Spremate se da udomite još jednog psa ili mačku? Čestitamo! Vaša porodica će postati bogatija, a definitivno ćete ulepšati i svoj, i život svojih ljubimaca.
Upoznavanje novog i postojećeg ljubimca, međutim, dobro je izvesti postupno. Bez obzira da li upoznajete pse, mačke, ili pse i mačke, novim ukućanima može biti potrebno malo vremena da se prilagode na zajednički život.
Adekvatna socijalizacija je neophodna da bi se u kući ustanovio red i mir — i da bi svi članovi i članice živeli srećno i zadovoljno. Ovde je vaša uloga presudna, jer vi imate odgovornost, ali i mogućnost, da za ljubimce stvorite podesnu okolinu za upoznavanje i prilagođavanje. Zato smo za vas pripremili nekoliko saveta kako upoznati novog ljubimca sa ostalim životinjama u vašem domu.
Priprema za prinovu u porodici
Pre nego što uopšte pomislite da upoznate novog i postojećeg ljubimca, potrebno je da pripremite nekoliko stvari.
Vakcinacija i ostale zdravstvene mere opreza
Vaš postojeći ljubimac sigurno već prima sve neophodne vakcine i tretmane na vreme, ali pas ili mačka sa ulice sigurno nije dobio/la ništa od neophodne zdravstvene zaštite. Upoznavanje novog ljubimca sa starim može, u ovom slučaju, uzrokovati prenos bolesti i niz zdravstvenih problema za obe strane. Zato je veoma važno da budete sigurni/e da su oba ljubimca dobro zaštićena pre upoznavanja. Vaš veterinar/ka će vam predočiti koje su mere zdravstvene zaštite neophodne prema uzrastu i stanju novog ljubimca.
Sa druge strane, ako planirate da udomite psa ili mačku iz azila, ili ga/je kupite od uzgajivačnica, stvar će biti nešto lakša, jer će vas lica odgovorna za životinju obavestiti o zdravstvenim merama koje su preduzela. Ipak, preporučljivo je da i u ovom slučaju posetite veterinara/ku radi zdravstvenog pregleda i generalnih saveta.
Procena stepena društvenosti i ostalih potencijalnih problema u ponašanju
Ako još uvek niste udomili/e novog psa ili mačku, a želite to da učinite iz azila, informišite se o dosadašnjem ponašanju vašeg budućeg ljubimca. Ovo će vam pomoći da procenite kojom brzinom, i na koji način, treba da upoznate životinje (više o ovome ispod).
Sa druge strane, ako uzimate štene, mače, odraslog psa ili odraslu mačku sa ulice, onda ćete morati da izvršite slobodnu procenu prema njihovom uopštenom ponašanju prema vama i okolini. Razmislite o nivou druželjubivosti koji novi ljubimac pokazuje, i koliko izgleda da mu je udobno oko vas i drugih ljudi.
Ipak, ne zaboravite da u računicu dodate i ponašanje postojećeg ljubimca. Bez obzira koliko mislite da je vaš ljubimac druželjubiv i miran, ako je do sada bio jedina životinja u domaćinstvu, možete naići na prepreke prilikom upoznavanja. Zato je oprez neophodan, a koraci ispod će vam pomoći da upoznavanje izvršite bezbedno i uspešno.
Proces tranzicije i navikavanja
Kada završite sa usvajanjem i vakcinacijom, možete da se bacite na posao stvaranja jednog neraskidivog prijateljstva.
Postepeno upoznavanje kroz mirise
Pre nego što pustite ljubimce da dođu u kontakt, naviknite ih na činjenicu da se još jedno, novo živo biće nalazi u kući. Dobro je obezbediti različite prostorije za ljubimce, tako da oni ne dolaze odmah u kontakt jedno sa drugim. Ovo je važno da biste izbegli/e potencijalne svađe, povrede i osećaj kod životinja da im se narušava stanište.
Postojeći ljubimac bi trebalo da ostane u prostoriji gde mu je krevet, hrana i voda, i gde obično provodi najviše vremena. Novi ljubimac bi trebalo da ima iste uslove u drugoj prostoriji, a naročito da ima vaše društvo, da se ne bi osećao izolovano.
Nakon dan ili dva, kada primetite da se vaš novi ljubimac navikao na svoju teritoriju, možete početi sa upoznavanjem kroz mirise. Na primer, unesite jednu igračku od postojećeg ljubimca u sobu kod novog ljubimca — i obratno. Ovo će pomoći da se ljubimci priviknu na međusobne mirise, tako da, kada ih zaista upoznate, neće biti potpuni stranci.
