Najčešća hrana koja se nađe na meniju pasa su komercijalne granule. Ove prerađevine sadrže dobro izbalansiran udeo mesa i voća i povrća da ljubimcima pruže dovoljno kalorija i sve što im treba za dobro zdravlje. Ali oni koji žele da pomognu svojim psima da unesu više vitamina i minerala mogu to učiniti kroz voće i povrće.
Psi su svaštojedi, što znači da mogu biti na sličnoj ishrani kao ljudi. Pored mesa, voće i povrće su odlični izvori proteina i korisnih vitamina i minerala za ljubimce. Mogu, takođe, poslužiti i kao zdrave ,,nagradice” umesto kupovnih poslastica koje su neretko veoma kalorične.
Ipak, treba imati na umu da nisu sve namirnice koje mi konzumiramo bezbedne za ljubimce. Uvek konsultujte veterinara/ku pre nego što odlučite da dodate neki novi sastojak u ishranu vašeg psa. Ispod ćete pronaći spisak voća i povrća koje je bezbedno za vašeg ljubimca ili vašu ljubimicu – i koje treba izbegavati.
Koje voće smeju da jedu psi?
Ukoliko želite da dodate voće u ishranu vašeg psa, pokušajte sa sledećim namirnicama:
- Jabuke. Ovo voće je bogato vitaminom A i C i vlaknima koja su bezbedna za vašeg ljubimca ili vašu ljubimicu. Zapamtite, ipak, da izvadite seme jer ono sadrži cijanid koji je toksičan za pse.
- Banane. Bogate kalijumom, biotinom i vitaminom C i B, banane su odličan voćni dodatak za ishranu vašeg psa. Nemojte, međutim, davati svom psu koru. Banana je takođe puna šećera pa je najbolje seckati male komade ovog voća dnevno za ljubimca.
- Borovnice. Proizvođači i proizvođačice hrane za pse često dodaju granulama borovnice jer su one pune antioksidanata i vlakana koji su dobri za zdravlje ljubimaca i ljubimica.
- Mango. Ovo voće je puno vitamina A, B6, C i E i odlična je poslastica za letnje dane. Kao i kod jabuke i banane, međutim, prvo očistite unutrašnjost i ostanite pri malim količinama zbog visokog šećera.
- Narandže. Pse obično odbija miris i ukus citrusa, ali ukoliko otkrijete da vaš ljubimac voli narandže, slobodno mu/joj ponudite male količine dnevno. Narandža sadrži vitamin C, vlakna i kalijum koji će pozitivno uticati na zdravlje vašeg psa.
- Breskve. Izrežite malo breskve dnevno svom psu ili ih zaledite da napravite glodalicu (samo bez koštica i kore), i vaš pas će uneti zdrava vlakna i vitamin A.
- Kruške. Ovo voće je bogato vitaminom C i K i vlaknima – ali ne zaboravite da uklonite seme pre nego što ponudite kruške svom ljubimcu.
- Ananas. Ako uklonite koru i vrh, ananas će biti potpuno bezbedan za vašeg ljubimca ili ljubimicu – u malim količinama. Ananas je pun vitamina i minerala kao i bromelaina, enzima koji pomaže psima da obrade protein. Zapamtite samo da je kupovni ananas koji dolazi u konzervama obično prepun šećera. Zato je najbolje koristiti sveže voće.
- Jagode. Bogate vlaknima i vitaminom C i enzimima koji izbeljuju zube, jagode su odlična poslastica za pse. Samo zapamtite da i sa ovim voćem treba voditi računa o količini unosa zbog šećera.
- Lubenica. Očistite lubenicu od kore i semenki i dajte je vašem psu zbog kalijuma i vitamina A, B6 i C – kao i dodatne hidratacije tokom leta, jer lubenica se sastoji od 92% vode.
- Maline. Pune mangana, vlakana, vitamina C i antioksidanata, maline su odlično voće za pse sve dok se daju u umerenim količinama. Ovo voće takođe može biti dobar izbor za starije pse koji imaju problema sa zglobovima jer ima anti-inflamatorna svojstva.
- Dinja. Zbog velike količine šećera, dajte dinju samo povremeno svom ljubimcu ili svojoj ljubimici. Ipak, male količine (bez semena) su dobar izvor nutritijenata, vode i vlakana.
- Bundeva. Ovo voće je puno oksidanata i pozitivno deluje na pse koji se bore sa dijarejom i konstipacijom. Zapamtite da skuvate ili ispečete bundevu za vašeg ljubimca ili vašu ljubimicu.
Šta psi ne smeju da jedu od voća?
Vašem psu nikako ne bi trebalo da dajete:
- Avokado. Ovo voće dovodi do dijareje i povraćanja kod pasa. Takođe može da dovede do upale pankreasa.
- Trešnje. Zato što sadrže cijanid, trešnje mogu biti otrovne za pse i treba ih izbegavati.
