Većina ljudi sa nestrpljenjem očekuje leto da konačno počne sezona kratkih pantalona, majica i haljina. Osim dugog dana otvorenog za razne aktivnosti, leto sa sobom donosi i dugo planirane odmore i obilje vitamina D.
Ipak, dok uživamo toplom i sunčanom vremenu, ne treba zaboraviti na nezaobilazan deo zaštite najvećeg ljudskog organa — kože. Zbog oštećenja ozonskog omotača, štetni sunčevi zraci (drugačije poznati kao UV radijacija) su jači nego ikada do sada, i mogu imati razorne efekte na ljudsko zdravlje, uzrokujući pad imuniteta, različite bolesti i rak kože.
Zato je veoma važno adekvatno zaštiti ali i negovati kožu, jer visoke temperature i jaki sunčevi zraci mogu takođe isušiti kožu i dovesti do njenog preranog starenja. Na svu sreću, danas postoje mnogi proizvodi za negu kože koji će vam omogućiti da na bezbedan način uživate u letu.
Zašto je koži lica i tela potrebna drugačija nega tokom leta?
Kao što smo već spomenuli, sunce je odličan izvor vitamina D koji nam je potreban za dobro funkcionisanje organizma. Međutim, dugi UVB i UVA zraci takođe negativno utiču na zdravlje kože jer prodiru kroz oštećeni ozonski omotač i u punoj snazi dodiruju zemlju.
Kada UVA i UVB zraci prodru u kožu, oni uzrokuju promenu u normalnom funkcionisanju ćelija i procesa u koži, što dovodi do gubitka elastičnosti kože, bora, suvoće i opekotina. Iako ćelije kože svakodnevno odumiru i obnavljaju se, kako ljudski organizam stari, tako koža gubi sposobnost da se obnavlja, te uticaj sunčevih zraka ostaje permanentan.
Važno je posebno naglasiti da prodiranje UVA i UVB zraka u ćelije kože takođe oštećuje genetski materijal (DNK), što je zapravo razlog nastanka raka kože. Zato je veoma važno koristiti proizvode za zaštitu kože od sunca koji sadrže odgovarajuće faktore zaštite (drugačije poznate kao SPF, odnosno sun protection factor), o čemu ćemo govoriti nešto kasnije.
Naposletku, treba spomenuti i da u kontaktu sa sunčevim zracima, koža može stvoriti višak sebuma, odnosno masnoće, koja može uzrokovati začepljenje pora i samim tim, akne, mitisere i ostale probleme.
Proizvodi za negu kože koji su neizostavni tokom leta
Dakle, osim proizvoda za zaštitu od sunca, biće vam potrebno i nekoliko drugih preparata da biste vašu kožu održali svežom, hidriranom i u generalno dobrom stanju.
Preparati za sunčanje sa SPF-om
Sun protection factor ili SPF (sunčev zaštitni faktor; prim. prev) je oznaka koju ćete videti na svim preparatima za zaštitu od sunca. Odnosi se na stepen zaštite koji proizvodi za sunčanje obezbeđuju koži protiv štetnih UVA i UVB zraka, i obično se izražava u brojevima 15, 20, 30 i 50, pri čemu je 15 najniži a 50 najviši stepen zaštite.
Uprkos popularnom uverenju, ovi brojevi ne ukazuju na to koliko dugo zaštita protiv sunca traje, već na količinu zaštite. Što je broj pored SPF oznake veći, to je stepen pokrivenosti kože i zaštite protiv štetnih zraka bolji, ali ćete i dalje morati da često nanosite izabrani proizvod jer se njegova efektnost tokom vremena smanjuje, posebno ako proizvod skinete sa kože kupanjem u moru, bazenu ili pod tušem.
Važno je naglasiti da je svaki vid tamnjenja kože zapravo oštećenje kože, te imajte na umu koliko je zaista važno nanositi preparate za zaštitu od sunca kontinuirano i u dovoljnoj količini. Neki drugi simptomi oštećenja kože od sunca mogu biti crvenilo, crni mitiseri ili pege, bore, hiperpigmentacija i braon fleke.
Iz svih ovih razoga, ako vam se dopada tamniji ten kože, razmislite o tome da koristite proizvode sa samopotamnjivanje jer oni ne oštećuju kožu, a uz to se i lako skidaju.
Nežni preparati za čišćenje kože
Verovatno već imate omiljeni preparat za čišćenje kože lica koji odgovara vašem specifičnom tipu kože. Ipak, ako koristite nešto jače preparate za masnu kožu, razmislite o tome da tokom leta pređete na nešto blaže, odnosno nežnije proizvode.
Pored preterane masnoće, sunce i visoke spoljašnje temperature mogu uzrokovati i isušivanje kože. Nežniji proizvodi za negu kože će vam pomoći da očistite lice od šminke i ostalih nečistoća a neće doprineti njenom isušivanju.
