Ljubitelji i ljubiteljke ulične umetnosti će uskoro moći da pristupe engleskoj digitalnoj bazi i besplatno pogledaju najlepše murale koje ova zemlja ima da ponudi. Art UK, dobrotvorna organizacija za umetničko obrazovanje, je započela projekat podizanja kolektivne svesti o uličnoj umetnosti kroz digitalno beleženje murala. Volonteri i volonterke iz ove organizacije će slikati i dodati u bazu oko 5,000 murala koji će uključivati oslikane zidove ali i skulpturne murale od betona, cigle, drveta i ostalih materijala.
Kao što već sigurno znate, muralima prvenstveno nazivamo umetnička dela oslikana direktno na unutrašnjim ili spoljašnjim zidovima zgrada i ostalih gradskih arhitektonskih zdanja. Murali, međutim, takođe mogu biti i skulpture načinjene na zidovima od različitih materijala, i Art UK će ih sve zabeležiti do 2026-e.
Šta je podstaklo Art UK da razvije ovakav projekat?
Murali su kratkotrajni projekti koji su, nažalost, podložni brzom uništenju. Kontinuirano nadograđivanje zgrada i zdanja, i njihovo rušenje zarad relokacije ili preuređivanja, kao i ekstremni vremenski uslovi, mogu učiniti da jedinstvena ulična umetnička ostvarenja nestanu preko noći. Art UK ima za cilj da predupredi ovakve situacije tako što će trajno zabeležiti murale i učiniti ih široko dostupnim.
Ovakva digitalna baza murala takođe pomaže da jedinstveni radovi uličnih umetnika i umetnica postanu dostupni širem auditorijumu — bezmalo celom svetu — i tako širi svest o njihovom značaju.
Ulična umetnost je naročito postala popularna u prethodnih nekoliko godina, i mnogi gradovi su počeli da je prihvataju kao sastavni deo svoje kulture. Murali na unikatan način doprinose obogaćenju urbane estetike i dodaju jedinstveni pečat svakoj zgradi i naselju. I, uprkos uvreženom verovanju, umetnici i umetnice ih ne rade mimo zakona, već ih sve više klijenata i klijentkinja unajmljuje da za novčanu naknadu ulepšaju unutrašnjost ili spoljašnjost njihovih zgrada.
Treba imati na umu i da murali nisu isto što i grafiti. Murali nalikuju slikanim umetničkim delima i imaju za cilj da prenesu važnu vizuelnu poruku i povežu se sa lokalnim meštanima i meštankama. Grafiti, sa druge strane, sadrže prvenstveno reči i fraze i često nastaju kao posledica želje da se označi teritorija. Art UK će zato digitalno dogumentovati samo murale na zidu.
Zanimljivo je da murali neće samo živeti izolovano u digitalnoj bazi. Art UK će oko njih stvoriti i čitav niz zanimljivih dešavanja i aktivnosti da bi ih učinila prijemčivijim i dostupnim za razne društvene grupe. Na primer, svaki dokumentovani mural će sadržati audio opise za ljude sa oštećenim sluhom i vidom. Biće tu i edukativnog materijala za profesore i profesorke i najmlađe.
Ovaj projekat je takođe podržala filmska organizacija CultureStreet koja će napraviti kratke filmove o mladim ljudima i umetnicima i umetnicama iza dokumentovanih murala. Uz malo sreće, ovi će filmovi doprineti da (i manje poznati i poznate) muralisti i muralistkinje dobiju pažnju koju zaslužuju za svoj rad.
Izvor naslovne fotografije: Freepik