- Grožđe. Sveže i suvo grožđe je veoma opasno za pse jer može izazvati otkazivanje bubrega. Osigurajte da vaš pas nikad ne dođe u kontakt sa grožđem. Ukoliko dođe do nesreće, odmah pozovite veterinara ili veterinarku.
- Paradajz. Zeleni delovi paradajza sadrže toksine koji su opasni za pse. Iako zrele delove ovog voća možete davat svom ljubimcu ili svojoj ljubimici, najbolje je izbegavati ga zbog opasnosti od nezrelih delova.
Koje povrće psi smeju da jedu?
Što se tiče povrća, ovo su bezbedni izbori za vašeg ljubimca ili vašu ljubimicu:
- Brokoli. Bogat vlaknima i vitaminima C, a sa malo masti, brokoli je povrće koje može pozitivno uticati na zdravlje vašeg psa. Ipak, preporuka je da se brokoli prvo obari, jer kada je sveže, ovo povrće može iritirati stomak vašeg prijatelja ili vaše prijateljice i zablokirati prolaz u jednjaku.
- Prokelj. Kao i za ljude, prokelj je dobar za zdravlje pasa zbog visokog nivoa nutritijenata i antioksidanata. Ovo povrće, međutim, nadima i uzrokuje gasove, pa je preporuka sa se ne daje u velikim količinama.
- Šargarepa. Ovo povrće je odlična prirodna glodalica koja će očuvati zdravlje zuba vašeg psa. Takođe sadrži dosta vlakana i beta karotena koji proizvodi vitamin A.
- Celer. Hrskav i pun vitamina A, B i C, celer je bezbedno povrće za vašeg psa koje će poboljšati zdravlje njegovog ili njenog srca – i možda čak pomoći prevenciji raka. Celer takođe smanjuje zadah kod pasa.
- Boranija. Dajte je svom ljubimcu svežu ili obarenu i boranija će doneti ishrani vašeg psa značajne vitamine i minerale.
- Grašak. Svež ili obareni grašak je odličan izvor minerala, vitamina, vlakana i proteina za pse.
- Spanać. Iako je spanać bezbedan za odrasle pse, ne treba ga davati štencima jer može blokirati mogućnost apsorbovanja kalcijuma koji je važan u odrastanju i čak uzrokovati probleme sa bubrezima.
Šta psi ne smeju da jedu od povrća?
Nemojte vašem psu davati ovo povrće:
- Špargla. Iako nije opasna po pse, špargla ne doprinosi zdravlju vašeg pasa. Sveža je pretvrda, a obarena izgubi sve dobrobiti za vašeg ljubimca ili vašu ljubimicu, tako da je najbolje izbegavati je.
- Pečurke. Divlje pečurke su veoma toksične za pse i mogu izazvati smrt. Sa drudge strane, oprane pečurke iz supermarketa su obično bezbedne za ljubimce. Ipak, konsultujte se sa veterinarom pre upotrebe.
- Luk. Nijedna vrsta luka nije bezbedna za pse. Ovo povrće može izazvati niz ozbiljnih zdravstvenih posledica.
Put do uravnotežene ishrane vašeg ljubimca
Meso je osnova u ishrani pasa. Ukoliko ga dajete svom ljubimcu ili svojoj ljubimici čisto obareno, voće i povrće su odličan dodatak koji će izbalansirati unos proteina i minerala, vitamina i vlakana.
Čak iako vaš ljubimac ili ljubimica redovno jede granule koje su dobijene izbalansiranom mešavinom mesa i voća i povrća, treba imati na umu da ova hrana neće uvek sadržati sve moguće vitamine i minerale. Dodatak svežeg voća i povrća u ishrani pasa može značajno pomoći dobrom zdravlju.
Da biste sačuvali dobre nutritijente u voću i povrću, dajte ih svom psu sveže sečene ili izmiksane u blenderu. Konsultujte vašeg veterina za više informacija o načinu davanja i količinama voća i povrća koje možete uključiti u ishranu svog psa prema njegovoj ili njenoj starosti, zdravlju i ostalim faktorima.
Izvor: American Kennel Club
Izvor naslovne fotografije: Freepik
Uvek konsultujte veterinara ili veterinarku pre nego što promenite dijetu vašeg ljubimca ili planirate da unesete bilo kakvu promenu u njihovu ishranu i život. Ono što je bezbedno za jednu životinju ne mora biti bezbedno za drugu životinju (čak i iste vrste). Mnogo faktora utiče na to da li je nešto bezbedno za vašeg ljubimca ili ne, uključujući starost i zdravlje.
Rezon Magazin nije odgovoran za promene koje čitaoci i čitateljke unesu u dijetu i život svog ljubimca čitajući naše tekstove i ne pretenduje da zameni mišljenje veterinara ili veterinarke.