Zima je, za većinu biljaka, dosadna i puna izazova. Svetlosti je malo, noći su duge i hladne, a vazduh ustajao i bez daška vetra. Biljke nisu zainteresovane za čari prvog snega, praznične svečanosti, i ostale lepote hladnih dana. One samo žele da prežive zimu i sačekaju proleće.
Ako ste svoje biljke uneli/e u zatvoren prostor još sa prvim drastičnim padom temperatura, onda ste im pomogli/e da naprave prvi korak u dugom procesu preživljavanja zime. Ali to što su sklonjene od niskih temperatura i snega ne znači da biljke mogu jednostavno da nastave da bujaju.
Baš naprotiv, tokom zime je većini višegodišnjih biljaka potrebna posebna pažnja. U ovom tekstu saznajte kako negovati biljke tokom hladnih dana tako da dočekaju proleće raširenog lišća.
Osnove prezimljavanja za biljke
Tri osnovne stvari koje treba učiniti za biljke tokom zime su dobar izbor lokacije, kontrola temperature i adekvatno zalivanje.
Izbor lokacije
Većini biljaka neće biti dovoljno to što ste ih sklonili/e sa udara surove spoljašnjosti. Ako ih ostavite kraj prozora ili terase, osetljive biljke i dalje mogu promrznuti, posebno ako vaši prozori i vrata propuštaju hladan vazduh. Sa druge strane, neke vrste cveća traže više svetlosti, pa ćete morati da ih stavite baš blizu prozora na osunčanoj strani doma.
Zato je veoma važno da proverite koja lokacija najbolje odgovara svakoj biljci koju imate, i prema tome ih rasporedite. Imajte na umu i da preterana toplota može oštetiti biljke, te rešenje nije da ih prosto postavite na najtoplije mesto u kući — na primer, iznad radijatora ili kraj kakvog drugog grejnog tela.
Kontrola temperature
Druga važna stvar kod pravilne nege biljaka tokom hladnih dana jeste kontrola temperature. Za većinu biljaka, idealna sobna temperatura će biti između 20 i 25 °C tokom dana, a od 15 do 20 °C tokom noći. Niža temperatura tokom noći dozvoljava biljkama da se oporave od gubitka vlažnosti i može produžiti život njihovog cveća.
Ipak, imajte na umu da ne bi trebalo biljke izlagati drastičnim promenama temperatura. Na primer, nije dobro prenositi biljke iz veoma hladnih u veoma tople prostore odjednom.
Adekvatno zalivanje
Dve česte greške koje se mogu dogoditi prilikom negovanja biljaka tokom zime su nedovoljno i preterano zalivanje. Iako je tačno da u hladnim danima biljke generalno traže manje vode, to ne znači da ih možete ostaviti predugo bez zalivanja.
Redovno proveravajte suvoću tla u saksijama i prema tome zalivajte biljke. Ako niste sigurni/e da li je tlo potpuno suvo, sačekajte dan ili dva, pa ponovo proverite. Većina biljaka generalno traži manje vode tokom zime.
Dodatni saveti za negu biljaka tokom zime
Osim ova tri osnovna saveta, evo još nekoliko preporuka kako negovati biljke tokom hladnih dana:
Izbegavajte đubrivo
Najbolja praksa nege o biljkama tokom zime je izbegavanje bilo kakve vrste đubriva. Budući da su zimski dani kratki i odlikuje ih nedostatak jake sunčeve svetlosti, biljke generalno ne traže đubrivo jer i ne mogu brzo da rastu i razvijaju se u takvim uslovima. Štaviše, đubrenje može dovesti do oštećenja korena tokom zime.
Povećajte vlažnost vazduha
Osim sukulenata i kaktusa, sve ostale biljke će prosto vapiti za vlažnijim vazduhom tokom hladnih dana. Pa ipak, vazduh u većini unutrašnjih prostora nema dovoljnu količinu vlažnosti tokom zime da bi pomogao biljkama da neometano rastu i razvijaju se, te je neophodno veštački je stvoriti.
Jedan od načina na koji možete osvežiti vazduh u svom domu je putem difuzera. Ove naprave su specijalno dizajnirane da raspršuju vodu u vidu pare, održavajući tako dobru vlažnost vazduha u kući, a osim toga mogu i da koriste eterična ulja za lepše mirise i prijatniju atmosferu.
Osim uz pomoć difuzera, koji će održavati vlažnost u celoj prostoriji, možete osvežiti biljke tako što ćete ih povremeno prskati vodom uz pomoć bočice sa raspršivačem. Dobra vest je da ako imate više biljaka na jednom mestu, one će takođe prirodno raditi zajedno da stvore adekvatnu vlažnost vazduha u svom okruženju.
Uklanjajte prašinu sa listova
Tokom zime i boravka u zatvorenom, biljke mogu pokupiti dosta prašine, naročito one sa velikim listovima, poput fikusa i filadendrona. Ako prašina pokrije listove vaših sobnih biljaka, ona će ih sprečiti u neometanom obavljanju fotosinteze, što dalje znači da biljke neće biti sposobne da se hrane i zdravo funkcionišu. Zato je veoma važno redovno brisati listove biljaka.
Vodite računa o pojavi insekata
Verovali/e ili ne, zima je omiljeno godišnje doba za biljne grinje i gljivice. One mogu dospeti u vaš dom na različite načine. Možete uneti njihove larve kroz zemljište, saksije i druge puteve, a one se mogu razmnožiti u milionima u toploj atmosferi doma.
Ako ste zaboravili/e da proverite da li su insekti napali vaše biljke pre nego što ste ih uneli/e u kuću pre zime, nije kasno da to i sada učinite. Redovna provera tokom cele zime je svakako dobrodošla. Ako primetite da neka biljka ima grinje ili gljivice, izolujte je od ostalih sve dok ne odstranite štetočine. Danas su široko dostupna razna rešenja za uklanjanje biljnih štetočina, ali je ipak dobro posavetovati se sa stručnim licem, prema vrsti biljke.
Izbegavajte presađivanje
Biljke generalno ne vole često presađivanje, a naročito ne zimi, kada su uslovi tako izazovni. Zato ga izbegavajte kad god je to moguće. Ako baš morate da presadite biljku jer je prerasla svoju saksiju, onda izaberite neznatno veći sud. Na proleće možete neometano ponoviti postupak sa većom saksijom.
Koje biljke najbolje uspevaju tokom zime?
Naravno, svi saveti navedeni gore se moraju modifikovati prema vrsti biljke i njenim potrebama. Neke biljke su prosto neverovatno otporne i na niske temperature i mraz, ali i nedostatak vode i svetlosti. Verovali/e ili ne, neke će takođe jednostavno želeti da ih ostavite na miru (sukulenti su obličan primer). Zato je veoma važno proveriti šta je vašim biljkama potrebno pre nego što ih obaspete pažnjom.
Ako želite da tokom zime obogatite svoj stan novim biljkama — i to baš ovim koje su alergične na preteranu pažnju — takođe imate dosta izbora pred sobom. Drecena, aloja, drvo novca, pauk biljka, afrička ljubičica, ciklama i razne vrste sukulenata će generalno zahtevati veoma malo pažnje tokom zime. Od vas će tražiti samo pristojnu sobnu temperaturu, relativno osvetljeno mesto za život i povremeno zalivanje.
Izvor naslovne fotografije: Freepik