Hidratantne kreme za lice, telo i ruke
U skladu sa prethodnim naznakama, pored nežnog preparata za čišćenje lica, vašoj koži će u toku vrelih sunčanih dana prijati i sredstva za negu posebno razvijena za visoku hidrataciju. Preparati koji u sebi sadrže komponente kao što su hijeluronska kiselina, urea, glicerin i aloja će hidrirati kožu isušenu visokim temperaturama i suncu i održati je zdravom i lepom.
Važno je naglasiti da je ovaj korak važan za sve, čak i one ljude koji imaju masnu i kombinovanu kožu, baš zbog navedenih specifičnih uslova u kojima se koža nalazi tokom leta.
Piling za lice i leto
Nemojte propustiti ni redovni piling lica i tela jer on pomaže u dubinskom uklanjanju masnoće i nečistoća koje mogu zapušiti pore i dovesti do razvitka akni i drugih problema. Ipak, ma koliko vam može prijati da odradite piling posle dugog dana na vrelom suncu i vazduhu, nemojte preterivati. Čest piling može oštetiti zaštitnu barijeru kože i izazvati preteranu suvoću — a podsećamo da je to nešto što sunce već radi.
Pažljivo pratite uputstva na pilingu koji kupite. Ovi proizvodi za negu kože obično preporučuju piling jednom nedeljno za lice i na svakih nekoliko dana za telo.
Antioksidanti
Do sada ste sigurno imali/e prilike da čujete ili pročitate o važnosti koju antionsidanti imaju u oslobađanju ljudskog tela od slobodnih i štetnih spoljašnjih radikala. Tokom leta, telo (a samim tim i koža) je posebno izloženo stresu iz okoline, upravo zbog visokih temperatura i štetnih sunčevih zraka. Zato je veoma važno osloniti se na antioksidante koji dolaze u formi vitamina i minerala za normalno funkcionisanje ćelija tela i dobro zdravlje i izgled kože.
Neki od veoma važnih antioksidanata uključuju vitamin C, E, i beta karoten (vitamin A), kao i minerale selen i mangan. Ove antioksidante možete često pronaći u proizvodima za negu kože, ali je uvek dobro dodati ih i odvojeno, kroz tablete, kao dodatak ishrani.
Balzam za usne
Ne zaboravite da vaše usne zahtevaju posebnu negu tokom leta, baš kao i ostatak vašeg tela. Koža na usnama je posebno podložna isušivanju na visokim temperaturama i suncu, te vodite računa da je dobro hidrirate uz upotrebu laganih ali nežnih i hidratantnih balzama za usne.
Naravno, vaše usne takođe zahtevaju SPF zaštitu!
Dodatni saveti za negu kože tokom vrelih letnjih dana
Osim navedenih proizvoda za negu kože tokom leda, ne zaboravite da se zaštitite adekvatnom odećom i aksesoarima. Odeća, naočare za sunce i šeširi će sprečiti štetne sunčeve zrake da dođu u direktan kontakt sa vašom kožom.
Pored direktne hidratacije kože, potrebno je voditi računa o hidrataciji celokupnog tela. Naposletku, celokupno ljudsko telo se sastoji od oko 60% vode a koža od čak 64% posto vode, i veoma je važno održavati ovaj nivo za normalno funkcionisanje organizma — ali i dobro zdravlje i izgled kože. Dehidratacija može smanjiti elastičnost kože, produbiti pore i bore i uzrokovati niz drugih problema.
Zato, vodite računa o dnevnom unosu vode u telo i praktikujte kraće tople a duže hladnije tuševe da biste izbegli/e dodatno isušivanje kože. Prilagođena ishrana i dodatni unos preko potrebnih vitamina i minerala vam takođe mogu pomoći u ostvarivanju ovog cilja.
U vašoj potrazi za proizvodima za negu kože tokom leta, ne zaboravite da napravite savesni izbor za životnu okolinu.
Izvor naslovne fotografije: Freepik
Sve informacije na ovoj stranici imaju informacioni i edukacioni karakter i dobronamerna su mišljenja i stavovi autora i autorki. Rezon Magazin se trudi da pruži tačne informacije koje će koristiti čitaocima i čitateljkama ali naši autori i autorke nisu kozmetičari i kozmetičarke, doktori i doktorke, ili uopšte stručnjaci i stručnjakinje u ovom polju. Sva njihova mišljenja dolaze iz ličnog iskustva ili citiranih studija i zato Rezon Magazin ne snosi odgovornost za odluke koje načinite prateći ove savete.
Uvek istražite proizvode samostalno i izaberite ih u skladu sa vašom specifičnom situacijom. Potražite mišljenje kozmetičara i kozmetičarki, doktora i doktorki, i drugih stručnjaka i stručnjakinja u ovom polju.
Rezon Magazin ne pretenduje da zameni savete i mišljenja eksperata i ekspertkinja.