Prvi susreti
Nakon svih mera predostrožnosti, možete pripremiti i famozni prvi susret. Ispratite ove korake da osigurate bezbedan sastanak:
- Pronađite neutralnu teritoriju. Psi i mačke su teritorijalne životinje koje uglavnom ne vole da vide nepoznate osobe i životinje na svom prostoru, posebno ako neko takav dira njihovu hranu, vodu i igračke. Da izbegnete strah kod svojih ljubimaca zbog uzurpiranja teritorije, odaberite novi prostor gde ih možete upoznati. Ako to ne može biti novi prostor, bar izaberite neutralnu teritoriju za koju ni jedna ni druga životinja ne smatra da je isključivo ,,njihova”.
- Koristite povodac. Ne zaboravite da je povodac glavno sredstvo zaštite i prevencije pri upoznavanju ljubimaca. Uz njegovu pomoć, možete održati životinje smirenijim prilikom susreta, ali ih i smiriti u slučaju nepredviđenih reakcija. Sada su široko dostupni i amovi za mačke na koje možete povezati povodac, pa je i ovo jedan dodatan način zaštite koji možete iskoristiti prilikom upoznavanja psa i mačke, ili dve mačke.
- Pratite ponašanje ljubimaca i reagujte na vreme. Tokom prvih susreta, čarke i svađe se lako mogu desiti. Veoma je važno da u ovim trenucima brzo reagujete, tako da ne dođe do povreda, ali i da obeshrabrite takvo ponašanje. Zato je dobro da koristite povodac, tako da životinje možete da razdvojite, ako je to neophodno. Kada su mačke u pitanju, možete prebaciti i dva ćebeta preko njih, tako da ih zbunite i prekinete kavgu. Ali, pre svega, obratite pažnju na ponašanje vaših ljubimaca i reagujte na prvi znak nevolje.
- Nagradite ljubimce u pravim trenucima. Vodite računa da nagradite ljubimce samo kada se zaista lepo ponašaju. To znači da oba ljubimca treba da budu smirena u prisustvu onog drugog. Nemojte davati poslastice da smirite tenziju, posebno kada ljubimci reže, laju ili sikću. Ovo će samo kod ljubimaca stvoriti utisak da je njihovo ponašanje poželjno, i podstaći ih na te reakcije.
- Držite ljubimce odvojenima kada niste u kući. Sve dok niste u potpunosti sigurni/e da su vaši ljubimci postali najbolji prijatelji, nemojte ih ostavljati same u istom prostoru. Držite ih u odvojenim prostorijama kada god niste u mogućnosti da ih nadzirete.
Nakon uspešnog prvog sastanka, možete organizovati sledeći na isti način, sve dok vaši ljubimci ne budu u potpunosti slobodni i opušteni u tome da provode vreme zajedno. Ipak, nemojte žuriti. Pažljivo razmotrite kako su se oba ljubimca ponašala pri prvom i drugom susretu, pa prema tome odredite koliko često možete da organizujete sastanke. Možda ćete morati da odložite drugi ili treći sastanak za nekoliko dana, ali posle izvesnog vremena, sigurno ćete moći da organizujete druženje sve češće i češće.
Navikavanje na mesto obedovanja i spavanja
Kada upoznate ljubimce i procenite da oni mogu boraviti u istom prostoru, možete otvoriti vrata od soba i dozvoliti im da istražuju teritorije. Ipak, nemojte odmah menjati raspored njihovih kreveta, posuda i igračaka. Sačekajte nekoliko dana da se oba ljubimca naviknu na suživot.
Nakon određenog perioda, kada vidite da su ljubimci prihvatili novi raspored, možete postupno približavati posude za hranu i vodu i krevete. Pri tom, obavezno pratite reakcije ljubimaca. Ako se oni ne osećaju prijatno da jedu jedno blizu drugog, nemojte forsirati stvari. Usporite proces socijalizacije.
Zapamtite i to da oba ljubimca treba da osete jednaku pažnju sa vaše strane — i strane svih ukućana. Koliko posvećujete pažnje jednoj, toliko posvetite pažnje drugoj životinji. Ovo će osigurati da se vaši ljubimci ne osećaju ugroženo zbog prisustva onog drugog.
