da ostanu čvrste tokom kuvanja – osim ukoliko specifična vrsta ulja ne zahteva mrvljenje velikih cvetova tučkom i avanom.
Osim etarskog ulja napravljenog infuzijom, sva ulja dobijena ostalim metodama će zahtevati bazno ulje da razblaži dobijenu koncentraciju. Ne zaboravite da koristite zaštitnu opremu (na primer, rukavice) tokom procesa pravljenja ulja. Uzmite u obzir da je dobro prvo isprobati malu količinu ulja na koži pre upotrebe da biste proverili potencijalnu osetljivost i alergije.
Rezon Magazin ne pretenduje na naučnu tačnost u ,,Uradi sam/a” tekstovima. Uvek koristite zaštitnu opremu kada radite stvari kod kuće i konsultujte eksperte i ekspertkinje iz specifičnog polja pre nego što se upustite u projekte.
Rezon Magazin nije odgovoran za neuspele procese. Čitaoci i čitateljke koje prate naše procese snose sopstvenu odgovornost za projekte koje preduzimaju kod kuće.
Izvor naslovne fotografije: Freepik