U moru preparata za negu kože koji su u poslednje vreme postali popularni na društvenim mrežama, niacinamid zauzima posebno mesto. Ovaj preparat najčešće viđamo u preporukama takozvanih ,,influensera/ki”, što govori o narastajućem trendu njegove upotrebe.
Niacinamid, međutim, nije nov proizvod. On se već godinama unazad koristio za promovisanje dobrog zdravlja i izgleda kože.
Rezon Magazin za vas otkriva šta je niacinamid, koji su njegovi benefiti i kako ga možete koristiti.
Šta je niacinamid?
Niacinamid je vrsta vitamina B3, drugačije poznat kao niacin, a koji predstavlja jednu od 8 vrsta vitamina B koji su potrebni za zdravlje našeg tela. Vitamin B3 je značajan jer pomaže telu da pretvori hranu u energiju, ali pošto se rastvara u vodi, naše ga telo ne skladišti. Zato je važno uzimati vitamin B3, odnosno dve njegove glavne vrste, niacinamid i nikotinsku kiselinu, neprestano kroz hranu.
Dobra vest je da mnoge namirnice biljnog i životinjskog porekla sadrže visoku koncentraciju vitamina B3, uključujući tu i meso i povrće i suve plodove, te većina ljudi zapravo unosi dovoljnu količinu ovog vitamina kroz zdravu ishranu. Ipak, kada je reč o koži, ne postoje indicije da unošenje vitamina B3 kroz hranu pomaže njenom sveukupnom zdravlju. Zato stručnjaci i stručnjakinje preporučuju nanošenje niacinamida direktno na kožu da bi se iskoristili svi njegovi benefiti.
Za šta koristi niacinamid: Benefiti i preporuke
Niacinamid se koristi za tretiranje čitavog niza stanja kože, ali i njenu generalnu negu. Ovaj vitamin pomaže u smanjenju proširenih pora, regulaciji neujednačenog tena i crvenila, smanjenju vidljivosti finih linija i bora, jačanju oslabljene barijere kože, ali i promociji sjaja kože. Takođe može pomoći u tretiranju ekcema i akni.
Opšte uzev, niacinamid smanjuje uticaj koji okolina može imati na kožu — ali i vidljivost negativnih učinaka koji su već nastali na koži. Kao takav, idealan je za široku upotrebu, a budući da je vrsta vitamina B3 koji je već prisutan u telu, takođe je bezbedan za sve tipove kože. Ovaj benefit niacinamida je možda i najznačajniji, budući da ga mogu koristiti osobe i sa suvim, masnim i mešovitim tipovima kože.
Sa jedne strane, niacinamid pomaže dobroj hidrataciji kože, a sa druge smanjuje proizvodnju sebuma.
Kako koristiti niacinamid?
Niacinamid za lice danas možete pronaći kod mnogih kozmetičkih brendova — ako ne i većine. Najčešće se prodaje niacinamid serum, koji u sebi sadrži određenu koncentraciju ove vrste vitamina B3 i nanosi se na kožu ujutru ili uveče pre ostalih kozmetičkih preparata.
Postoje, međutim, i niacinamid kreme koje sadrže kombinaciju ovog vitamina B3 i ostalih komponenata i supstanci koji promovišu zdravlje kože, čineći tako jedan sveobuhvatni proizvod za negu kože. Na primer, niacinamid i vitamin C imaju slične benefite za zdravlje kože, te jedan drugog podstiču na veću učinkovitost. Zato se ova kombinacija supstanci često nalazi u kremama za lice.
Niacinamid serum za lice ili kremu možete pronaći u velikim drogerijskim lancima kao što su dm, Lilly i Alexandar Cosmetics, ali i apotekama. Najčešće se prodaju proizvodi sa koncentracijom niacinamida od 2% do 5%, ali je najbolje konsultovati se sa izabranim dermatologom i dermatološkinjom o najboljoj koncentraciji ovog vitamina B3 za vašu kožu, kao i najboljoj upotrebi.
Na samim niacinamid serumima za lice ćete najčešće pronaći preporuku da se ovaj proizvod nanosi na čisto lice, ujutru ili uveče, pre odabrane hidratantne kreme.
Rizici i važne mere opreza
Niacinamid je generalno bezbedan za upotrebu i nema značajne negativne efekte i rizike. Ipak, može izazvati iritaciju kože, posebno za osobe koje su sklone alergijskim reakcijama. Zato je dobro prvo isprobati niacinamid na malom delu kože i sačekati 24h. Ako se na koži ne pojave nikakve reakcije na proizvod u ovom vremenskom periodu, može se nastaviti sa korišćenjem niacinamida.
Izvor naslovne fotografije: Freepik
Sve informacije na ovoj stranici imaju informacioni i edukacioni karakter i dobronamerna su mišljenja i stavovi autora i autorki. Rezon Magazin se trudi da pruži tačne informacije koje će koristiti čitaocima i čitateljkama ali naši autori i autorke nisu kozmetičari i kozmetičarke, doktori i doktorke, ili uopšte stručnjaci i stručnjakinje u ovom polju. Sva njihova mišljenja dolaze iz ličnog iskustva ili citiranih studija i zato Rezon Magazin ne snosi odgovornost za odluke koje načinite prateći ove savete.
Uvek istražite proizvode samostalno i izaberite ih u skladu sa vašom specifičnom situacijom. Potražite mišljenje kozmetičara i kozmetičarki, doktora i doktorki, i drugih stručnjaka i stručnjakinja u ovom polju.
Rezon Magazin ne pretenduje da zameni savete i mišljenja eksperata i ekspertkinja.