Bilo da uzgajate baštu sa voćem i povrćem ili cvetne leje u svom dvorištu, primetićete pojavu korova pre ili kasnije. Korovom zovemo svu onu travu i biljke koje rastu uporedo sa kultivisanim biljkama, dakle onim povrćem, voćem i cvećem koje zasadite sa namerom da ih uzgajate na određenom prostoru. Stoga, korov predstavlja nekontrolisani rast biljaka koje zauzimaju prostor i troše vodu koja im nije namenjena, čime često uzimaju kultivisanim biljkama preko potrebne nutritijente, sprečavajući njihov rast i razvoj.
Ako imate problema sa korovom, prvo što će vam poljoprivredni tehničari i tehničarke preporučiti jesu herbicidi. Reč je o hemikalijama napravljenim da kontrolišu ili u potpunosti uklone neželjeni korov koji raste uz voće, povrće ili cveće.
Herbicidi su već dugo u upotrebi u baštovanstvu i agrikulturi, i pokazali su se kao izuzetno efektni za kontrolisanje korova i povećanje cveta i ploda kod kultivisanih biljaka. Ipak, u poslednje vreme se sve više govori o štetnim posledicama herbicida po životnu sredinu i stavlja se akcenat na neophodnost korišćenja prirodnijih, zdravijih rešenja. Tako je i došlo do debate koja oštro razdvaja sintetičke i ekološke herbicide u baštovanstvu i agrikulturi.
Razlike između ovih vrsta herbicida ćete želeti da znate ukoliko stremite ka prirodnom uzgoju biljaka u bašti i želite da napravite zdrav izbor za vas i vašu okolinu.
Šta su sintetički herbicidi?
Sintetički herbicidi su hemijska jedinjenja koja se koriste za uklanjanje korova. Kao što to ime i nagoveštava, dobijaju se kroz hemijski proces prerade različitih elemenata i jedinjenja kojim rukovodi čovek.
Sintetički herbicidi mogu delovati na određene vrste korova ili sve vrste biljaka, u zavisnosti od jedinjenja koja se koriste za njihovu izradu. Uz pravilnu upotrebu, naznačenu na uputstvu koje dolazi sa svakim sintetičkim herbicidom, ovi proizvodi ne bi trebalo da budu toksični za čoveka i životinjski svet. Istraživanja su, međutim, pokazala da je pravilna upotreba sintetičkih herbicida retka, a naznačava se i mogućnost negativnog uticaja ostataka ovih hemikalija na kvalitet biljaka i zemlje, kao i vode.
Prednosti i mane sintetičkih herbicida
Sintetički herbicidi su pokazali veliku učinkovitost u uklanjanju i prevenciji korova, čime obezbeđuju sledeće benefite:
- Unapređuju kvalitet biljaka i njihovog cveta i ploda
- Pomažu malim poljoprivrednim zajednicama da proizvedu više hrane za sebe i nepoljoprivredne zajednice
- Smanjuju potrebu za manuelnim radom te snižavaju i cenu hrane, čineći je dostupnijom većem broju ljudi
Ipak, ne smemo prenebeći značajne mane sintetičkih herbicida. Na prvom mestu, ostaci jakih hemijskih jedinjenja na biljkama i u zemlji uzrokuju njihovu kontaminaciju, čineći plodove suštinski nezdravim za koriščenje i povećavajući rizik zagađenja vode, što takođe ima negativne efekte za ljudsko zdravlje — ali i zdravlje planete u celosti.
Osim toga, česta upotreba sintetičkih herbicida može dovesti do razvijanja otornosti kod korova i štetočina u zemlji, i tako potpomoći razvijanju čitave serije novih problema za baštovanstvo i agrikulturu.
Šta su ekološki herbicidi?
Ekološki ili prirodni herbicidi se dobijaju preradom prirodnih sastojaka u njihovoj hemijskoj formi kao što su sirće, esencijalna ulja (na primer, citrusna ulja) i kukuruzno glutensko brašno. Ključ je u supstancama koje potiču od biljaka, životinja ili minerala koje nisu prošle kroz sintetički proces.
Prednosti i mane prirodnih herbicida
Prirodi herbicidi mogu imati manje štetan uticaj na životnu sredinu i generalno ostavljaju malo (ili nimalo) tragova iza sebe, te su plodovi iz bašte kvalitetniji, a zemlja (i voda) ostaje nezagađena.
Negativna strana ekoloških herbicida je to što ne mogu selektivno eliminisati korov. Ova rešenja deluju na sve biljke na koje ih naprskate, te mogu načiniti štetu i vašem voću, povrću i cveću ako sa njima ne rukujete obazrivo. Prirodni herbicidi takođe mogu delovati samo na već izrastao korov, jer funkcionišu tako što isušuju biljku do tačke potpune dehidratacije, te se ne mogu se koristiti kao preventivno sredstvo i često zahtevaju ponovnu aplikaciju.
Koja je opcija najbolja za vas?
Da sumiramo, osnovna razlika između sintetičkih i ekoloških herbicida je u njihovoj izradi, odnosno sastavu. Sintetički herbicidi se dobijaju od hemijskih jedinjenja i procesa i deluju selektivno ili sveukupno na korov i biljke, efektivno ih uklanjajući sa zemlje bilo da su već izrasle ili ne. Ovi proizvodi takođe duže ostaju u biljkama i zemlji da bi produžili delovanje i prevenirali nastanak novog korova, što omogućava voću, povrću i ostalim biljkama da se brže razvijaju i stvaraju kvalitetnije i mnogobrojnije cvetove i plodove.
Sa druge strane, ekološki ili prirodni herbicidi se dobijaju preradom prirodnih proizvoda, i manje su efektni u rešavanju korova. Oni mogu zahtevati čestu upotrebu i ne deluju na korov koji nije izrastao. Ipak, njihova prednost se nalazi u nedostatku jakih hemijskih elemenata koji se zadržavaju u biljkama i zemlji (pa dolaze i do vode) i zagađuju ih. Prirodni herbicidi su obično bezbednije rešenje za okolinu i čoveka, jer omogućavaju proizvodnju zdravijeg voća i povrća.
Ako ste primorani/e da birate između ova dva rešenja zbog velikog problema sa korovom, vaša situacija će uglavnom diktirati vašu odluku. Kada je reč o agrikulturi, veće bašte sa voćem i povrćem, koje pretenduju da zarade od dobijenog ploda, će teško izbeći upotrebu sintetičkih herbicida. U ovom slučaju, međutim, moguće je izvršiti naročitu pripremu i rukovođenje herbidicima da bi se smanjio njihov uticaj na biljke i životnu sredinu. Zato je neophodno razgovarati sa stručnim tehničarom ili tehničarkom pre upotrebe ovih proizvoda.
Međutim, ako želite da se rešite korova u maloj bašti za sopstvenu upotrebu, ekološki herbicidi će uraditi posao i više nego dobro. U ovom slučaju, možete se opredeliti i za redovno orezivanje biljaka i čupanje korova pre nego što on uhvati maha, i tako u potpunosti minimalizovati potrebu za herbicidima. Ove tradicionalne metode uklanjanja korova će možda zahtevati više manuelnog rada, ali isto tako predstavljaju jedini način da osigurate da je vaša bašta u potpunosti ekološki održiva.
Izvor naslovne fotografije: Freepik
Tekstualni izvori: