Verovatno ste često čuli/e da kućni ljubimci kao što su psi i mačke sami čiste svoje zube, te im nije potrebna dodatna dentalna nega. Dok je ovo u određenoj meri tačno, jer žvakanje specijalno dizajniranih igračaka i nagradica pomaže u čišćenju zuba, psi i mačke ne mogu sasvim održavati dobru higijenu tim putem — i samostalno.
Paradontalne bolesti predstavljaju jedan od glavnih uzročnika zdravstvenih problema kod pasa i mačaka, ugrožavajući njihovo kompletno zdravstveno stanje, ponašanje, ali i životni vek. Zato je održavanje dentalnog zdravlja ljubimca veoma važno.
Neadekvatna nega ili zanemarivanje nege zuba može dovesti do ozbiljnih problema, od infekcija usne duplje i gingivitisa do raka. Sa druge strane, zdravi zubi osiguravaju vašim ljubimcima jak imunitet, dobar kvalitet života i duži životni vek.
Većina vlasnika i vlasnica kućnih ljubimaca, međutim, ne pridaje dentalnoj higijeni svojih ljubimaca ni približno pažnje koliko bi trebalo. U ovom tekstu saznajte šta je potrebno da osigurate dobro dentalno zdravlje vašeg ljubimca. Edukujte se na vreme i izbegnite česte greške koje mogu ugroziti zdravlje vaših najboljih prijatelja i prijateljica.
Oboljenja zuba kod mačaka i pasa
Poput ljudi, i životinje se susreću sa dentalnim problemima koje izazivaju različite vrste bakterija hraneći se ostacima hrane u usnoj duplji. Za razliku od ljudi, međutim, životinje ne mogu u potpunosti samostalno osigurati svoje dentalno zdravlje. Da stvar bude gora, vlasnici i vlasnice kućnih ljubimaca često zapostavljaju njihovo dentalno zdravlje. Zubna oboljenja se ne shvataju ozbiljno sve dok ne dođe do komplikacija koje zahtevaju složenu veterinarsku negu.
Najčešće oboljenje zuba je gingivitis, odnosno upala desni. Netretiran gingivitis može da preraste u parodontitis, što je upala koja zahvata i okolna tkiva i kosti. Parodontalna bolest dovodi do otečenih i krvavih desni kod životinja, te oštećenja tkiva, ligamenta i zuba. Naposletku preti opasnost da ova bakterijska infekcija zahvati i druge organe poput srca, jetre i bubrega.
Kod životinja, a posebno kod mačaka, mogu se javiti i resorptivna oštećenja zuba. Njihove posledice uključuju razgradnju tkiva i erozije na površini i u korenu zuba, što dovodi do krvarenja, velikih poteškoća u konzumaciji hrane i, naposletku, lomljenja i gubitka zuba. Tačan uzrok resorptivnih oštećenja nije poznat, ali faktori rizika su svakako upale i simptomi parodontitisa, kao i mehaničke povrede zuba i neadekvatna ishrana.
Simptomi dentalnih oboljenja
Životinje ne mogu rečima da nam kažu da ih nešto boli. One to pokazuju svojim ponašanjem. Svaka nagla fizička promena sugeriše nam prisustvo problema, te nikako ne smemo ignorisati simptome dentalnih oboljenja kao što su:
- Loš zadah
- Pojačana salvacija
- Promenjena boja zuba (žuta ili braon umesto bele)
- Crvene otečene desni i oticanje lica
- Drugačije uzimanje hrane i vode (poput žvakanja samo na jednoj strani usta, ispadanje hrane iz usta, i slično)
- Gubitak apetita i telesne težine
- Pojačana uznemirenost, potištenost, razdražljivost ili agresivnost
- Pojava krvi na igračkama ili mestu gde ljubimac boravi
Kako unaprediti dentalno zdravlje vašeg ljubimca
Budući da su dentalna oboljenja najčešće izazvana stvaranjem mekih naslaga na zubima i razmnožavanjem bakterija u usnoj duplji, značaj prevencije i redovne higijene je nesamerljiv. Evo šta sve možete učiniti kako biste unapredili/e dentalno zdravlje vašeg ljubimca.
