Još nas je osnovna škola naučila da pticama stanaricama zovemo one ptice koje ne lete na jug u jesen već celu godinu provode na istom području. To znači da, iako će možda promeniti lokalno stanište, ove ptice ostaju da prezime u istim uslovima kao i mi, što na teritoriji Srbije znači — pod niskim temperaturama i čestim padavinama.
Pticama stanaricama, od kojih su kod nas najprisutniji vrapci, golubovi, sove i senice, je zato potrebno mnogo više energije da se izbore sa zahtevnim vremenskim uslovima. A energija dolazi kroz hranu koja je, tokom zime, a naročito u vreme obilnih snežnih padavina, nedostupnija nego tokom proleća, leta i jeseni.
Zimska trpeza za ptice stanarice može biti odlična pomoć onim pticama koje ostaju kod nas tokom zime. Reč je, jednostavno, o postavljanju hranilica i pojilica u dvorište ili na terasu, tako da ptice mogu da potraže hranu i vodu onda kada im ona nije dostupna u prirodi. U ovom tekstu otkrivamo kako to da uradite i na šta da obratite najviše pažnje.
Gde postaviti hranilice tokom zime?
Pre nego što postavite hranilice za ptice u dvorištu ili na terasi, razmislite o lokaciji. Najbolje je hranilice okačiti, i to na tiho i bezbedno mesto, tako da ptice mogu samouvereno da slete i obeduju. Za to je potrebno izabrati lokaciju koja je zaklonjena od jakih vetrova ali nije blizu žbunja ili drveća gde bi grabljivice mogle da se sakriju i iskoriste trenutak nepažnje. Ptice takođe vole da gledaju oko sebe dok jedu, da bi mogle da odlete na prvi znak opasnosti, te je dobro hranilicu malo istaknuti na otvorenom prostoru.
Naš savet je da hranilicu postavite tako da je možete videti sa prozora, iz kuće ili stana. Želećete da znate da li vaš projekat uspeva, a i da uživate u pogledu na raznovrsne ptice koje sleću i odleću iz vašeg dvorišta ili sa terase!
Imajte samo na umu da je potrebno malo vremena da ptice primete i naviknu se na hranilicu. Zato se nemojte odmah razočarati ako vaša zimska trpeza za ptice stanarice ne privuče goste u prvih nekoliko dana ili čak nedelju ili dve.
Kako bi trebalo da izgleda zimska trpeza za price stanarice?
Kada se odlučite za lokaciju, razmislite koju vrstu hranilice želite da postavite. Različite hranilice će privući različite vrste ptica, shodno njihovoj veličini.
Male ptice preferiraju takozvane tube, odnosno izdužene hranilice za ptice koje nalikuju na cev a obavijene su mrežicom tako da zadržavaju semenke i ostalu hranu i omogućavaju pticama da ih izvuku kljunovima. Sa druge strane, većim pticama više odgovaraju hranilice u obliku kućica ili platformi jer na njih mogu lakše da slete i zadrže se.
Ovakve vrste hranilica možete kupiti u pet shop-ovima i poljoprivrednim apotekama, ili ih napraviti sami/e. Imajte na umu, međutim, da vam nije potrebna hranilica da biste pomogli/e pticama tokom zime. Hranu im možete ostaviti i na druge načine.
Na primer, možete uzeti plastičnu čašu od jogurta i na njenom dnu probušiti rupicu. Kroz tu rupicu provucite kanap koji ste na jednoj strani ostavili/e da bude dovoljno dug da se kasnije negde priveže a na drugoj privezali/e za drvce. Drvce privezano za kanap bi trebalo da leži na vrhu čaše horizontalno.
Zatim, pomešajte razne semenke sa blago rastopljenom svinjskom masti i smesu ulijte u čašu od jogurta, do vrha, tako da smesa dodiruje i obod i drvce. Stavite čašu u frižider i sačekajte da se smesa stegne. Kada je izvadite, možete ukloniti plastiku čaše, i ostaće vam čvrsta smesa zalepljena za drvce koje će služiti pticama kao mesto za sletanje.
Ovakva zimska trpeza za ptice stanarice je idealna za niske temperature jer se neće istopiti, a ne zahteva održavanje. Potrebno je samo ukloniti kanap sa drvcetom jednom kada ptice sve pojedu.
Ne zaboravite samo da vašu trpezu upotpunite pojilicom. Pri niskim temperaturama, prirodni izvori vode se lede, i ptice mogu imati poteškoća da utole žeđ. Zato je dobro postaviti i pojilicu pored hranilice. Ako nemate pojilicu sa grejačem, doduše, moraćete često da menjate vodu u njoj.
Koja hrana je najbolja za ptice tokom zime?
Da biste pticama stanaricama pomogli/e da prezime, koristite ovu vrstu hrane:
- Orašaste plodove, jer sadrže visok procenat masti (u tom smislu su hranilice pravljene od svinjske masti veoma korisne, jer obezbeđuju dodatnu energiju)
- Suncokretove i druge semenke, jer ptice obožavaju da ih jedu, a široko su dostupne po pristupačnim cenama
- Voće, jer osvežava i nije dostupno u prirodi tokom zime (jabuke i kruške su dobar izbor, a možete ih služiti iako su ugruvane — pticama to neće smetati)
- Suve crve brašnare, jer mnoge ptice preferiraju insekte, a puni su i masti i belančevina
Dodatni saveti i mere opreza
Ako se odlučite da kupite ili napravite trajne hranilice i pojilice za ptice, imajte na umu da ćete morati redovno da ih čistite i popravljate. Iako su takvi slučajevi retki, neke ptičje bolesti mogu preći na ljude, te vodite računa kako obavljate postupak čišćenja i popravke. Najbolje je koristiti zaštitne rukavice i masku za lice.
Još jedna stvar koja je vredna spomena jeste važnost uređenja dvorišta. Adekvatno okruženje je važnije za ptice nego hranilice, te razmislite o tome da uredite svoje dvorište, ako živite u kući, tako da privlači ptice tokom cele godine.
Ptice se hrane semenkama biljaka i insektima, te ako želite da im pomognete da prezime, i uopšte žive u vašem okruženju tokom godine, najbolje je da napravite primamljivu zelenu oazu. Biljke prirodno ostavljaju semenke iza sebe i privlače insekte, pa je potrebno samo zasaditi cveće i drveće, a priroda će učiniti ostalo.
Posebna napomena: Mnogi ljudi čine grešku sakupljajući i uklanjajući opalo lišće iz dvorišta. Uvelo lišće je odlično stanište za insekte, a oni hrana za ptice. Uklanjanjem lišća sa zelenih površina, dakle, remetite prirodan proces sa smislom.
Izvor naslovne fotografije: Freepik