Nasuprot puževima sa kućicama, koje svi/e volimo da vidimo kako za sobom vuku svoje stanište dok lagano, ali sigurno, putuju preko trave, prizor puževa golaća nije ni blizu tako interesantan. U pitanju nije samo njihov manje reprezentativan izgled. Puževi golaći su prave baštenske štetočine koje se hrane voćem i povrćem ispod i iznad zemlje, ostavljajući iza sebe pustoš.
Mnoge bašte, nažalost, imaju problem sa najezdom puževa golaća koji ostavljaju malo zdravih plodova za branje. Ako ste i vi primetili/e ove mekušce u svojoj bašti, kao i da vaše povrće i voće truli od njihovih ugriza, onda je vreme da preduzmete mere njihovog uklanjanja. Ove štetočine mogu biti veoma uporne i teško ih je u potpunosti eliminisati jer su veoma otporne i brzo se razmnožavaju, ali ipak postoji nekoliko rešenja koje možete upotrebiti da ih odvratite od vaše bašte i smanjite reon njihovog delanja.
Karakteristike puževa golaća
Puževi golaći su mekušci koji su evoluirali tako da smanje ili u potpunosti odbace kućicu koja je inače potrebna običnim puževima. Budući da tvrda ljuštura koju puževi inače koriste kao zaštitu usporava njihovo kretanje, puževi golaći su je se rešili da bi mogli brže da se kreću.
Osim toga, benefiti gubitka kućice su i veća šansa za preživljavanje u različitim okolinama, jer kućice zahtevaju ishranu bogatu kalcijumom, a u nekim prirodnim okruženjima je do njega teško doći. Plus, bez kućice, puževi mogu lakše da se kreću kroz uske prostore i da se sakriju u prirodi, što čini još jedan nivo zaštite.
Kao što verovatno pretpostavljate, najznačajnija karakteristika puževa golaća jeste njihova sluz. Ona im pomaže da se kreću preko različitih prepreka i ima užasan ukus, što odbija predatore. Ova sposobnost kretanja otežava ljudima da ih identifikuju i uklone iz bašte, a budući da se puževi golaći brzo razmnožavaju, celokupan plod bašte može stradati u samo nekoliko dana.
Puževi golaći se uglavnom hrane noću jer preferiraju hladno, mračno i vlažno okruženje. Ipak, oni mogu preživeti i u ekstremno suvim i toplim uslovima. Nakon što se zakopaju u zemlju, oni čekaju kišu da upiju vodu oko sebe, čime povrate oko 50% svoje težine u samo nekoliko sati. Stoga, vaša bašta nije sigurna čak ni tokom ekstremno toplog leta.
Puževi golaći će osim lišća vaših biljaka jesti i sočno voće i povrće bilo ispod ili iznad zemlje, jer mogu da se, zahvaljujući svojoj sluzi, popnu na bilo koju visinu na kojoj raste plod, a i da se zakopaju pod zemlju da bi došli do povrća kao što je krompir i šargarepa.
5 rešenja za puževe golaće
Kao što smo spomenuli, može biti prilično teško otarasiti se puževa golaća u bašti, ali ovih nekoliko predloga vam mogu pomoći da umanjite štetu koju oni čine vašim plodovima.
Prospite dijatomejsku zemlju
Ako ne želite da koristite jake insekticide u blizini voća i povrća koje uzgajate, možete se osloniti na alternativna, prirodna sredstva za suzbijanje puževa golaća. Dijatomejska zemlja se pokazala efektivnom u uklanjanju ovih mekušaca iz bašte, a nije jaka i štetna za biljke i okolinu poput hemijskih rešenja. Reč je o zemlji nastaloj od fosilnih ostataka morskih organizama koji se zovu dijatomi, što su zaoravo sićušne morske trave.
Sve što je potrebno da učinite je da pospete dijatomejsku zemlju oko svoje bašte, kao da pravite liniju odbrane, i ostavite je da odstoji. Puževi golaći će se hraniti ovom zemljom, ali će njen sastav učiniti da se oni isuše iznutra.
Imajte na umu da je najbolje postaviti dijatomejsku zemlju na suvo tlo da biste izbegli/e spiranje kišom. Ukoliko kiša ipak padne kroz dan ili dva, prosto ponovite postupak kada se zemlja malo osuši. Dijatomejsku zemlju možete rastvoriti u vodi i ovim rastvorom poprskati zemlju, ali nemojte to činiti preko biljaka.
Dijatomejsku zemlju možete kupiti u poljoprivrednim apotekama, jer se ona široko koristi kao prirodni insekticid.
