Uz malo sreće, jesen će nas obradovati bar još jednim mesecom sunčanog vremena, tako da možemo da uživamo u terasi ili dvorištu sve dok prvi mraz ne najavi zimu. Dovoljno je da pored sebe imamo dobru knjigu i topli napitak (i tanko ćebe je dozvoljeno), i da se prirodi i društvu divimo kroz meku svetlost dekorativne rasvete.
Ipak, užitak u večerima na terasi ili u dvorištu nije isti bez toplog osvetljenja. Dekorativne sijalice i lampe imaju tu moć da stvore magičnu atmosferu i dodaju neodoljivi šarm svakoj estetici zatvorenog, poluzatvorenog, ili otvorenog prostora. Ali, avaj, takvo osvetljenje troši struju, i ako želimo da budemo odgovorniji/e prema planeti, takva misao može da nam umanji ugođaj.
Dobra stvar je što je sada široko, i po povoljnoj ceni, dostupno ekološki održivo osvetljenje koje napaja sunčeva energija. Ovakvo osvetljenje obično dolazi sa minijaturnim solarnim stanicama koje je samo potrebno postaviti negde na terasi ili u dvorištu (kao na primer, u viseću saksiju ili na prozor), i ona će se napajati sunčevom energijom tokom čitavog dana da bi vam celu noć osvetljavala okruženje.
Ako niste znali/e za ovu opciju, evo nekoliko ideja za atraktivnu i ekološki održivu rasvetu koje možete isprobati da vaš spoljašnji prozor dekorišete bez štetnog uticaja na životnu sredinu.
Jednobojne i raznobojne solarne sijalice u nizu
Ljudi često koriste novogodišnje lampice da ukrase unutrašnji i spoljašnji prostor u svom domu tokom cele godine. Ipak, ovakve lampice se obično priključuju na struju, čime povećavaju utrošak električne energije, ali i doprinos povećanju potražnje za preradom fosilnih goriva — a samim tim, doprinose emisiji štetnih gasova.
Alternativa za ovo lepo, ali štetno, dekorativno rešenje jesu solarne sijalice u nizu. Baš poput novogodišnje rasvete koja radi na struju, solarne sijalice dolaze u različitim oblicima, poput lampiona, cvetića i zvezdica, a rade isključivo na solarno napajanje. Osim lampica, dostupne su i prave velike sijalice, jednobojne ili raznobojne, raspoređene na kanapu od jednog do nekoliko metara, te možete birati koja vam se opcija najviše uklapa u već izgrađeni stil terase ili dvorišta.
Solarne lampe za zid ili zemlju
Solarne lampe za kuću su idealno rešenje i kada želite da osvetlite put ili stazu do kuće. Možete ih postaviti na zid u vidu fenjera ili ih rasporediti pored staze u dvorištu, tako da vas vode do samog ulaza u kuću.
Fenjeri za zid na solarno napajanje obično imaju ili ručku ili dršku koju možete okačiti na određeni deo kuće ili kakvo drvo, ili ugradni deo kroz koji je potrebno provrteti dva ili četiri šrafa i tako ih trajno pričvrstiti za zid. Mnoge solarne lampe za dvorište dolaze i u paketu sa štapovima koje je potrebno samo zabosti u zemlju u dvorištu.
Viseća solarna (papirna) lampa
Još jedna ideja za ekološki održivo osvetljenje za terasu ili dvorište jesu viseće papirne solarne lampe. One mogu doći u vidu solarnih sijalica u nizu, oko kojih je obmotan raznobojan dekorativni papir, tako da ih možete razvući po željenom prostoru i uživati u toplom svetlu koje emituju.
Ali, možete takođe izabrati i jedan papirni ,,lampion”, odnosno abažur, da osvetljava deo iznad vaše postavke na terasi ili dvorištu. Ovakvi lampioni se obično mogu naći u raznovrsnim bojama i šarama, te ćete sigurno moći da birate najlepši baš za vaš jedinstveni prostor.
Stone dekorativne solarne lampe
Solarne lampe za terasu i dvorište dolaze i u vidu stone dekoracije, što je odličan izbor ako možete da ih postavite na sto gde će dobijati sunčevu svetlost tokom čitavog, ili dobrog dela, dana, a emitovati prikupljenu energiju tokom noći. Stona rasveta je idealna kada želite da napravite intimnu atmosferu, a posebno kada imate u planu romantične večere.
Sveće napravljene kod kuće
Na samom kraju, jedno od najlepših rešenja za ekološki održivo osvetljenje čine sveće. One ne troše nikakvu energiju, a ukoliko ih napravite kod kuće, nećete se brinuti ni o tome koliko je ekološki održiv bio postupak njihove proizvodnje.
Sveće, obične ili mirisne, jednobojne ili u boji, možete napraviti kod kuće u samo nekoliko koraka, a možete ih postaviti u dekorativne fenjere ili samostalno gde god nađete za shodno. Jedino treba da vodite računa da sveće ne ostavljate da gore bez nadzora, zbog rizika od zapaljenja i požara.
Izvor naslovne fotografije: standret/Freepik