Redovno čistite zube vašeg ljubimca
Ljudi svakodnevno peru zube, ispiraju usnu duplju medicinskim preparatima i koriste konac za zube (ili bi barem trebalo!) kako bi sprečili umnožavanje bakterija. Slična preventivna nega potrebna je i našim ljubimcima.
Redovno pranje zuba kod mačaka i pasa je navika koja se stiče od „malih nogu”, ali nikad nije kasno da naučite svoje ljubimce na pregled i čišćenje usne duplje. Zube vašeg psa ili mačke uvek perite posebnom pastom pravljenom od sastojaka bezbednih za životinje, a kako biste pojednostavili/e ovaj proces, možete nabaviti i četkicu za zube koja se navlači preko prsta.
Obratite pažnju na ishranu vašeg ljubimca
Uticaj ishrane na dentalno zdravlje pasa i mačaka je veliki. Birajte nutritivno bogatu hranu, bilo mokru ili suvu, sa niskim sadržajem ugljenih hidrata. Takođe, izbegavajte davanje oštre hrane, poput sirovih kosti, jer ona može oštetiti zube vašeg ljubimca.
Određeni sastojci pomažu borbi protiv bakterija, te ishranom možete osigurati dovoljnju količinu vitamina A, B, C, D i E, minerala i antioksidansa. Imajte u vidu da su neke vrste hrane toksične za mačke, a nisu za pse i obrnuto, te se dobro informišite pre nego što uvrstite nove namirnice u ishranu vaših ljubimaca.
Obradujte ljubimca zubnim poslasticama i igračkama
Dodaci ishrani koji sprečavaju nakupljanje plaka i kamenca mogu se obezbediti preko zubnih poslastica, suplemenata rastvorljivih u vodi i igračaka za žvakanje. Imajte u vidu da ovo nije zamena za redovno čišćenje i pranje zuba, već dodatak koji poboljšava dentalno zdravlje ljubimca.
Redovni pregledi kao najbolja prevencija
Da li ste znali/e da kod pasa i mačaka stalni zubi u potpunosti zamene mlečne zube kada oni navrše šest ili sedam meseci starosti? Ovaj proces često prođe neprimetno za mačke, jer mlečne zube najčešće pojedu sa hranom pre nego što stignemo da primetimo promenu, dok za pse zamena mlečnih zuba može da bude poprilično bolna i neprijatna. Stoga treba obratiti pažnju da ovaj proces prođe bezbolno i bez problema kao što su nepravilni rast ili lomljenje zuba.
Olakšajte vašem ljubimcu ovaj proces zamene mlečnih zuba tako što ćete mu redovno čistiti zube. Benefit ovoga je i što ćete rano navići ljubimca na pregled usta i čišćenje usne duplje, te se neće mnogo buniti u budućnosti.
Nastavite da održavate dobru dentalnu higijenu vašeg ljubimca i nakon što se njihovi mlečni zubi zamene stalnim. Jednom mesečno pregledajte usta vašeg ljubimca, i ukoliko uočite pojačano crvenilo, slomljen zub ili neprijatan zadah, obavezno se obratite za pomoć veterinaru ili veterinarki. Detaljni kontrolni pregled je potrebno obaviti jednom godišnje.
Uvek konsultujte veterinara ili veterinarku pre nego što poslušate bilo kakav savet od trećih lica u vezi sa vašim ljubimcem. Ono što je bezbedno za jednu životinju ne mora biti bezbedno za drugu životinju (čak i iste vrste).
Rezon Magazin nije odgovoran za akcije koje čitaoci i čitateljke naprave čitajući naše tekstove i ne pretenduje da zameni mišljenje veterinara ili veterinarke.
Izvor naslovne fotografije: Freepik