Posadite biljke koje odbijaju insekte
Mnoge vrste insekata i mekušaca odbija miris određenih biljaka — a neke biljke su za njih i toksične — kao što su to beli luk, lavanda, majčica dušica, ruzmarin, nana, peršun i žalfija. Ove biljke mogu da budu i efektivno sredstvo protiv puževa golaća, i navesti ih da u širokom luku zaobilaze vašu baštu.
Probajte da različite vrste ovih biljaka posadite oko svoje bašte — ili u samu cvetnu baštu. Zapamtite, ipak, da možda neće sve vrste raditi dobar posao, pa isprobajte različite kombinacije sve dok ne pronađete onu najefektniju.
Postavite fizičke prepreke
Najgora stvar kod puževa golaća je ta što mogu preći preko svih prepreka veoma lako zahvaljujući sluzi koju proizvode. Ili, bolje rečeno, gotovo svih prepreka. Bakar je kriptonit za puževe golaće. On reaguje u kontaktu sa sluzi puževa, uzrokujući nešto poput električnog šoka, te ga ovi mekušci izbegavaju u širokom luku.
Bakar u bašti možete postaviti u obliku fizičke barijere oko bašte. Stavite bakarnu žicu, prekrivku ili foliju na zemlju oko bašte. To bi trebalo da bude dovoljno da odbije ove puževe.
Pozovite predatorske vrste
Koliko je vaša bašta zanimljiva pčelama, leptirima, žabama, kornjačama i pticama? Ako do sada niste videli/e neku od ovih vrsta životinja, možda je vreme da ih pozovete u svoju oazu. One su prirodni predatori za puževe golaće i mogu vam pomoći da ih držite podalje od svog voća i povrća.
Vašu baštu možete učiniti atraktivnijom za ove predatore tako što ćete na njenim obodima posaditi biljke koje privlače insekte oprašivače, kao što su to pčele, ali i ptice. Neke od njih uključuju neven, lavandu, ljubičice, suncokret, ruzmarin i matičnjak. Jedino vodite računa da ove biljke ne prskate nikakvim hemikalijama. Zapravo, insekti i ptice vole prirodno i divlje bilje, te je najbolje pustiti ovu drugu malu oazu da se sama stara o sebi i raste proizvoljno.
Predatorske vrste možete privući i tako što ćete im postaviti stalni izvor vode. Žabe, kornjače, ptice, pa i insekti, obožavaju da se kupaju u vodi i obično traže izvore da se na njima okupljaju tokom noći. Postavite činiju, koritance ili fontanu sa vodom na obod vaše bašte, i sigurno ćete imati dosta posetioca tokom noći, ali i dana.
Isprobajte morsku travu
Morska trava, sveža ili u prahu, odbija puževe golaće jer je slana, te ih dehidrira. Možete je postaviti oko korena biljaka (ali ne na sam koren, jer će to isušiti i biljku), i time napraviti liniju odbrane od puževa golaća.
Značaj adekvatnog održavanja bašte za prevenciju pojave puževa golaća
Pored svih ovih rešenja, pokušajte da održavate vašu baštu tako da ona ne privlači puževe golaće. Pošto ovi mekušci zahtevaju meko i vlažno tlo, izbegavajte da vašim biljkama dodajete nekoliko nivoa drenaže. Zemlja je sasvim dovoljna, i odsustvo dodatnih slojeva, kao što je to malč ili opalo lišće, će stvoriti neprivlačno okruženje za razmnožavanje puževa.
Osim toga, uklonite veliko kamenje i drugu senovitu dekoraciju koja bi mogla da pruži zaklon od sunca za puževe. Orezivanje biljaka takođe može pomoći. Ako uklonite najniže grane i lišće na vašim biljkama, možete otežati puževima put do sočnih plodova.
Obratite pažnju i na vreme zalivanja bašte. Kao što smo spomenuli, puževi golaći obožavaju mrak i vlažno tlo. Zato vašu baštu zalivajte ujutru, tako da zemlja ima vremena da se osuši do noći, kada su ovi mekušci najaktivniji. Izbegavajte i kvašenje lišća i ploda, jer to može privući puževe.
Kap-po-kap sistem navodnjavanja je dobra opcija u ovom slučaju, jer ne pravi barice vode koje se zadržavaju oko stabala.
Izvor naslovne fotografije: Freepik
Rezon Magazin ne pretenduje na naučnu tačnost u ,,Uradi sam/a” tekstovima. Uvek koristite zaštitnu opremu kada radite stvari kod kuće i konsultujte eksperte i ekspertkinje iz specifičnog polja pre nego što se upustite u projekte.
Rezon Magazin nije odgovoran za neuspele procese. Čitaoci i čitateljke koje prate naše procese snose sopstvenu odgovornost za projekte koje preduzimaju kod kuće.