Potencijalni problemi i neophodne mere opreza pri upoznavanju novog ljubimca
Imajte na umu da će dolazak još jedne životinje u kuću biti velika novina za vašeg postojećeg ljubimca, bez obzira koliko odgovorno i pažljivo pristupite procesu upoznavanja. Vaš ljubimac (a ponekad i prinova) može pokazati znake nezadovoljstva, straha i ljubomore kroz lajanje, siktanje, ali i druge promene u ponašanju. ,,Destruktivno” ponašanje je takođe moguće, a mačke čak ponekad i urinom obeležavaju svoju teritoriju zbog pridošlica.
Ova faza će proći. Vašim ljubimcima je samo potrebno neko vreme da se prilagode. Ipak, budite oprezni i pratite sve promene u njihovom ponašanju. Ako one potraju više od dve nedelje, obratite se izabranom veterinaru/ki ili dreseru/ki. Profesionalni savet je dobrodošao i ako ne iskusite ove probleme, jer će vam pomoći da brže i lakše prilagodite ljubimce na novi način života.
Često postavljana pitanja
P: Kako sprijateljiti dve mačke?
O: Budite strpljivi/e i dajte svojim mačkama prostora i vremena. Za početak ih držite u odvojenim prostorijama, a onda postepeno počnite da raznosite njihove mirise i igračke po kući i učite ih da jedu i spavaju jedna kraj druge. Ove korake smo do detalja objasnili iznad.
Ne budite iznenađeni/e ako vaše mačke ne pokažu ljubav jedna prema drugoj momentalno. Neke mačke se odmah sporazumeju i uživaju u međusobnom društvu, ali je potpuno normalno i da su neke uplašene i zbunjene postojanjem nove životinje u domaćinstvu. Zato je dobro odabrati postupno upoznavanje bez obzira koliko mislite da su vaše mačke druželjubive.
P: Kako sprijateljiti psa i mačku?
O: Uprkos snažnim predrasudama, psi i mačke mogu živeti u srećnoj i mirnoj zajednici. Problem može predstavljati snažni poriv za lovom kod određenih vrsta pasa ili antisocijalno ponašanje određenih pasa i mačaka, ali i to se može promeniti vremenom. Ključ je u pravilnoj i postepenoj socijalizaciji, a korake do njenog ostvarivanja smo naveli iznad.
I psi i mačke reaguju na sistem nagrađivanja, iako su psi skloniji slušanju komandi. Zato obavezno imajte pri ruci poslastice za pse i mačke, i svaki put kada su vaši ljubimci druželjubivi jedno prema drugom, nagradite i pohvalite ih. Ali, pre toga, osigurajte da svako ima svoje mesto u kući, da ne bi došlo do borbe nad teritorijom, i postepeno ih učite da jedu i igraju se zajedno. Uz adekvatne korake i vreme, vaš pas i mačka će postati ludi jedno za drugim.
P: Kako sprijateljiti dva psa?
O: Psi su obično druželjubivi jedni prema drugima, ali neki od njih mogu pokazati agresivno ponašanje, posebno kada se novi, i neretko mlađi, pas uključi u zajednicu. Zato je važno obezbediti dovoljno prostora za oba psa, tako da mogu da se udalje jedan od drugog (ako je potrebno) i spavaju i jedu na bezbednoj udaljenosti, kako se ne bi osećali ugroženo.
Druga važna stvar je postupno upoznavanje motivisano poslasticama. Svaki pozitivni korak i ponašanje u upoznavanju i druženju pasa je dobro ispratiti pohvalom i nagradicama, kako bi oni znali da rade dobru stvar — i nastavili da je čine. Druge detaljne preporuke pročitajte iznad.
P: Kako da odrastao pas prihvati novog psa?
O: Odrastao pas u odmaklim godinama može imati teškoća da prihvati novog, mladog psa, prvenstveno zbog nivoa energije. Stariji psi su staloženiji, i hiperaktivnost mlađih pasa, posebno štenaca, ih može iritirati, što je recept za svađu u kući. Zato je važno obezbediti dovoljno prostora za oba psa, tako da se stariji kad god želi može skloniti od mlađeg, i imati vreme (i igračke!) samo za sebe.
Još jednom ponavljamo da su postupno upoznavanje, strpljenje i ljubav ključ do uspeha.
Izvor naslovne fotografije: Freepik
Tekstualni izvori: